Agrobiznis

Bolest svinja za koju lek ne postoji: Apel opštine Bogatić uzgajivačima da poštuju mere zaštite

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija/Iva Mirčević

11/07/2025

-

15:20

veličina teksta

Aa Aa

U Bogatiću i Loznici registrovana je afrička kuga kod domaćih svinja. U Crnoj Bari, u jednom domaćinstvu, eutanazirano je 41 grlo. Nakon tog prijavljenog slučaja, postavljeno je bure sa dezinfekcionim sredstvom i iz opštine Bogatić poslat je apel svim uzgajivačima da poštuju mere zaštite i da sarađuju sa veterinarskim inspekcijskim službama, kao i da prijave sve sumnjive slučajeve. 

Nakon što se u jednom domaćinstvu u Crnoj Bari pojavila bolest svinja za koju lek ne postoji, među meštanima vlada strepnja da će se virus afričke kuge svinja proširiti i na njihovo dvorište. 

"Strepimo svi, cela Crna Bara, to je područje gde držimo mnogo stoke, gde imamo mnogo svinja. Ja čak imam stoke prilično. Strepim svakog trenutka. Bojim se da se nešto ne desi, a ako se desi, ja ne mogu pobeći, ja od toga živim", rekao je jedan meštanin za Euronews Srbija 

Drugi meštanin kaže da je penzioner i da živi malo od svinja, malo od poljoprivrede.

"Ovo što se kuga pojavljuje, to je nešto najopasnije na svetu. Ja sam doživeo dva, tri puta u mom selu da ostane poneko svinjče", rekao je on.

Ovo nije prvi put da svinjska kuga hara po Bogatiću.

U januaru prošle godine, odmah po potvrdi zaraze, eutanazirano je oko 300 grla.

Euronews Srbija

 

Prvi put se u Srbiji virus pojavio 2019. godine.

Prema rečima ministra poljoprivrede Dragana Glamočića, on se pojavljuje u talasima od kada je ušao u populaciju divljih svinja. 

"Virus afričke kuge svinja je vrlo specifičan virus. On se ne širi brzo. Stalno je prisutan, tiho vreba i onda tako u talasima. Prošle godine je buknuo, pa se smirio. Ušao je u populaciju divljih svinja, divlje svinje se pomeraju i zato je vezano za granicu prema Hrvatskoj. I sad sumnjamo na jedan drugi region. Nadam se da se neće potvrditi", rekao je ministar za Euronews Srbija. 

Bukte žarišta u zemljama okruženja

Afrička kuga je prisutna u celom regionu i u poslednje vreme bukte žarišta u Hrvatskoj, Mađarskoj, Rumuniji, što stvara ozbiljan problem za srpske izvoznike. 

"Prošle nedelje je buknuo žarište u Republici Hrvatskoj. Imali smo problem s transportom životinja koje smo uvezli iz Danske. U poslednjem vozu te životinje stigle su u našu teritoriju. Stigle su čak i na teritoriju opštine Bogatić", rekao je Glamočić.

Afrička svinjska kuga širi se kontaktom zdrave sa zaraženom životinjom, kontaminiranom hranom, inficiranim krpeljima, insektima, glodarima.

Za tu bolest vakcina ne postoji i lečenje je nemoguće, već se odmah pristupa eutanaziji životinja na gazdinstvu i dezinfekciji. 

Iz Ministarstva apeluju da se uzgajivači ponašaju odgovorno i dodaju da veterinarskih inspektora treba zaposliti još, ali da ima dovoljno resursa i da, ukoliko bude neophodno, biće angažovana i veterinarska služba Vojske Srbije. 

Komentari (0)

Biznis