Planeta

Severna Koreja obavila najveću raketnu probu od 2017. godine

Komentari

Autor: Tanjug

30/01/2022

-

19:45 >> 23:43

Severna Koreja obavila najveću raketnu probu od 2017. godine
Tanjug/AP/Ahn Young-joon - Copyright Tanjug/AP/Ahn Young-joon

veličina teksta

Aa Aa

Severna Koreja je potvrdila da je danas testirala balističku raketu srednjeg dometa Hvasong-12, prenela je državna novinska agencija KCNA.

To je prvi put od 2017. godine da je testirana raketa koja ima kapacitet da nosi nuklearnu glavu, javlja Rojters.
O testiranju severnokorejske rakete srednjeg dometa prve su danas izvestile južnokorejske i japanske vlasti.

"Inspekcijsko testiranje sa gađanjem cilja sprovedeno je u cilju selektivne inspekcije balističke rakete zemlja-zemlja srednjeg dometa Hvasong-12 i verifikacije ukupne tačnosti ovog raketnog sistema", prenela je KCNA.

Severna Koreja je ranije potvrdila da raketa Hvasong-12 može da nosi "tešku nuklearnu bojevu glavu velike razorne moći", a KCNA prenosi da je lansiranje rakete obavljeno na način da se osigura bezbednost susednih zemalja i da je probna bojeva glava bila opremljena kamerom koja je snimala fotografije dok je letela ka cilju.

Severna Koreja je danas ispalila, kako se veruje, svoju najveću balističku raketu od 2017. godine, što predstavlja eskalaciju programa naoružanja te zemlje i moguću najavu većih testiranja u skorijoj budućnosti, izjavio je predsednik Južne Koreje Mun Dža-in.

I Vlade Južne Koreje i Japana su potvrdile da je Severna Koreja lansirala balističke rakete srednjeg dometa (IRBM), a zvaničnici u Tokiju su saopštili da je raketa dostigla visinu od 2.000 kilometara sa dometom od 800 kilometara pre nego što je pala u more kod istočne obale Korejskog poluostrva, prenosi CNN.

"Ako bi raketa bila ispaljena na maksimalnu visinu krajnji domet bi joj bio od 3.500 do 5.500 kilometara, što su karakteristike balističke rakete srednjeg dometa", izjavio je danas za CNN Džozef Dempsi, naučni saradnik za odbranu i vojnu analizu u Međunarodnom institutu za strateške studije u Londonu.

Tanjug/AP/Ahn Young-joon

 

Američki eksperti su procenili da je lansirana raketa najverovatnije KN-17, takode poznata kao Hvasong-12. koja bi mogla da ugrozi američku teritoriju Guam u Pacifiku.

Današnje lansiranje severnokorejske rakete je šesta proba balističkog projektila u ovoj godini i ukupno sedmo testiranje ovog tipa rakete.

Intenziviranje raketnih proba 

Režim Kim Džong Una ove godine intenzivira svoje raketne probe i najavljuje jačanje odbrambenih kapaciteta protiv SAD, zbog čega se "ponovo pokreću sve privremeno obustavljene aktivnosti", prenela je severnokorejska državna novinska agencija KCNA.

Džozef Dempsi kaže da poslednja proba možda potvrđuje da Severna Koreja radi upravo to.

"Nakon njihovog samonametnutog moratorijuma na probe raketa dugog dometa i nuklearna testiranja iz 2018. godine, oni su ograničili balisti;ke rakete koje su testirane, na projektile kratkog i srednjeg dometa", rekao je Dempsi.

Tanjug/AP/Korean Central News Agency/Korea News Service

 

Smisao svih skorašnjih testova je "Kimova želja da testira svoj inventar" i nije ga briga da li to Vašington vidi, rekao je američki ekspert.

Južnokorejski predsednik Mun rekao je danas da se Sever približava ukidanju moratorijuma na nuklearne probe i testiranja interkontinentalnih balističkih raketa, oružja koje bi u teoriji moglo da pogodi američku teritoriju.

Pjongjangu zabranjeno razvijanje balističkih raketa

Pjongjangu je po međunarodnom pravu zabranjeno da razvija balističke rakete i nuklearno oružje, međutim nakon današnjeg testiranja portparol severnokorejskog ministarstva spoljnih poslova opomenuo je Vašington jer zastupa stav protiv razvoja severnokorejskog naoružanja, navodi CNN.

"Ako SAD zauzmu takav konfrontirajući stav, DNRK će biti prinuđena da snažnije i odlučnije reaguje na to", rekao je portparol, nazivajući svoju državu njenim zvaničnim imenom, Demokratska Narodna Republika Koreja (DNRK).

U nedavnoj izjavi koju je prenela agencija KCNA, portparol je branio pravo Severne Koreje da jača svoje naoružanje, rekavši da je "nedavni razvoj novog tipa oružja samo deo ukupnih napora da se modernizuju nacionalne odbrambene sposobnosti".

Preporuka za vas

Komentari (0)

Svet