"Mali biznisi su kičma privrede": Kako otpočeti poslovanje i kakvu podršku očekuju mali privrednici
Komentari02/07/2025
-18:41
Mali biznisi su kičma privrede i potrebna im je podrška, pa se postavlja pitanje kako da pokretanje i vođenje malog biznisa u Srbiji zaista postane razvojna šansa. Iskustva govore da su složene administrativne procedure, visoki nameti i nedostatak startne podrške najčešće prepreke sa kojima se suočavaju preduzetnici. O novim inicijativama koje imaju ambiciju da promene tu sliku, među kojima je i osnivanje saveta za mali biznis kao prostora dijaloga između preduzetnika, institucija i stručnjaka za Euronews Srbija je govorila Marija Suzić iz NALED-a.
Ona kaže da se mali biznisi suočavaju sa određenim izazovima u svom poslovanju, ali da je pozitivno upravo to da postoje organizacije poput NALED-a koje su spremne da rade sa njima i da sarađuju u unapređenju poslovnog okruženja, navodeći da mali biznisi u suštini čine 99 odsto privrede.
Istraživanje koje je NALED sproveo sa Ipsosom pokazuje da tri četvrtine preduzetnika očekuje finansijsku podršku za opremu i materijale, pa se postavlja i pitanje podrške države.
"Mali biznisi se suočavaju, pre svega, sa izazovom kada je u pitanju nabavka finansijskih sredstava, dakle kada je u pitanju pre svega finansiranje početka poslovanja, ali isto tako i daljeg razvoja poslovanja, jer finansijsko tržište u zemlji nije baš razvijeno kao što je to slučaj u zapadnoj Evropi, nemamo u velikoj meri razvijene alternativne izvore finansiranja, već je to tržište u velikoj meri bankocentrično. Banke kao takve, male biznise percipiraju kao rizično ulaganje i upravo kao i kod svakog rizičnog ulaganja cena kredita je visoka, nepovoljna za male biznise, te se oni uglavnom okreću sopstvenim izvorima finansiranja", rekla je savetnica za inovacije i preduzetništvo u NALED-u.
Kako je navela, 85 odsto malih privrednika početak svog poslovanja finansiralo je iz sopstvenih sredstava.
"To je zaista veliki trošak i to zahteva ozbiljna sredstva ukoliko pogledamo da neko počinje u sektoru proizvodnje, da treba da nabavi neku opremu, mašine. Iz tog razloga oni očekuju i smatraju da bi im značila podrška države", rekla je Suzić.

Euronews Srbija
Ministarstvo privrede iz godine u godinu raspisuje određene konkurse kada je u pitanju podrška malim privrednicima, a sagovornica Euronews Srbija kaže da se ta podrška retko odnosi na otpočinjanje poslovanja.
"Ima nekih programa koji se odnose, recimo, na mlade do 35 godina koji počinju svoj biznis. Mi pratimo redovno kakva je situacija kada se program raspiše i kada se zatvori. Događa se često da se programi zatvore i pre onog roka koji je propisan zbog velikog broja prijava. Sama institucija proceni zapravo da je dovoljan broj prijava stigao, da će se potrošiti ta opredeljena sredstva, što govori o tome da je zaista potrebna podrška preduzetnicima i drugim malim privrednicima, prilikom početka poslovanja, ali, isto tako, i za nastavak poslovanja", rekla je Suzić.
Malim biznisima, dodaje ona, značajna je i podrška međunarodnih institucija za otpočinjanje poslovanja ili za održanje poslovanja.
"Fond za razvoj ima jedan interesantan program sa Evropskom investicionom bankom, gde upravo obezbeđuju finansijska sredstva za male privrednike. Ima tih programa za razvoj koje nudi država, koje nude međunarodne institucije, ali, očigledno, i sudeći po broju prijava, rekla bih da i dalje nedostaju sredstva", rekla je Suzić.
Ona je navela da je NALED u martu ove godine osnovao savet za male biznise kao radno telo koje će pružati podršku malim biznisima.
Celo gostovanje Marije Suzić možete pogledati u video prilogu iznad teksta.
Komentari (0)