Politički razlaz na relaciji Kurti-Osmani: Građani će na birališta 7. juna, peti put u poslednjih 16 meseci
Komentari30/04/2026
-21:44
Vanredni parlamentarni izbori u Prištini raspisani su za 7. jun. To je saopštila je vršiteljka dužnosti predsednice, Aljbuljena Hadžiu. Istovremeno, nastavljaju se optužbe između Pokreta Samoopredeljenje, sa jedne, i ostalih političkih partija, sa druge strane.
Mogućnosti za kalkulisanje datumima izbora na Kosovu više nema, ali ima prostora za predizbornu kampanju pre njenog zvaničnog početka. Iz stranke Aljbina Kurtija poručuju da će postići još bolji rezultat, a politički protivnici tvrde suprotno.
"Kosovo je konačno zaokružilo šest izgubljenih godina pod ovom vladom. Sada počinje nova etapa za državu jer je srušen koncept partijske države, gde pojedinac pokušava da postane kralj. Autokrata Aljbin Kurti je svrgnut", objavio je Ramuš Haradinaj na Fejsbuku.
Ko će da bude svrgnut, rešiće birači iza paravana. Samo, potrebno je jedinstvo, poručuje bivša predsednica Vjosa Osmani, koja je odavno u predizbornoj kampanji.
"Dosta je propagande, dosta je mržnje, podele i zastrašivanja. Gde je mržnja, moramo doneti samo ljubav jedni prema drugima, a gde je strah, moramo doneti nadu i braniti istinu. Pozivam vas da nam se pridružite u ovoj misiji, jer puteve koje zatvara nepravda, uvek otvara narod", rekla je Osmani.
Euronews Srbija/Anđelka Ćup
Poruka Osmani je, kako kažu analitičari, ipak upućena njenoj bivšoj stranci, Demokratskom savezu, sa kojim se razišla 2021. godina, kada se pridružila Pokretu Samoopredeljenje. A kako se približavao kraj njenog mandata, tako su odnosi sa Kurtijem postajali sve lošiji, a pomirenje sa takozvanim rugovistima, sve očiglednije.
"Aljbin Kurti nikada nije objasnio svojim biračima zbog čega on nije podržao Vjosu Osmani za reizbor i to je mnoge zbunilo. Njegovo biračko telo je reagovalo zbunjujuće, ali sa neodobravanjem što on nije nju podržao i to svima deluje kao neka sitničavost, kao nešto što je nelojalno i biće jedan broj birača koji će se solidarisati sa Vjosom Osmani, zapravo će da glasa za listu koju ona bude predvodila", rekao je politikolog Ognjen Gogić.
Petar Đorđević iz NVO "Mlada aktivna Gračanica" ističe da je vrlo moguće da Osmani bude protivkandidat Samoopredeljenju.
"U poslednje vreme se vidi da Vjosa Osmani jeste na neki način ogorčena i po samim izjavama koje javno daje, da nije dovoljno ispoštovana od strane Samoopredeljenja iako je na neki način i pomogla Samoopredeljenju da ostvari ovako jak rezultat na prethodnim parlamentarnim izborima, tako da je njeno nezadovoljstvo vrlo očigledno i vrlo je moguće da će se ona pojaviti kao protivkandidat Samoopredeljenju na nekim narednim izborima", rekao je Đorđević.
Za koga će se birači opredeliti, saznaće se za nešto više od mesec i po dana, ali ono što se zna je da je glavni uzrok izlaska na vanredne parlamentarne izbore, upravo politički razlaz između Kurtija i Osmani.
Komentari (0)