Planeta

"Duh" u kineskim uređajima? Amerikanci strahuju da rival može "na dugme" da im ugasi struju

Komentari
"Duh" u kineskim uređajima? Amerikanci strahuju da rival može "na dugme" da im ugasi struju
"Duh" u kineskim uređajima? Amerikanci strahuju da rival može "na dugme" da im ugasi struju - Copyright profimedia

Autor: Reuters

18/05/2025

-

17:00

veličina teksta

Aa Aa

Američki zvaničnici za energetiku ponovo procenjuju rizik koji predstavljaju uređaji kineske proizvodnje, a koji imaju ključnu ulogu u infrastrukturi obnovljivih izvora energije, nakon što je u nekima od njih pronađena neobjašnjena komunikaciona oprema, rekla su za Reuters dva izvora.

Inverteri, koji se pretežno proizvode u Kini, koriste se širom sveta za povezivanje solarnih panela i vetroturbina na električne mreže. Takođe se nalaze u baterijama, toplotnim pumpama i punjačima za električna vozila.

Iako su inverteri dizajnirani da omogućavaju daljinski pristup radi ažuriranja i održavanja, komunalna preduzeća koja ih koriste obično instaliraju firewall kako bi se sprečila direktna komunikacija sa Kinom.

Međutim, američki stručnjaci su pronašli komunikacione uređaje koji nisu navedeni u dokumentaciji proizvoda u nekim kineskim solarnim inverterima, kada su rastavljali opremu povezanu na mrežu da bi proverili bezbednosne rizike, rekli su izvori. Tokom poslednjih devet meseci, pronađeni su i nedokumentovani komunikacioni uređaji, uključujući mobilne radio-komponente, u nekim baterijama iz više kineskih izvora, rekao je jedan od njih. Reuters navodi da nije uspeo da utvrdi koliko je invertera i baterija ispitano.

profimedia

 

Ti neovlašćeni delovi omogućavaju dodatne, nedokumentovane komunikacione kanale koji bi mogli da zaobiđu firewall i omoguće daljinsko upravljanje, sa potencijalno katastrofalnim posledicama, rekli su anonimni izvori.

"Znamo da Kina veruje da ima koristi od postavljanja bar nekih elemenata naše ključne infrastrukture pod rizik od uništenja ili ometanja. Mislim da se Kinezi, delimično, nadaju da široka upotreba invertera ograničava mogućnosti Zapada da reši bezbednosni problem“, rekao je Majk Rodžers, bivši direktor Nacionalne bezbednosne agencije SAD. 

Portparol kineske ambasade u Vašingtonu rekao je: "Protivimo se generalizaciji pojma nacionalne bezbednosti i krivljenju i blaćenju dostignuća Kine u infrastrukturi.“

Korišćenje tih uređaja za zaobilaženje zaštitnih sistema i daljinsko isključivanje invertera ili promena njihovih podešavanja moglo bi destabilizovati električne mreže, oštetiti energetsku infrastrukturu i izazvati nestanke struje na širokom području, rekli su stručnjaci.

"To u suštini znači da postoji ugrađen način da se fizički uništi mreža“, rekao je jedan od izvora.

Izvori nisu želeli da imenuju kineske proizvođače invertera i baterija sa dodatnim komunikacionim uređajima, niti da kažu koliko ih je ukupno pronađeno.

Postojanje tih neovlašćenih uređaja ranije nije bilo objavljeno, a američka vlada nije javno priznala ova otkrića.

Na pitanje za komentar, Ministarstvo energetike SAD (DOE) je saopštilo da kontinuirano procenjuje rizike povezane sa novim tehnologijama i da postoji značajan izazov u pogledu obelodanjivanja i dokumentovanja funkcionalnosti od strane proizvođača.

"Iako ova funkcionalnost možda nema zlonamernu nameru, ključno je da kupci u potpunosti razumeju mogućnosti proizvoda koje dobijaju“, rekao je portparol DOE.

U toku je posao na popunjavanju praznina u obelodanjivanju podataka kroz "Softverski spisak materijala“ (Software Bill of Materials), odnosno inventar svih komponenti softverskih aplikacija i drugih ugovornih zahteva, dodao je portparol.

Prelazak na opremu proizvedenu u SAD 

Kako tenzije između SAD i Kine rastu, SAD i druge zemlje preispituju ulogu Kine u strateškoj infrastrukturi zbog zabrinutosti zbog potencijalnih bezbednosnih ranjivosti, rekla su dva bivša zvaničnika vlade.

"Pretnja koju predstavljaju Komunistička partija Kine (KPK) je stvarna i sve veća. Bilo da se radi o hakerskim napadima na telekomunikacije ili daljinskom pristupu solarnim i baterijskim inverterima, KPK ne preza ni od čega kada je u pitanju ciljanje naše osetljive infrastrukture i komponenti. Vreme je da pojačamo napore i pokažemo Kini da ugrožavanje nas više neće biti prihvatljivo“, rekao je kongresmen Ogast Fluger, član Odbora za unutrašnju bezbednost za Reuters.

U februaru su dva senatora SAD predložila zakon pod nazivom Zakon o odvajanju od zavisnosti od baterija stranih protivnika, kojim se Ministarstvu unutrašnje bezbednosti zabranjuje kupovina baterija od određenih kineskih firmi počev od oktobra 2027. godine, zbog bezbednosnih razloga.

Zakon je upućen Senatskom odboru za unutrašnju bezbednost 11. marta i još nije usvojen.

Cilj mu je da spreči Ministarstvo unutrašnje bezbednosti da nabavlja baterije od šest kineskih firmi za koje Vašington tvrdi da su blisko povezane sa KPK: "CATL", "BYD", "Envision Energy", "EVE Energy", "Hithium", i "Gotion High-tech".

profimedia

 

Komunalna preduzeća sada se pripremaju za slične zabrane u vezi sa kineskim proizvođačima invertera, rekla su tri izvora upoznata sa situacijom.

