Biznis vesti

Đedović Handanović: Srbija dobila prvu preliminarnu studiju o primeni nuklearne energije u zemlji

Komentari
Đedović Handanović: Srbija dobila prvu preliminarnu studiju o primeni nuklearne energije u zemlji
Đedović Handanović: Srbija dobila prvu preliminarnu studiju o primeni nuklearne energije u zemlji - Copyright Tanjug/MRE/Nenad Kostić

Autor: Tanjug

14/07/2025

-

09:43

veličina teksta

Aa Aa

Srbija je dobila prvu preliminarnu tehničku studiju o primeni nuklearne energije u našoj zemlji koja je analizirala različite dostupne tehnologije na tržištu kao i njihovu tehničku i komercijalnu zrelost i da su u igri i tradicionalne nuklearke i mali modularni reaktori, izjavila je danas ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.

"Jedna tehnologija tehnički i tehnološki još nije potvrđena. To su mali nuklearni reaktori koji su još u razvoju. Imamo komercijalne nuklearne elektrane koje nude ekonomiju obima, dok mali modularni reaktori nude fleksibilnost, modularnost i nude niže investicione troškove", rekla je ona za RTS.

Najavila je da se danas u Kostolcu otvara solarna elektrana "Petka", prva manja solarna elektrana u državnom vlasništvu a da sledi i završetak vetroparka u Kostolcu i da će ove dve "zelene" elektrane pokriti snabdevanje strujom za 35.000 domaćinstava.

Govoreći o studiji o primeni nuklearne elektrane navela je da je ona takođe pokazala, da postoji prostor za integraciju nuklearne energije u prenosni sistem, što je, prema njenim rečima veoma važno i dodala da se ne misli da je to moguće danas ili sutra, nego za oko 15 do 20 godina.

Prema njenim rečima, studija je takođe pokazala i koje se faze moraju po smernicama Međunarodne atomske agencije pripremiti do ulaska u opštu izgradnju nuklearnog objekta.

"Te faze traju, prva i druga konkretno, negde između pet i sedam godina. Oko njih treba da se završe dalje dodatne studije i analize, ali i da se formira telo koje će se baviti razvojem nuklearnog programa. Mi smo trenutno upravo u formiranju takvog tela unutar Ministarstva rudarstva i energetike, naravno sa predstavnicima naučnih instituta ali i drugih institucija koje mogu doprineti ovakvom jednom poduhvatu", reka je ministarka i dodala da se to, pre svega, odnosi na obuku stručnih kadrova, što je jako bitno, a procenjuje se da će ceo taj proces koštati negde oko 30 miliona evra.

Komentari (0)

Biznis