Politika

Parlamentarna kriza na Kosovu: Skupština nije konstituisana ni posle pet meseci od izbora

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija/A. Ćup

18/07/2025

-

22:12

veličina teksta

Aa Aa

Na Kosovu je prošlo više od pet meseci od parlamentarnih izbora i tri i po meseca od proglašenja konačnih rezultata, a još uvek nema konstituisane skupštine. Održano je već više od 47 nastavaka zasedanja, ali bez rezultata. Euronews Srbija proveravao je kako izaći iz trenutne parlamentarne krize.

Naime, kosovski ustav ne predviđa rok za izbor predsednika parlamenta, ali dosadašnja praksa je pokazala da se to događalo u roku od 30 dana od dana proglašenja konačnih izbornih rezultata. Ustavni sud je potvrdio rok od 30 dana, ali nije precizirao od kada taj rok teče.

"Znači 30 dana od njegove odluke, zato što odluke suda ne mogu da deluju retroaktivno i sada poslanici imaju 30 dana da izaberu predsedavajućeg i zamenike predsedavajućeg, inače u suprotnom, smatraće se da skupština nije ni konstituisana i onda opet dolazimo do nove pravne praznine, gde pretpostavljam da će se dati ovlašćenja predsednici da ona može da raspiše nove izbore", rekao je za Euronews Srbija Aleksandar Rapajić iz Centra za zagovaranje demokratske kulture.

Kako bi kosovska predsednica, Vjosa Osmani mogla da raspiše izbore, potrebno je raspustiti skupštinu koje još uvek nema. Za eksperte, to je nemoguće bez političkog dogovora, a on nije na vidiku.

"Izneli smo svoje ideje o posledicama koje će imati Kosovo kao rezultat nepravilnog funkcionisanja kosovske skupštine. Saslušali smo alternative lidera političkih stranaka i ponudili smo platformu civilnog društva za dijalog koja bi doprinela deblokiranju političke situacije. Trenutno nemamo odgovor od Kurtija", rekao je Ismet Kreiziu iz Kosovskog demokratskog instituta.

Kurtijeva partija, Pokret Samoopredeljenje jedina ima pravo da predloži predsednika, uz obavezu da obezbede većinu, a na osnovu Zakona o skupštini i poslovnika o radu, poslanici glasaju isključivo po svom nahođenju i niko ne može da ih primora kako će i da li će da glasaju. 

"Taj koji je prvi, on je više odgovoran, to zvuči logično, ali pošto će tih 120 ljudi da krši ustav tako što neće da konstituišu skupštinu, mislim da ako dođemo u te situacije opet kažem, to već liči na sabotiranje države, na šegu, na neku šalu sa instituicijama i sa Ustavom", rekao je Ljeart Hodža, glavni urednik ATV.

Šala ili ne, ali eksperti kažu i da Ustavni sud nije nadležan za skupštinu, jer poslanici biraju sudije tog suda. 

Komentari (0)

Srbija