Neka preduzeća, uključujući najvećeg dobavljača električne energije u Floridi – "Florida Power & Light Company", pokušavaju da smanje upotrebu kineskih invertera, rekla su dva izvora. FPL nije odgovorio na zahtev za komentar.

"Kako se domaća proizvodnja bude širila, DOE sarađuje sa drugim saveznim agencijama na jačanju američkih lanaca snabdevanja, kako bi se omogućila integracija pouzdane opreme u elektroenergetsku mrežu“, rekao je portparol DOE.

Katastrofalne posledice 

"Huawei" je najveći svetski dobavljač invertera, sa 29 odsto udela u globalnim isporukama 2022. godine, a slede ga druge kineske firme "Sungrow" i "Ginlong Solis", prema podacima konsultantske kuće "Vud Mekenzi".

Nemački proizvođač solarnih panela "1Komma5" izbegava "Huawei" invertere zbog njihove povezanosti sa bezbednosnim rizicima.

"Pre 10 godina, isključivanje kineskih invertera ne bi izazvalo dramatične posledice po evropske mreže, ali sada je kritična masa mnogo veća. Dominacija Kine postaje sve veći problem zbog rasta kapaciteta obnovljivih izvora na zapadnim mrežama i sve veće verovatnoće dugotrajnog i ozbiljnog sukoba između Kine i Zapada“, dodao je.

Od 2019. SAD su ograničile pristup "Huawei-ju" američkoj tehnologiji, optužujući firmu za aktivnosti koje ugrožavaju nacionalnu bezbednost, ško kineska kompania negira.

Kineski zakoni zahtevaju od kompanija da sarađuju sa obaveštajnim agencijama, što stručnjaci smatraju potencijalnom pretnjom, jer to omogućava kineskoj vladi kontrolu nad kineskim inverterima povezanima na strane mreže.

"Huawei" se povukao sa tržišta invertera u SAD 2019. godine, iste godine kada je njegova 5G oprema zabranjena, ali je i dalje dominantan dobavljač u ostatku sveta.

U Evropi, kontrola nad samo 3–4 gigavata energije može izazvati široke poremećaje u snabdevanju, upozoravaju stručnjaci. Evropski savet za solarnu proizvodnju procenjuje da je više od 200 GW solarne energije u Evropi povezano sa kineskim inverterima, što je ekvivalent više od 200 nuklearnih elektrana.

Na kraju prošle godine, u Evropi je bilo instalirano 338 GW solarne energije, prema podacima SolarPower Europe.

"Ako na daljinu kontrolišete dovoljno veliki broj kućnih solarnih invertera i istovremeno uradite nešto zlonamerno, to bi moglo imati katastrofalne posledice za mrežu na duži vremenski period“, rekao je Uri Sadot, direktor sajber bezbednosti izraelskog proizvođača invertera "SolarEdge".

Strateške zavisnosti

Druge zemlje, kao što su Litvanija i Estonija, prepoznaju pretnje za energetsku bezbednost. U novembru je vlada Litvanije usvojila zakon koji blokira daljinski kineski pristup solarnim, vetro i baterijskim instalacijama većim od 100 kilovata, što efektivno ograničava upotrebu kineskih invertera.

Ministar energetike Zigimantas Vaičiunas rekao je da bi to moglo biti prošireno i na manje solarne sisteme na krovovima.

Direktor estonske Spoljne obaveštajne službe, Kaupo Rosin, rekao je da bi zemlja mogla biti izložena uceni od strane Kine ako ne zabrani kinesku tehnologiju u ključnim delovima ekonomije, kao što su solarni inverteri. Ministarstva odbrane i klime Estonije odbila su da komentarišu da li su preduzete konkretne mere.

U Velikoj Britaniji, revizija kineske tehnologije u energetskom sistemu, koja treba da bude završena u narednim mesecima – uključuje i invertere, rekao je izvor.

U novembru su solarni inverteri u SAD i drugim zemljama bili onesposobljeni iz Kine, što je izazvalo zabrinutost među zvaničnicima zbog potencijalnog stranog uticaja na lokalno snabdevanje električnom energijom, tvrde tri izvora.

Reuters nije uspeo da utvrdi koliko je invertera bilo isključeno, niti razmere poremećaja. DOE je odbio da komentariše incident. Incident je doveo do komercijalnog spora između dobavljača invertera "Sol-Ark" i "Deye", rekli su izvori.

"Sol-Ark ne komentariše odnose sa dobavljačima, uključujući i odnos sa Deye-om, niti ima kontrolu nad inverterima koji nisu brendirani kao Sol-Ark, kao što je bio slučaj u incidentu iz novembra 2024.“, rekao je portparol kompanije "Sol-Ark".

Energetski sektor zaostaje za drugim industrijama kao što su telekomunikacije i poluprovodnici, gde su u Evropi i SAD već uvedene regulative za smanjenje kineske dominacije.

Analitičari za bezbednost kažu da je to delimično zato što se odluke o obezbeđivanju energetske infrastrukture najčešće donose u zavisnosti od veličine instalacije.

Kućni solarni sistemi i sistemi za skladištenje energije u baterijama obično ne dostižu pragove koji pokreću bezbednosne zahteve, iako sada čine značajan deo proizvodnje energije na mnogim zapadnim mrežama.

NATO je saopštio da Kina intenzivira napore za kontrolu kritične infrastrukture država članica, uključujući i invertere.

"Moramo identifikovati strateške zavisnosti i preduzeti korake da ih smanjimo“, rekao je jedan zvaničnik NATO-a.

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet