Iran i Oman razmatraju nove dogovore za upravljanje Ormuskim moreuzom
Komentari
Iran i Oman razmatraju nove dogovore za upravljanje Ormuskim moreuzom, saopštilo je danas iransko ministarstvo spoljnih poslova povodom zvanične posete iranskih zvaničnika Omanu.
Predsednik iranskog parlamenta Mohamed Baker Kalibaf i ministar spoljnih poslova Abas Arakči sastali su se u Muskatu sa omanskim ministrom spoljnih poslova Sajidom Badrom bin Hamadom el Busaidijem da razgovaraju o novim aranžmanima za upravljanje strateški važnim Ormuskim moreuzom, prenosi PressTV.
Kalibaf, koji je stigao u ponedeljak uveče u Muskat nakon pregovora u Švajcarskoj i kratkog boravka u Teheranu, predvodi iransku delegaciju na zajedničkim konsultacijama sa omanskim zvaničnicima o upravljanju moreuzom.
Ministarstvo spoljnih poslova Omana saopštilo je da su dve strane razmotrile pitanja bilateralne saradnje, dobrosusedskih odnosa, razvoja međudržavnih veza i ostvarivanja obostranih interesa.
Ministar spoljnih poslova Omana objavio je da su na sastanku sa Kalibafom i Arakčijem vođeni konstruktivni razgovori o odredbama memoranduma o razumevanju koji su potpisali Teheran i Vašington, posebno o pitanjima vezanim za Ormuski moreuz.
"Naglasak je bio na poštovanju međunarodnog prava i obezbeđivanju bezbedne plovidbe i prolaska brodova kroz Ormuz", rekao je ministar spoljnih poslova Omana Sajid Badr bin Hamad el Busaidi.
Komentari (0)