Fokus

Porast islamofobije u SAD: Teksas i Kalifornija ulažu dodatne napore u zaštiti džamija i članova muslimanske zajednice

Komentari
Porast islamofobije u SAD: Teksas i Kalifornija ulažu dodatne napore u zaštiti džamija i članova muslimanske zajednice
Profimedia/Hum Images/Alamy - Copyright Profimedia/Hum Images/Alamy

Autor: Tanjug

26/07/2025

-

18:27

veličina teksta

Aa Aa

Nakon niza izveštaja o vandalizmu u vidu grafita na nekoliko džamija u Teksasu i Kaliforniji, muslimanski lideri u tim državama pojačali su napore da zaštite svoje svete objekte i članove zajednice, javlja AP.

Ti incidenti i naknadna pojačana opreznost dodatno doprinose, kako mnogi američki muslimani kažu, već napetoj atmosferi u Sjedinjenim Američkim Državama usled posledica rata između Izraela i Hamasa.  

"Protekle dve godine bile su izuzetno teške za američke muslimane", rekao je Edvard Ahmed Mičel, zamenik nacionalnog direktora Saveta za američko-islamske odnose, organizacije za zaštitu građanskih prava i zastupanje muslimana.   

Slike smrti, razaranja i kontinuiranog izgladnjivanja u Gazi ostavile su trag, rekao je Mičel, kao i porast mržnje prema muslimanima i Palestincima u SAD.

On je ukazao na jedan od najočitijih primera te mržnje: nakon početka rata, jedan muškarac iz Ilinoisa ubio je šestogodišnjeg palestinsko-američkog muslimanskog dečaka i ranio njegovu majku u napadu iz mržnje.

Nedavni izveštaji o vandalizmu ostavili su neke zabrinutima i frustriranima, ali ne i potpuno iznenađenima.

"Od oktobra 2023. definitivno primećujemo porast islamofobije", rekla je Ravand Abdelgani, članica upravnog odbora džamije Nueces u Ostinu, u Teksasu, jedne od pogođenih džamija. 

Prema njenim rečima, antipalestinska, antiimigrantska i slična retorika koja se širi, doprinela je da se ovakve stvari dešavaju.     

Sigurnosni snimci džamije Nueces prikazuju osobu sa delimično prekrivenim licem kako sprejom iscrtava simbole koji liče na Davidovu zvezdu na objektu. 

Savet za američko-islamske odnose (CAIR) u Ostinu je saopštio da su slični incidenti prijavljeni i u još dve džamije u Ostinu.

Svi su se, kako se čini, dogodili iste večeri u maju, u onome što je grupa opisala kao deo "zabrinjavajućeg obrasca incidenata motivisanih mržnjom". 

Grupa je pozvala na pojačane bezbednosne patrole i zaštitne mere.

CAIR navodi da je u 2024. godini njena kancelarija širom zemlje primila 8.658 žalbi, što je najveći broj koji je zabeležen od prvog izveštaja o građanskim pravima iz 1996. godine. 

Kao najčešći oblik diskriminacije u 2024. navodi se diskriminacija na radnom mestu.


 

Komentari (0)

Svet