Politika

Stavovi opozicije o izbornim uslovima: Jedinstvo ponovo izostalo - da li raditi na njima ili ići na glasanje što pre

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

21/07/2025

-

20:07

veličina teksta

Aa Aa

Članovi "Kreni-promeni", Demokratske stranke, koalicije NADA, a ni Proglasa, nisu se pojavili na okruglom stolu koji je organizovao Narodni pokret Srbije, a na kom se razgovaralo o unapređenju izbornih uslova. Deo nije došao jer smatraju da se time pravi uži opozicioni blok, dok deo tvrdi da nisu ni bili pozvani. Uz to, cela opozicija i civilna društva mesecima bojkotuju slušanja o izmenama Zakona o jedinstvenom biračkom spisku u Narodnoj skupštini. 

Kako će nastupiti opozicija ukoliko budu raspisani izbori još nije jasno. Ono što je sigurno je da jedinstvo izostaje, a glavna tačka razmimoilaženja je pitanje raditi na izbornim uslovima ili ih raspisati što pre. 

Dok iz Stranke slobode i pravde i Narodnog pokreta Srbije tvrde da je važnije uspostaviti uslove pa tek onda odlučiti u kojim kolonama ići, Demokratska stranka se neće ni kandidovati. 

"Nema više vremena da se sa Aleksandrom Vučićem narednih šest, sedam, osam, meseci razgovara o izbornim i medijskim uslovima. Studenti su tražili hitno raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Mi stojimo uz taj zahtev smatrajući da je nužno da se ti izbori što pre dese", rekao je predsednik DS Srđan Milivojević.

S druge strane, stav Novog DSS, čiji članovi nisu bili na okruglom stolu jer navodno nisu bili ni pozvani, je da prvo treba raspravljati o adekvatnom sprovođenju izbora na koje bi na kraju svakako išli kao deo šireg opozicionog fronta. 

"Politička opozicija mora da se prepozna kao učesnik u ovim pregovorima i razgovorima oko novih izbornih uslova, jer imam utisak kao da neko želi da stvori novu opoziciju. To nije zasnovano na realnosti", rekao je savetnik predsednika Novog DSS Bojan Dimitrijević.

O izmenama Zakona o jedinstvenom biračkom spisku koje je predložila Srpska napredna stranka, raspravlja se kroz javno slušanje koje bojkotuje opozicija.

Ministarka državne uprave Snežana Paunović kaže da se radi o politizaciji pitanja izbornih uslova i stvaranju konfuzije.

"Ne vidim nijedan razlog zašto ne bi bili prisutni na javnom slušanju, još manje vidim razlog zašto bi se okrugli sto pravio nezavisno od vladajuće većine ili konačno ako hoćete od predlagača ili na kraju svih krajeva od resornog ministarstva na čijem sam čelu koje bi takođe trebalo da ih čuje ako imaju šta da kažu", istakla je Paunović.

Slabljenje opozicije, ali i situacija u kojoj studentski protest postaje najsnažniji alternativni protivnik vlasti, posledice su upravo nesloge unutar opozicionog bloka, ocenjuje analitičar Vladimir Dobrosavljević.

"Najpametnije što bi politički subjekti, opozicioni politički subjekti u našoj zemlji mogli da urade jeste da za sada da tako kažem prate talas i snagu studentskog protesta i njihovog pokreta i da na svaki način pokušaju da budu deo tog procesa", rekao je on. 

Dok se rasprava o izbornim uslovima vodi u redovima vlasti i u redovima opozicije, studentska lista još nije formirana, a nije poznato ni kakav će stav studenti u blokadi zauzeti prema ponuđenoj podršci opozicije. 

Komentari (0)

Srbija