Politika

Đurđev: Liberalizacija tržišta gasa je direktan udarac na privredu, energetsku bezbednost i strateška partnerstva Srbije

Komentari
Đurđev: Liberalizacija tržišta gasa je direktan udarac na privredu, energetsku bezbednost i strateška partnerstva Srbije
Đurđev: Liberalizacija tržišta gasa je direktan udarac na privredu, energetsku bezbednost i strateška partnerstva Srbije - Copyright Privatna arhiva

Autor: Euronews Srbija

28/07/2025

-

09:13

veličina teksta

Aa Aa

Svaka ideja o nagloj liberalizaciji tržišta gasa u Srbiji predstavlja ne samo tehničku i ekonomsku opasnost, već i duboko antidržavni potez sa nesagledivim posledicama. Pozivi pojedinih ministara - upućeni preko zapadnih medija - da je Srbija "spremna na velike kompromise" kako bi postala članica Evropske unije, uključujući i uvođenje sankcija Rusiji, predstavljaju ne samo političku avanturu već otvoreno ruganje volji većine građana Srbije. Ako je to zvanična linija pojedinih članova izvršne vlasti, onda je vreme da se ti pojednici povuku i da se otvori prostor za ozbiljnu i patriotsku politiku, izjavio je Aleksandar Đurđev, predsednik Srpske lige.

 
On je naglasio da je jedan od ključnih razloga zašto je Srbija privukla strane investicije iz Nemačke, Francuske, Italije i drugih industrijski razvijenih zemalja - upravo činjenica da ovde postoji jeftin i stabilan gas, omogućen dugoročnim ugovorima sa Gaspromom i bliskim odnosima sa Ruskom Federacijom.
 
"Ako se liberalizuje tržište i uništi povlašćeni status srpske nacionalne gasne infrastrukture, prvo što će se desiti jeste - beg zapadnih kompanija. I to ne samo domaćih, već pre svega nemačkih i zapadnoevropskih kompanija koje su pobegle iz sopstvenih zemalja upravo zbog energetske politike Brisela i visokih cena gasa. Oni su došli u Srbiju jer smo bili stabilna, predvidiva i povoljna energetska zona. Ako tu prednost izgubimo - izgubićemo i industrijsku bazu“, poručio je Đurđev.
 
On je istakao da se ne sme dozvoliti da Srbija, pod pritiskom spoljnopolitičkih diktata, razgradi jedini sistem koji je tokom svih energetskih kriza - uključujući i zimu 2022/2023 - obezbedio kontinuitet snabdevanja i cenovnu stabilnost.
 
"Srpska gasna infrastruktura je poslednji bedem državne kontrole nad sektorom koji određuje životni standard građana, konkurentnost privrede i političku samostalnost. Кada se gas prepusti ’tržištu’, u trenutku nestašica - to ’tržište’ neće biti tu. Biće samo kriza, skupoća, hladni stanovi, smeznuti pacijenti u bolnicama, zaleđena deca u vrtićima i školama. Srbija će ostati bez ijedne poluge zaštite“, dodao je Đurđev.
 
On je pozvao predsednika Vlade i sve relevantne institucije da hitno odbace inicijative o nagloj liberalizaciji tržišta gasa, i da se država usmeri na postepen, kontrolisan proces otvaranja tržišta, uz očuvanje ugovornih odnosa sa bratskom Rusijom.
 
"Nećemo dozvoliti da nestručnost i političko podaništvo unište ono što je godinama građeno - srpsku energetsku stabilnost i suvereno odlučivanje. Srbija nije ni kolonija, ni eksperimentalna zona za energetske eksperimente Brisela. Srbija je država koja zna svoje interese - i ne sme ih se odreći“, zaključio je Aleksandar Đurđev.

Komentari (0)

Srbija