Region

Demografska revolucija u Albaniji: Muslimani ne čine većinu prvi put u više od dva veka, raste broj pravoslavaca

Komentari
Demografska revolucija u Albaniji: Muslimani ne čine većinu prvi put u više od dva veka, raste broj pravoslavaca
Demografska revolucija u Albaniji: Muslimani ne čine većinu prvi put u više od dva veka, raste broj pravoslavaca - Copyright profimedia

Autor: Index.hr

16/07/2025

-

13:15

veličina teksta

Aa Aa

Popis stanovništva iz 2023. godine pokazao je da muslimani više ne čine većinu građana Albanije - po prvi put u više od dva veka, izveštava hrvatski portal Index.

Prema najnovijem popisu, muslimani sada čine 45,7 posto stanovništva, što je prvi put u njihovoj dugoj istoriji da su pali ispod polovine ukupnog broja stanovnika. Broj muslimana, u poređenju sa popisom iz 2011. godine, opao je za više od 30 odsto.

Treba napomenuti da prema popisu iz 2023. godine, bektaši - muslimani iz posebnog sufijskog reda - čine 4,8 posto, ali se smatraju zasebnom verskom grupom.

Bektaši su pripadnici heterodoksnog islamskog reda sufijskog porekla, koji potiče iz 13. veka, a u Albaniji se smatraju posebnom verskom zajednicom, iako se istorijski oslanjaju na šiitsku islamsku tradiciju.

Prema popisu, hrišćana ima 15,6 posto - od čega je 8,4 posto katolika i 7,2 posto pravoslavaca. Vernika bez denominacije ima 13,8 posto, a ateista 3,6 posto.

Ova značajna demografska promena predstavlja istorijski trenutak za versku strukturu zemlje, koja je decenijama bila nestabilna.

Demografske promene usled emigracije

Prema izveštaju Turkey Today, Albanija je izgubila oko 15 posto svog stanovništva u poslednjih deset godina, uglavnom zbog masovnog iseljavanja i pada nataliteta.

Analitičari ovo povezuju sa nedostatkom perspektive za mlade ljude, koji sve češće odlaze u inostranstvo u potrazi za poslom.

profimedia

 

Istorijski gledano, Albanija je u svojim počecima bila katolička zemlja, nakon rimskih osvajanja. Status muslimanske zemlje dobila je tek u 15. veku, dolaskom Osmanskog carstva.

Međutim, zbog geografske blizine i jakih veza sa Grčkom, gde mnogi Albanci rade i govore grčki, pravoslavno hrišćanstvo je ponovo u porastu poslednjih decenija.

Uticaj političke istorije na versku strukturu

Istorija 20. veka takođe igra veliku ulogu u današnjoj verskoj strukturi. Nakon Drugog svetskog rata, Albanija je postala komunistička država gde je praksa veroispovesti bila zabranjena gotovo 50 godina - sve do povratka demokratije nakon izbora 1992. godine.

Nakon NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije 1999. godine, kako piše portal Index, oko pola miliona etničkih Albanaca pobeglo je sa Kosova, što je dodatno opteretilo već slabu albansku ekonomiju.

Pexels

 

Iako je zemlja zabeležila ekonomski rast u narednoj deceniji, ona je i dalje bila među najsiromašnijim u Evropi izvan bivšeg Sovjetskog Saveza. Glavni razlozi su visoka nezaposlenost i korupcija u infrastrukturi, što odbija strane investitore.

Uprkos izazovima, Albanija je poslednjih godina postala sve atraktivnija turistička destinacija, zahvaljujući niskim cenama i prirodnim lepotama.

TikTok video snimci koji prikazuju nacionalne parkove i vodopade dobili su milione pregleda, a zemlja je prozvana "Maldivima Evrope".

Komentari (0)

Evropa