Fokus

Abdul El-Sajed osvojio nominaciju demokrata u Mičigenu, Tramp tvrdi da je to dobra vest za republikance

Komentari
Abdul El-Sajed osvojio nominaciju demokrata u Mičigenu, Tramp tvrdi da je to dobra vest za republikance
Tanjug/AP/Julia Demaree Nikhinson - Copyright Tanjug/AP/Julia Demaree Nikhinson

veličina teksta

Aa Aa

Abdul El-Sajed osvojio je nominaciju Demokratske partije za mesto u američkom Senatu iz savezne američke države Mičigen, u trci koja je predstavljala sukob progresivnog krila stranke i njenog establišmenta, a predsednik SAD Donald Tramp pozdravio je pobedu El-Sajeda, ocenivši da je ona "sjajna vest za Republikansku partiju".

Njegova pobeda predstavlja uspeh progresivnih lidera, među kojima su senator Berni Sanders i kongresmenka Aleksandrija Okasio-Kortez, dok je poraz za senatore Čaka Šumera i Kirsten Džilibrend iz Njujorka, koji predvode demokratski klub u Senatu i kampanju stranke za izbore u gornjem domu Kongresa, prenosi CNN.

El-Sajed je pobedio uprkos tome što je više od 60 miliona dolara vanstranačkih sredstava potrošeno u korist njegove protivnice Hejli Stivens.

Najveća grupa koja je finansirala njenu kampanju bila je "United Democracy Project", super PAC organizacija povezana sa Američko-izraelskim komitetom za javne poslove (AIPAC).

Intervencija te organizacije postala je jedno od glavnih pitanja kampanje, pokrenuvši rasprave o uticaju novca u politici i američkom odnosu prema Izraelu.

Tanjug/AP/Julia Demaree Nikhinson

 

El-Sajed, poznat kao oštar kritičar rata u Gazi, tokom kampanje je kritikovao Izrael i tvrdio da je počinio genocid u sukobu, dok je podršku AIPAC-a njegovoj protivnici koristio kao argument protiv političkog establišmenta.

Uz zalaganje za univerzalno zdravstveno osiguranje, prava radnika i reformu finansiranja političkih kampanja, El-Sajed je uspeo da pobedi u tesnoj trci koja je postala deo šire rasprave o budućem pravcu Demokratske partije.

Nakon objavljivanja rezultata i El-Sajed i Stivensova pozvali su na jedinstvo stranke i usmerili kritike prema republikanskom kandidatu Majku Rodžersu.

"Znam da slušaš, Majk. Majk, spremni smo za tebe", rekao je El-Sajed obraćajući se Rodžersu.

Senatorka Malori Mekmorou, koja je mesec dana ranije obustavila svoju kampanju, podržala je El-Sajeda nakon zatvaranja birališta, u skladu sa ranijim obećanjem da će stati uz demokratskog kandidata koji pobedi.

Koliko je trka bila neizvesna pokazuje i činjenica da je razlika između El-Sajeda i Stivensove bila manja od broja glasova koje je Mekmorou osvojila, oko 60.000.

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp pozdravio je pobedu El-Sajeda, ocenivši da je ona "sjajna vest za Republikansku partiju".

"Kao i obično, ankete su bile potpuno pogrešne. Nije se očekivalo da će proći ni približno tako dobro", napisao je Tramp na svojoj mreži Truth Social, komentarišući rezultat Hejli Stivens.

El-Sajed će se u novembru suočiti sa bivšim republikanskim kongresmenom Majkom Rodžersom, koga podržava Donald Tramp.

Komentari (0)

Svet