Politika

Lučić o političkim i medijskim pritiscima: Junajted grupa vodila kampanju protiv Telekoma

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

23/12/2025

-

19:31

veličina teksta

Aa Aa

Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić za Euronews Srbija kaže da ne želi da komentariše rad tužilaštva u vezi sa snimkom njegovog razgovora sa Stenom Milerom, direktorom Junajted Grupe, dok je postupak u toku, ali ocenjuje da je čak i običnom slušaocu bilo jasno da se radi o montaži, a kamoli veštaku.

Podsetimo, stalni sudski veštak je, po nalogu Višeg javnog tužilaštva, utvrdio da audio snimak Lučića i Milera o navodnim smenama u Junajted mediji nije autentičan, nego montiran i da ne predstavlja istinit zapis događaja.

Iako nije autentičan, snimak razgovora generalnog direktora Telekoma Srbija i direktora Junajted grupe, koji je emitovan letos u pojedinim medijima stavljen je u širi medijski i politički kontekst. U razgovoru za Euronews Srbija Lučić ističe da je lično zainteresovan da se utvrde sve okolnosti, pa i one u kojima je snimak nastao u Bugarskoj, jer bi to moglo, tvrdi, otkriti poluge kojima se služi deo Junajted grupe.  

"Grupi ljudi koja vodi UM odgovara da bude uvek zamrznuto stanje da manjinski vlasnik bude neko ko ih vodi, preko Aleksandre Subotić koju zovu direktorkom iako nikad nije bila odgovorno lice. Bilo je jasno da ona uređuje te vesti i praktično kontroliše te medije", rekao je Lučić. 

 
Direktor Telekoma Srbija je podsetio da su se on i direktor Junajted grupe sastajali uživo i razgovarali više puta. Tokom tih razgovora bilo je reči i o Aleksandri Subotić, dugogodišnjoj direktorki Junajted medije, jer je Telekom Srbija, preuzimajući Net TV došla do saznanja da je Subotićeva imala fiktivne ugovore putem kojih je, preko ofšor kompanija u Panami i Malti, kao fiktivni distributer uzimala naknadu iz pet zemalja od više stotina hiljada evra godišnje.  

"I naravno da mi je bilo, pošto smo mi inače raskinuli taj ugovor, da ipak informišem direktora da je to rađeno 12 godina. Ali je Junajted medija, sećate se agresivno napala mene i Stena Milera. Imate i taj izveštaj Sadlera zbog koga oni napadaju Sadlera iz 2019. godine, čoveka koji je stvorio N1 koji je napustio baš zato što je imao primere da manjinski vlasnik preko Aleksandre Subotić upravlja tim medijima". 

Euronews

 

Euronews je ranije objavio izveštaje Brenta Sadlera, bivšeg predsednika uredničkog odbora N1, u kome se navode primeri kako se preko ovog medija vodila kampanja za ekonomske interese Dragana Šolaka i direktnog mešanja Aleksandre Subotić u uređivačke odluke.

Lučić je istakao da je Telekom Srbija po preuzimanju Net TV raskinuo fiktivne ugovore koje je Subotićeva imala. Sedam godina, tvrdi, traje kampanja Junajted grupe protiv Telekoma Srbija uključujući i petogodišnje angažovanje britanske kompanije za lobiranje Hajget. 

"Oni su imali niz planova, od postavljanja mene na crnu listu, niz inicijativa ne samo u Srbiji, još ponajmanje, od Evrope do Amerike četiri godine u raznim finansijskim institucijama pokušali su da unize Telekom Srbija, međutim desilo se suprotno", rekao je Lučić. 

U prvom kvartalu naredne godine, najavljuje Lučić biće vidljivo u kojoj meri su bliski odnosi Telekoma Srbija sa američkim i evropskim partnerima. Taktika svođenja nezavisnog novinarstva na N1 i Novu S u međunarodnim krugovima, tvrdi, ima sve manje osnova, jer je, kaže Lučić, svima jasno da ti mediji rade po privatnom interesu.   

Komentari (0)

Srbija