Dolazi li Alibaba u Srbiju? Kakvi su planovi kineskog giganta za izgradnju velikog logističkog centra u Nišu
Komentari
17/05/2025
-08:00
Kineski gigant Alibaba odavno je zainteresovan za dolazak u Srbiju. Pre osam godina je saopšteno da je "Alibaba grupa" pokazala izuzetno interesovanje za proširenje poslova na srpskom tržištu, a od tada su predstavnici Vlade Srbije više puta odlazili u sedište te kompanije u Hangdžou. Upravo je delegacija Hangdžoa pre nekoliko dana bila u poseti Nišu. Tako je na sastanku gradonačelnika Dragoslava Pavlovića i predstavnik kineske delegacije Vang Džansijao, između ostalog, bilo reči o ideji da Alibaba izgradi veliki logistički centar u Nišu.
Postavlja se pitanje kakav bi bio značaj tog logističkog centra.
Da ideja o izgradnji velikog logističkog centra kompanije "Alibaba" u Nišu predstavlja strateški važan korak koji bi mogao imati dalekosežne posledice za ekonomiju Srbije i čitav region Jugoistočne Evrope kaže dr Veljko M. Mijušković sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
"Njena realizacija bi dodatno učvrstila poziciju Srbije kao logističkog čvorišta na Balkanu,
uključujući aerodrom, železnicu i blizinu autoputeva. Logistički centar bi omogućio znatno efikasniji protok robe, pre svega one naručene preko platformi iz sastava Alibaba grupe, kao što je AliExpress, čime bi se vreme isporuke smanjilo sa više nedelja na svega jedan do dva dana", rekao je Mijušković za Euronews Srbija.
Takav razvoj događaja, smatra Mijušković, značajno bi promenio iskustvo onlajn kupovine u Srbiji.
"Brža isporuka, manji troškovi dostave i veća pouzdanost mogli bi podstaći još veći broj građana da se opredele za elektronsku trgovinu, a istovremeno bi domaći e-trgovci morali da unaprede sopstvene usluge kako bi ostali konkurentni", rekao je on.
Sagovornik Euronews Srbija kaže da bi dolazak Alibabe doveo i do pojačane konkurencije na tržištu, što za potrošače znači bolju uslugu i niže cene, ali za domaće firme i male trgovce predstavlja ozbiljan izazov.
"Izgradnja logističkog centra Alibabe u Nišu ima potencijal da transformiše lokalnu ekonomiju, modernizuje sektor elektronske trgovine i stavi Srbiju na mapu kao značajan logistički centar u ovom delu Evrope. Međutim, taj proces zahteva pažljivo osmišljenu regulativu, stratešku saradnju sa domaćim privrednicima i jasnu viziju države o tome kako da se globalna integracija ne pretvori u lokalnu marginalizaciju", rekao je on.
"Mnogi mali biznisi bi mogli biti izloženi pritisku"
Prošle godine se u javnosti govorilo o tome da AliExpress planira da registruje svoje magacine u Srbiji, koji će služiti kao centar za Jugoistočnu Evropu.
Navodilo se da bi taj potez omogućio isporuku porudžbina u Srbiji u roku od maksimalno dva dana, što bi značajno skratilo vreme čekanja u poređenju sa trenutnim mesecima dugim rokovima isporuke.
profimedia
Međutim, stizala su i upozorenja da bi taj potez mogao da ugrozi male biznise u Srbiji.
Iako bi, kaže Mijušković, otvaranje logističkog centra otvorilo nova radna mesta i potencijalno donelo podsticaje za razvoj lokalne logističke i IT infrastrukture, mnogi mali biznisi bi mogli biti izloženi pritisku zbog masovnog prisustva jeftine kineske robe.
"Lokalni trgovci koji trenutno uvoze robu iz Kine i zatim je distribuiraju u Srbiji izgubili bi prednost, jer bi se roba iz centralnog magacina Alibabe isporučivala brže i verovatno po nižoj ceni. Dodatno, domaći proizvođači koji ne mogu da se takmiče cenovno, naročito u segmentima kao što su odeća, elektronika ili kućni aparati, mogli bi pretrpeti gubitke i smanjenje tržišnog učešća", rekao je on.
S druge strane, dodaje Mijušković, ukoliko država usmeri ovaj proces ka inkluzivnom modelu saradnje, u kojem bi mali proizvođači iz Srbije mogli da plasiraju svoje proizvode putem Alibaba platforme, tada bi logistički centar mogao postati i izlazna kapija za srpsku robu ka svetskim tržištima.
"U tom slučaju, prisustvo ovakvog centra ne bi bilo pretnja, već razvojna šansa za mnoge male firme i porodične proizvođače", smatra sagovornik Euronews Srbija.
Osnivač Alibabe bio pre dve godine u Beogradu
Saradnja između kompanije "Alibaba" i tadašnjeg Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija dogovorena je pre osam godina u oblastima onlajn turizma, e-trgovine i logistike.
Godinama se pričalo o dolasku najveće kineske internet prodavnice "Alibaba" i o tome da razmatra i otvaranje logističkog distributivnog centra.
Osnivač Alibabe Džek Ma, jedan od najbogatijih Kineza, bio je u julu 2023. godine u Srbiji.
Tanjug/AP/Thibault Camus
Mediji su tada preneli da je on posetio Beograd kako bi se upoznao sa detaljima u vezi sa Sporazumom o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine, koji je u međuvremenu potpisan i stupio je na snagu 1. jula 2024. godine.
Nezvanično se govorilo da se tada sastao sa srpskim zvaničnicima, ali o tome se nije javno govorilo niti je o tome bilo izjava srpskih zvaničnika.
Mediji su tada prenosili da je kineski milijarder bio i u noćnom provodu u Beogradu.
Komentari (0)