Gde je Srbija na mapi Trampovih carina: Koje opcije će biti na pregovaračkom stolu i koji scenario je najrealniji
Komentari09/07/2025
-22:00
Američki predsednik Donald Tramp kaže da će uvesti carine od 50 odsto na uvoz bakra i poreze na poluprovodnike i farmaceutske proizvode i ponavlja svoju pretnju carinama od 10 odsto na proizvode koji dolaze iz država članica BRIKS-a. Tramp ističe i da trgovinski pregovori s EU i Kinom idu dobro, iako je dodao da je ostalo još samo nekoliko dana pre nego što pošalje carinsko pismo EU. Za dvadesetak dana na snagu bi mogla da stupi nova carina na uvoz iz Srbije od 35 odsto. U međuvremenu stiglo je pismo adresirano na Andrićev venac u kome predsednik Amerike navodi da su buduće carine stvar dogovora.
Da Srbija svakako treba da pregovara sa američkom administracijom o carinama kao što to čine i druge države kaže za Euronews Srbija dekan Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić.
Za Srbiju su najavljene carine od čak 35 odsto, što je za dva odsto manje od one prvobitne Trampove najave.
Grubišić kaže da kada je reč o carinama u pitanju je Trampova globalna strategija, kao i da se očigledno obistinjuju najave da će biti vrlo neizvestan i da će u tom smislu podsticati rizike, pregovore, napete situacije i ucene.
Najavljene carine za Srbiju su, kaže on, deo jednog paketa koji se sprovodi prema celom svetu, navodeći da je istovremeno i prema Japanu i Južnoj Koreji zaprećeno sa 25 odsto carina, ali da su glavna tržišta Evropska unija i Kina.
Ideja je, kaže Grubišić, da se pod pregovaračkim pritiskom, kompanije motivišu da proizvode u SAD.
"Da ne bi to za Ameriku bio uvoz, nego da bi se proizvodilo 'made in USA'. I neka slična poruka je, čini mi se, poslata i u Srbiju, pri čemu, meni nije jasno šta bi mi to mogli baš da proizvodimo fizički i lokacijski u Americi. Trebalo bi pogledati strukturu našeg izvoza, ali očigledno je da se o tome treba pregovarati. Kao što pregovaraju i svi ostali mnogo značajniji i veći akteri na krupnijim tržištima, u tom trouglu Evropska unija, Kina, Japan sa Amerikom, tako ćemo i mi pregovarati. Videćemo gde će nas to dovesti, u smislu da će biti ispostavljeni neki konkretniji predlozi", rekao je on.
Grubišić kaže da bi u međuvremenu trebalo svakako analizirati strukturu izvoza Srbije u SAD i kako bi tražnja u Americi reagovala na taj skok cene.
"Dakle, da li je izvozno elastična, koje su vrste proizvoda i bilateralni odnos po pitanju deficita jer tu postoje, izgleda, oprečne izjave. Koliko se čuje iz Amerike, tamo se predstavlja da Srbija ima suficit u razmeni sa Amerikom, a ovde postoje neki podaci da smo mi ipak u deficitu. I to je bitno za pregovore, jer to definiše na neki način vašu pregovaračku poziciju. Verujem da naši timovi to pažljivo već analiziraju i pripremaju se za pregovore. To je nešto što nas očekuje svakako", rekao je on.
Koji je najrealniji scenario?
Kako je najavljeno, period do 1. avgusta, kada treba da počne primena američke carine za Srbiju od 35 odsto, biće iskorišćen za dodatne pregovore Srbije sa SAD kako bi se obezbedili najpovoljniji uslovi spoljnotrgovinske saradnje.
Postavlja se pitanje šta je najrealniji scenario - da se carine koriguju, da se odloži njihova primena ili da se potpuno ukinu.
AP Photo/Ng Han Guan
Da će svi ti scenariji biti za pregovaračkim stolom kaže Grubešić.
On je naveo da je teško predvideti šta će na kraju biti, ali da je za njega realniji scenario da se koriguju ili da se eventualno sa određenim ustupcima odloži primena carina, kao što je urađeno prema Evropskoj Uniji i prema Kini za 90 dana.
"Vidimo da ti pregovori dobro napreduju, to kaže američki predsednik upravo. Samo se stvara jedna globalna nervoza, podižu globalni rizici, reaguju međunarodna finansijska tržišta, berze pogotovo, na ovu neizvesnost. Ovo je sad neka neizvesnost. Vi kad tako pregovarački izvršite pritisak, nikad se ne zna da li će to dati rezultat ili će zaista doći do tog nekog nepovoljnog scenarija za sve aktere. Ovde ne govorim sad o reakciji berze na pregovore sa Srbijom, nego sa Evropskom unijom, Kinom, Japanom i Južnom Korejom. Mislim da je najrealnije ipak da dođe do odlaganja, da se tu ipak opet kupi vreme. To je strategija kupovine vremena u pregovorima, koja je isto sasvim legitiman i povoljan scenario u nekim slučajevima", kaže Grubišić.
Tramp kaže da je 35 odsto carine daleko manje od onoga što je potrebno da se eliminiše razlika
u trgovinskom deficitu koju Amerika ima sa Srbijom.
Grubišić navodi da Tramp ima neke podatke koje se ne poklapaju sa podacima Srbije po pitanju ko je u tom bilateralnom suficitu ili deficitu, ali da tu izjavu američkog predsednika tumači kao malo i prijateljski ton jer je carina mogla da bude i veća u ovom trenutku.
"Ako ne dođe do nekih rezultata, možda će se za tri meseca zapretiti nekom višom carinom. Ali, očigledno, ceo njegov mandat, i to je ono što su bile najave analitičara, biće protkan takvim scenarijom, takvim nekim tonom, potencijalnim pretnjama, pritiscima. Dakle, on pokušava jednostavno lokacijski da evropske i sve druge kompanije proizvode u Americi. To je ono što je glavna ideja i vrši se pritisak", rekao je Grubišić.
Trampova ideja je da vrati velike proizvođače u Ameriku, ali postavlja se pitanje koliko je realna opcija da jedna mala Srbija proizvodi u toj zemlji.
"Meni zaista to nije jasno, ali je očigledno u pitanju globalan scenario. Vi nastupite sa jednim pritiskom, pa vidite gde će pregovori da vas dovedu. Mi ne znamo šta je sve na stolu što se tiče pregovora u ovom trenutku. Možda su i neke druge stvari kada je u pitanju Srbija, ali to će znati i učesnici u tim pregovorima. Zaista ne vidim šta bi mi mogli tu nešto značajno da proizvodimo na tlu Amerike i da je to bitno za Ameriku", rekao je Grubišić.
Koga bi najviše pogodile carine?
Postavlja se pitanje ko će trpeti najveće gubitke ukoliko počne primena ovog nameta za Srbiju od 1. avgusta.
Grubišić kaže da će izvoznici iz Srbije preuzeti određeni rizik da im padne tražnja zbog skoka cena ili će morati da žrtvuju deo profita, pa da cene prilagode toj povišenoj carini koju SAD uvedu, ako bilateralni pregovori ne donesu rezultata.
"Ja zaista očekujem, tako je poslata poruka, da se ipak ispregovara. Ali ako bi baš i došlo (do uvođenja carina), nije tu ništa toliko strašno", rekao je on.
On navodi i da izvoz iz Srbije u SAD nije toliko značajan kao izvoz u EU, sa kojom Srbija ima najveći stepen spoljnotrgovinske razmene, preko 60 odsto, i sa zemljama u regionu.
"Najviše tu dominira struktura naše spoljnotrgovinske razmene. Ali, treba da se pregovara svakako, kao što pregovaraju i drugi, pa videti, a izvoznici treba pažljivo da analiziraju, da vide sa marketingom, da vide sa nastupom, da se okrenu kvalitetu proizvoda, da vide šta će na kraju dovesti ovi pregovori koje će država voditi sa američkom administracijom i da se pripreme i za taj scenario. Pregovori uvek mogu da dovedu do toga i da ne dođe do rešenja, odnosno da se zaista i uvedu te carine. Ali, nije nikakav to katastrofalan scenario, nešto što nam sad ne znam kako preti. Videćemo šta će nam vreme doneti", rekao je Grubišić.
Komentari (0)