Planeta

Nova kubanska kriza? Alarm u Vašingtonu zbog izveštaja o bazama moćnog rivala nadomak obale SAD

Komentari
Nova kubanska kriza? Alarm u Vašingtonu zbog izveštaja o bazama moćnog rivala nadomak obale SAD
Nova kubanska kriza? Alarm u Vašingtonu zbog izveštaja o bazama moćnog rivala nadomak obale SAD - Copyright Tanjug/AP/Arial Ley

Autor: Fox News

11/05/2025

-

14:03

veličina teksta

Aa Aa

Republikanski lideri u Predstavničkom domu američkog Kongresa sve više izražavaju zabrinutost zbog prisustva Kine na Kubi i njenog kapaciteta da špijunira SAD sa ostrva, piše Fox News.

Novi izveštaj zasnovan na analizi dostupnih obaveštajnih izvora ukazuje na postavljanje nečega što izgleda kao kružno raspoređena antena (CDAA) na lokaciji Behukal, u blizini Havane. Kako se navodi, ova antena može da locira radio-signale na udaljenosti između 5.000 i 13.000 kilometara, što stavlja ključne američke vojne baze, pa čak i Vašington u njen domet.

"Otrovan savez Kineske komunističke partije sa Kubom već decenijama predstavlja ozbiljnu pretnju nacionalnoj bezbednosti SAD. Njihovo navodno učešće u obaveštajnim centrima na Kubi je otvoreno i neskriveno neprijateljsko ponašanje prema SAD. Postupci KP Kine postaju sve smeliji i samim tim štetniji po bezbednost zapadne hemisfere", rekao je predsednik Odbora za obaveštajne poslove Predstavničkog doma Rik Kraford iz Arkanzasa, za Fox News.

On je pozvao SAD i partnere da preduzmu korake u cilju suzbijanja kineskog uticaja na zapadnoj hemisferi.

Autori izveštaja iz Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS) navode da radovi na postavljanju CDAA još traju, ali da satelitski snimci već sada jasno ukazuju na njen karakterističan kružni oblik.

Grupa članova Predstavničkog doma zatražila je u utorak brifing od sekretarke za unutrašnju bezbednost Kristi Noem po ovom pitanju.

"Narodna Republika Kina pozicionira se tako da sistematski potkopava strateške prednosti SAD, a da pritom ne ispali ni metak", navodi se u pismu koje su potpisali predsednik Odbora za unutrašnju bezbednost Mark Grin iz Tenesija, predsednik Odbora za Kinu Džon Mulenar iz Mičigena, predsedavajući potkomiteta za saobraćaj i pomorsku bezbednost Karlos Himenez iz Floride i kongresmenka Šeri Bigs iz Južne Karoline.

"Geografska blizina sumnjivih kineskih objekata na Kubi osetljivim američkim lokacijama, uključujući pomorsku bazu Gvantanamo, Svemirski centar Kenedi, podmorničku bazu Kings Bej i Svemirsku stanicu Kejp Kanaveral, može omogućiti Kini da prati američke detekcione i reakcione kapacitete, mapira elektronske profile američkih sredstava i pripremi elektromagnetno okruženje za moguću buduću eksploataciju", naveli su američki zakonodavci.

Fox News dalje navodi da Kuba ima istoriju dozvoljavanja protivnicima SAD da koriste njenu teritoriju za prisluškivanje američkih komunikacija. Tokom Hladnog rata, Sovjetski Savez je upravljao špijunskim objektom u kompleksu Lurdes SIGINT u blizini Havane. Taj objekat je pratio američke satelite i presretao osetljive vojne i komercijalne telekomunikacije. Nakon Rusa, Kina je preuzela tu ulogu, uloživši osam milijardi dolara u infrastrukturne projekte na Kubi, uključujući telekom mreže koje su izgradile firme "Huavej" i "ZTE", koje su pod američkim sankcijama zbog zabrinutosti u vezi sa špijunažom.

"Ako se ne zaustavi, kineska aktivnost na Kubi mogla bi postati isturena baza za elektronsko ratovanje, omogućiti prikupljanje obaveštajnih podataka i operacije uticaja koje direktno podrivaju interese nacionalne bezbednosti SAD," upozorili su zakonodavci.

Kuba Kini pruža platformu za "praćenje američkih vojnih kretanja, ometanje ključnih komunikacija u slučaju krize i oblikovanje političke dinamike u regionu u svoju korist."

Kina negira bilo kakvu povezanost sa nadzornom infrastrukturom na Kubi, a u javno dostupnim dokumentima nema nepobitnih dokaza o toj vezi. Međutim, američki zvaničnici već dugo upozoravaju na kineski pristup špijunskim objektima na ostrvu.

Raniji izveštaj CSIS-a identifikovao je četiri SIGINT (signalno obaveštajne) lokacije koje su "vrlo verovatno" u funkciji podrške kineskim obaveštajnim operacijama protiv SAD.

"Te lokacije su poslednjih godina vidno modernizovane, čak i dok se Kuba suočava sa sve težom ekonomskom situacijom koja je dodatno približava Kini," zaključuju autori izveštaja.

 

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet