Biznis vesti

Rast zlata obara rekorde: Kako da zaradite preko ETF-ova, bez čuvanja zlatnika

Komentari
Rast zlata obara rekorde: Kako da zaradite preko ETF-ova, bez čuvanja zlatnika
Tanjug/AP/Richard Drew - Copyright Tanjug/AP/Richard Drew

Autor: Bloomberg Adria

07/07/2025

-

07:01

veličina teksta

Aa Aa

Ulagačima koji žele da iskoriste rast zlata na raspolaganju su i berzanski fondovi (ETF). U čemu su prednosti i nedostaci? Zlato važi za klasičnu investiciju u vremenu neizvesnosti - trebalo bi da pruži sigurno utočište od inflacije, valutnih potresa i geopolitičkih napetosti.

U poslednje vreme investicija u zlato stvorila je i lepu zaradu, jer je cena za godinu dana porasla za 44,5 odsto. Trenutno se kreće oko 3.350 dolara za trojsku uncu (31,1 grama). Međutim, kupovina fizičkog zlata u obliku zlatnih poluga ili kovanica može predstavljati problem zbog njegovog čuvanja. Alternativa mogu biti fondovi koji se kotiraju na berzi (ETF), koji investitorima omogućavaju izloženost zlatu kupovinom na berzi, čak i jednostavnom kupovinom preko onlajn trgovinske platforme, piše Bloomberg Adria

Neki ETF-ovi prate cenu fizičkog zlata koje kompanije za upravljanje imovinom fizički čuvaju u trezorima – na primer po obimu najveći zlatni ETF SPDR Gold Shares. Takvi su i Xetra-Gold ili Invesco Physical Gold. Drugi koriste izvedene finansijske instrumente, zbog čega ih ponekad označavaju kao ETC (engl. exchange-traded commodities).

profimedia

 

Likvidnost bez čuvanja fizičkog zlata

Jedna od ključnih prednosti ulaganja u zlato preko ETF-ova je visoka likvidnost – investitor može fond da kupi ili proda bilo kada tokom vremena trgovanja na berzi. Pored toga, ETF-ovi otklanjaju potrebu za fizičkim čuvanjem zlata, što znači manje briga i troškova. 

Dodatna prednost je i dostupnost, jer investitor može da uđe na tržište već sa relativno malim iznosima. ETF-ovi su po pravilu transparentni i regulisani finansijski proizvodi; većina evropskih ETF-ova usklađena je sa UCITS standardom, koji investitoru garantuje određeni nivo bezbednosti.

Kapitalna dobit se oporezuje

Međutim, ulaganje preko ETF-ova ima i mane. Pri kupovini ETF-ova investitor ne postaje vlasnik fizičkog zlata, već samo stiče izloženost njegovoj ceni. Pored toga, ETF-ovi koji se kotiraju u američkim dolarima mogu biti dodatni valutni rizik za investitore koji štede u evrima.

Premda su naknade za upravljanje kod većine fondova prilično skromne, tokom vremena se odražavaju na ukupnu dobit od investiranja. Važan aspekt je i način oporezivanja – u Sloveniji prodaja ETF-ova nije oslobođena poreza na kapitalni dobitak, kao što važi za fizičko zlato.

Zlato ne donosi novčani tok

"Pri izboru ETF-a ili sličnog proizvoda vezanog za zlato, važno je proveriti da fond stvarno poseduje fizičko zlato, a ne samo finansijske izvedene instrumente, jer poslednji mogu nositi dodatne i nepotrebne rizike. Fondovi zasnovani na derivatima po pravilu su prikladniji za profesionalne investitore. Takođe, fond bi trebalo da ima minimalne troškove administracije (TER) i adekvatnu likvidnost, što obezbeđuje lako trgovanje i precizno praćenje cene zlata", izjavio je za Bloomberg Adriju analitičar Ilirike Lojze Kozole. 

Zlato se obično koristi kao alat za diverzifikaciju portfolija i zaštitu od inflacije i sistemskih rizika, zato je za većinu investitora odgovarajući udeo od oko deset odsto portfolija, kaže Lojze Kozole.

"Pošto zlato ne donosi novčani tok (nema kamatu ili dividende), njegova glavna svrha je očuvanje vrednosti u neizvesnim uslovima", naglašava Kozole.

Lojze Kozole investitorima savetuje da se obrate svojoj brokerskoj kući, "gde će im pomoći pri izboru odgovarajućeg proizvoda s obzirom na njihov profil rizika i ciljeve". 

Ulaganje u rudnike zlata

Alternativni način za izloženost investitora rastu cene zlata predstavljaju ETF-ovi koji investiraju u deonice rudarskih preduzeća – poput VanEck Gold Miners (GDX) ili iShares Gold Producers. Oni nose veći rizik, ali mogu ostvariti veće profite. 

Komentari (0)

Biznis