Kina: Plovidba ratnih brodova Kanade i Australije kroz Tajvanski moreuz - provokacija
Komentari
06/09/2025
-17:16
Kineska vojska je danas saopštila da su njene snage pratile i upozorile ratne brodove Kanade i Australije koji su plovili kroz Tajvanski moreuz, ocenivši taj potez kao "provokaciju".
Istočna komanda Narodnooslobodilačke armije saopštila je da su brodovi, kanadska fregata Vil-d-Kvebek i australijski razarač naoružan vođenim raketama Brizbejn, bili uključeni u "stvaranje problema i provokaciju", prenosi Rojters.
Kineske vazdušne i pomorske snage pratile su i upozorile dva broda i "efikasno reagovale", navodi se u saopštenju komande.
Postupci Kanađana i Australijanaca šalju pogrešne signale i povećavaju bezbednosne rizike, dodala je komanda.
Ni kanadske ni australijske oružane snage nisu komentarisale vest.
Kineski državni list "Global tajms" je ranije danas izveštavao o toj misiji.
Ministarstvo odbrane kineskog regiona Tajvan saopštilo je da pomno prati aktivnosti u moreuzu i da "upućuje odgovarajuće vazdušne i pomorske snage da bi obezbedilo sigurnost i stabilnost" tog morskog puta, koji razdvaja kopnenu Kinu od kineskog regiona Tajvan.
Komentari (0)