Putin: Rusija u celini pozitivno ocenjuje rezultate razgovora u Enkoridžu
Komentari
10/10/2025
-11:42
Rusija u celini pozitivno ocenjuje rezultate razgovora u Enkoridžu, na Aljasci, o rešavanju ukrajinskog sukoba i gradi dalji rad na osnovu principijelnih odredbi koje su tamo razmatrane, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin na zasedanju Saveta šefova država Zajednice nezavisnih država (ZND) u užem sastavu.
"Već sam sa nekim kolegama razgovarao o rezultatima pregovora u Enkoridžu. Imaćemo priliku da se okupimo u još užem krugu i želeo bih da vas detaljnije obavestim o rezultatima, koje u celini ocenjujemo pozitivno“, rekao je Putin, prenosi Sputnjik.
Prema njegovim rečima, lideri zemalja ZND biće dodatno informisani u zatvorenom formatu i o ishodima susreta sa predsednikom SAD Donaldom Trampom.
Putin je govorio i o saradnji u okviru ZND i rekao da Rusija podržava inicijativu za formiranje formata „ZND plus“ i nastavlja da koordiniše pozicije sa partnerima u ovoj organizaciji po ključnim spoljnopolitičkim pitanjima.
Prema njegovim rečima, praktično svi međusobni obračuni na prostoru Zajednice sada se sprovode u nacionalnim valutama.
"Njihovo učešće u trgovinskim operacijama između učesnika ZND u prvoj polovini 2025. godine dostiglo je 96 odsto“, naveo je Putin i dodao da se Zajednica za više od tri decenije učvrstila kao autoritativna regionalna i integraciona struktura, prenosi Sputnjik.
Takođe je napomenuo da je rad na spoljnopolitičkom kursu organizacije od izuzetne važnosti i da je, s tim u vezi, neophodno da se stalno vodi dijalog kako bi se koordinisali dalji koraci.
Predsednik Rusije je pozvao šefove država ZND na neformalni susret u Rusiji u decembru, ističući da su „vrata Evroazijskog ekonomskog saveza uvek otvorena“ za nove učesnike i da članstvo u savezu donosi konkretne koristi.
U Dušanbeu se danas održava samit ZND na kojem učestvuje ruski predsednik Vladimir Putin.
Komentari (0)