Planeta

Počinje era sajber pirata: Kako AI "otima" gigantske kontejnerske brodove

Komentari
Počinje era sajber pirata: Kako AI "otima" gigantske kontejnerske brodove
Počinje era sajber pirata: Kako AI "otima" gigantske kontejnerske brodove - Copyright FOTO STA/KLEVA FILMS/JAKA CEGLARBS

Autor: Euronews Srbija

24/05/2025

-

08:08

veličina teksta

Aa Aa

Dok globalna transportna industrija s nestrpljenjem očekuje koristi koje će veštačka inteligencija (AI) doneti u optimizaciji logistike trgovine, malo se govori o njenoj mračnoj strani — upotrebi za organizovani kriminal. Naime, AI se već koristi za sofisticirane prevare i krađe tereta širom sveta od strane modenih "sajber pirata".

Kriminalne mreže koriste generativni AI kako bi stvorile uverljive mejlove, dokumente i veb stranice koje se ne razlikuju od pravih. Ovi alati omogućavaju kreiranje desetina lažnih profila prevoznika i brokera, sa kompletnom dokumentacijom, profesionalno napisanim mejlovima i identičnim logotipima, piše specijalizovani portal Freight Waves.

"Generativna AI omogućava da prevara postane gotovo automatska i beskonačno skalabilna. Svako može podesiti AI bot koji prikuplja informacije i automatski kreira lažne poslovne dokumente,“ upozorava dr Ričard Pol, stručnjak za simulaciju i AI iz kompanije "BAYNCORE". 

AI prevara je sve teža za prepoznavanje

Britani Graft, direktorka operacija u platformi "Highway", kaže da AI briše granicu između pravih i lažnih komunikacija. 

"Nekada smo mogli da prepoznamo fišing mejl po lošoj gramatici ili pogrešnom logotipu. Danas, AI pravi gotovo savršene kopije pravih mejlova i sajtova. Sve češće viđamo žrtve koje su kliknule na linkove jer deluju potpuno legitimno“, navodi ona.

Nakon što korisnici unesu svoje pristupne podatke na lažnim sajtovima, napadači preuzimaju kontrolu nad nalozima, ulaze na logističke platforme i otimaju teret.

FBI upozorava: Deepfake tehnologije prete krađom identiteta

U decembru 2024. FBI je izdao upozorenje da kriminalci koriste AI za pravljenje deepfake glasova i video snimaka kako bi se lažno predstavili kao poznate osobe ili partneri u poslovanju. Klasične metode provere identiteta, kao što je telefonski poziv, više nisu pouzdane.

"Mogu da zvuče kao vaši saradnici, koristeći istu intonaciju, lične podatke, pa čak i poznati glas“, kaže dr Pol.

Industrija uzvraća udarac

Iako kriminalci koriste naprednu tehnologiju, industrija se sve više oslanja na vlastita tehnološka rešenja u borbi protiv AI prevara.

Digitalni identiteti (poput ID.me) koriste biometriju i detekciju "živosti“ da potvrde identitet.

Platforme za proveru prevoznika poput "Carrier411", "FreightValidate" i "Highway" otkrivaju sumnjive obrasce, nedostatak istorije i pokušaje zloupotrebe.

Mašinsko učenje analizira pokušaje logovanja, e-mail komunikaciju i ponašanje korisnika u realnom vremenu.

"Moraćemo sve više da se oslanjamo na tehnologiju da bismo proverili identitete, jer AI postaje bolji u imitaciji stvarnosti“, kaže Graft.

Zajednički odgovor: Dijalog i edukacija

Uprkos nedostatku adekvatne reakcije regulatornih tela poput FMCSA, logističke kompanije ne čekaju. Mnogi brokeri i prevoznici udružuju se, dele informacije i prisustvuju edukativnim skupovima poput "FreightWaves Fraud Symposium", kako bi se pripremili za novu eru digitalnih pretnji.

Prema podacima Američke transportne asocijacije, strateška krađa tereta porasla je za čak 1.500 odsto od 2021. godine, što je jasan signal da industrija mora brzo i odlučno reagovati.

Borba protiv AI prevara postaje ključna za opstanak i bezbednost lanaca snabdevanja. U ovom digitalnom ratu, biće potrebna kombinacija ljudske intuicije i naprednih tehnoloških alata kako bi se zaštitili resursi, poverenje i poslovanje u logistici.

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet