Biznis vesti

Uzgajivači u strahu: Ministar Glamočić za Euronews o žarištima afričke kuge svinja i merama koje se preduzmaju

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

10/07/2025

-

18:25

veličina teksta

Aa Aa

U Bogatiću se ponovo pojavila afrička kuga svinja, a u Crnoj Bari je na gazdinstvu gde je zaraza potvrđena, eutanazirana 41 svinja. Uzgajivači su u strahu, pa se postavlja pitanje kako sprečiti širenje zaraze. Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić kaže za Euronews Srbija da je afrička kuga svinja u Srbiji, nažalost, prisutna godinama u Srbiji, ali i u celom regionu, ističući da se bez savesnih domaćina teško može izboriti sa ovom zarazom. 

Ministar je rekao da su sada ponovo počela da bukte žarišta, navodeći da je prošle nedelje buknulo žarište u Hrvatskoj. 

"Imali smo problem s transportom životinja koje smo uvezli iz Danske. Uspeli smo u poslednjem vozu da te životinje stignu u našu teritoriju. Stigle su čak i na teritoriju opštine Bogatić. Moramo da budemo savesni, da se ponašamo odgovorno. Naša veterinarska služba ima već veliko iskustvo u ovome, ali opet, slična je priča kao kod požara, bez savesnih domaćina nećemo moći sa ovom zarazom tek tako lako da se izborimo. Ne samo mi, nego se bore i druge zemlje u okruženju. Svi imaju afričku kugu svinja, i Mađarska, i Rumunija, imamo i mi sad", rekao je Glamočić. 

Afrička kuga svinja je problem za izvoznike iz Srbije, a ministar navodi da su naši kamioni dva, tri dana morali da se voze preko Bosne i Hercegovine, da bi ih nekako dopremili u Srbiju, zato što je bio zabranjen provoz kroz Hrvatsku. 

"To sprečava transport robe. Imali smo poremećaj slinavkom i šapom kad se javilo u Mađarskoj. Juče je potvrđen slučaj kuge malih preživara u Prizrenu. Vidite, sa svih strana, ali moramo da vodimo računa o tome šta mi možemo da preduzmemo, a to je odgovorno ponašanje. Znači, kada se proglasi to zaraženo područje, da se ljudi pridržavaju svih onih mera koje su dobili od nadležnih veterinarskih službi. Nažalost, životinje se ubijaju, eutanaziraju. Na tom gazdinstvu je eutanazirano 41 grlo, dva grla su uginula. Imamo još tri žarišta u Loznici. Ovo je sad još uvek lokalizovano, imamo sumnje još o nekim drugim područjima", rekao je ministar. 

Na pitanje da li imamo dovoljno veterinarskih inspektora, ministar kaže da se danas govorilo o tome da se zaposle i novi ljudi, ali i naveo da imamo sasvim dovoljno resursa. 

"Ako zatreba, priteći će nam Vojska Srbije koja raspolaže ozbiljnom veterinarskom službom", rekao je on. 

On je podsetio da je svojevremeno bio komandant kriznog štaba kada se Srbija suočila s jednom ozbiljnom zaraznom bolesti kod goveda i da smo jedina zemlja u svetu koja je tada uspela da zaustavi tu bolest. 

"Pokazali smo da u teškim situacijama znamo da radimo", rekao je ministar i istakao važnost odgovornog ponašanja. 

On je naveo da se virus afričke kuge svinja ne može kontrolisati i da je taj virus vrlo specifičan, kao i da se širi brzo, da je stalno prisutan i da vreba i da se javlja u talasima. 

"Prošle godine je bio buknuo, pa se smirio. Mislim da je kod nas došao još 2017. godine i tu je prisutan. Ali on je ušao u populaciju divljih svinja koje se pomeraju i kreću se i preko reka", rekao je ministar. 

Počele kontrole mlekara

Glamočić se nedavno sastao sa odgajivačima goveda kada su proizvođači odustali od protesta. Proizvođači su tada najavljivali prosipanje mleka jer su nezadovoljni situacijom koju imaju sa mlekarama i niskom otkupnom cenom. 

profimedia

 

Ministar za Euronews Srbija navodi da je specifičnost Srbije u tome da ima veliki broj malih gazdinstava, više od 70 odsto.

"Uvek se kuka na neka velika gazdinstva. Oni najveći imaju preko 100 krava, i oni možda imaju pet odsto cele proizvodnje mleka Srbije. Ako želimo da sačuvamo naša sela, moramo sačuvati male proizvođače, od njih napraviti neke srednje, jer kao takvi mali teško će opstati na tržištu", rekao je on. 

Ministar kaže da u situacijama kada imamo viškove mleka i kada je smanjena potrošnja mleka i mlečnih proizvoda, dolazi do pada cena

On dodaje da viškovi mleka nisu nastali zbog uvoza, navodeći da je uvoz drastično smanjen. 

"Međutim, najveći poremećaj je nastao zbog uvoza sireva koji sadrže palminu mast i palmino ulje. Jednostavno, tehnologija napreduje, od kilograma sira 500 grama je palmina mast. Mi smo zato i uradili uredbu i od 1. avgusta će biti obavezno da se ti proizvodi deklarišu posebno, da nose veliku oznaku da imaju u sebi palmino ulje i ne mogu da stoji na istom rafu, u istoj polici gde stoje mlečni proizvodi. Vi ćete kao kupac znati da kupujete nešto što nije mlečni proizvod", rekao je ministar.

On dodaje da su takvi proizvodi su zauzeli oko 25 odsto našeg otkupa mleka. 

"Mi ne možemo zabraniti uvoz i ne možemo da zabranimo nekome ako želi da kupi taj proizvod sa palminim uljem. Palmino ulje imate svugde, i u euro kremu, i u čokoladi, i u sladoledu. Jednostavno, zgodno je, ali nije ono štetno. Jedini način je da tako regulišemo. I naša cena kod farmera, mora da se reguliše da bude negde otprilike u razmerama kao što je cena u regionu. Mi smo u jednom momentu imali cenu mleka koja je bila značajno viša nego što je u Mađarskoj, u Bosni, i normalno je da će krenuti uvoz. U ovom momentu cene su se izjednačile. Na primer, jedna od mlekara je pre dva dana vratila cenu mleka, za pet je bila spustila pa je vratila za deset. Da li će poljoprivredni proizvođači biti zadovoljni? Neće oni biti nikad biti zadovoljni. Ja sam neko ko živi na selu i znam kako srpski seljak diše", rekao je Glamočić. 

On je naveo da pokušava da proizvođače i mlekare napravi partnerima i da rade zajedno, jer jedni s jedni s drugima moraju da sarađuju. 

"Oni nisu neprijatelji, ni mlekare farmerima, ni farmeri mlekarama. Moraju uspostaviti partnerski odnos i imaćemo zajednički sastanak sa mlekarama gde ćemo doneti neke korake unapred, pa smo predvideli da otvorimo i nezavisnu laboratoriju od naredne godine. Juče smo baš imali jedan  završni sastanka. Suština je da država meri nezavisno kvalitet mleka i na bazi tog kvaliteta mleka da se plaća kvalitet mleka, a ne da mere mlekare kao što je bilo do sada", rekao je ministar. 

On je rekao da je već danas krenula kontrola svih mlekara da ne bi bilo "mesta manipulaciji, da neke mlekare rade ovo, druge rade ono". 

Glamočić je dodao da će inspekcijske službe obići će sve mlekare, prekontrolisati sve ulaze i izlaze mleka, kao i rukovanje sa mlekom. 

"Da li je ulazilo palmino ulje, da li je ulazilo mleko u prahu, kakva je tehnologija bila, svi podaci će biti javno saopšteni", naveo je ministar. 

Ceo razgovor sa ministrom Glamočićem pogledajte u videu na početku teksta.

 

Komentari (0)

Biznis