"Zaboravljaju da je i EPS privreda": Šta nas čeka kada poskupi struja i može li se taj potez izbeći?
Komentari16/07/2025
-21:32
Aranžman Srbije sa Međunarodnim monetarnim fondom predviđa i novo povećanje cene struje do 1. oktobra ove godine. To je deo paketa reformi na koje su se vlasti u Beogradu obavezale. Struja će za domaćinstva biti skuplja najmanje sedam odsto. Građani su za poskupljenje saznali iz saopštenja MMF-a, a odluka je, kako se navodi u dokumentaciji, doneta s ciljem jačanja finansijske održivosti i pokrivanja troškova poslovanja državnih energetskih preduzeća. O ovoj temi je za Euronews Srbija govorila Jelica Putniković, urednica portala Energija Balkana.
U aranžmanu sa MMF-om navedeno je da će cena struje za domaćinstva porasti najmanje sedam odsto do 1. oktobra, ali tačan iznos i datum još nisu precizirani. Putniković je podsetila da ovo nije prvi put da se cena električne energije pominje u dogovorima sa Fondom.
"Ja bih podsetila otkada je Srbija počela da ima aranžman posle 2000. godine sa MMF-om. Ovo je, ko zna koji, aranžman u kome se pominje i cena električne energije i gde se insistira, MMF insistira i predstavnici vlade Srbije obećavaju šta potpisuju", rekla je ona.
Ona je naglasila da je cena struje u Srbiji i dalje socijalna kategorija, iako je od 2012. godine formalno uvedeno slobodno tržište, koje nije zaživelo za domaćinstva.
"Svi znamo da je cena električne energije u Srbiji socijalna kategorija iako od 2012. godine imamo slobodno tržište električne energije, ono nikada nije zaživelo što se tiče domaćinstava, ovih malih potrošača na niskom naponu", objasnila je Putniković.
Dodala je da je poskupljenje neophodno za finansijsku stabilnost Elektrodistribucije Srbije, kako bi se ulagalo u mrežu, nove kapacitete i pametna brojila.
"U ovom dopisu MMF-a je navedeno da je to zapravo neophodno da bi EPS mogao da funkcioniše, da ulaže u održavanje mreže, u nove kapacitete, u gradnju novih brojila, pametnih brojila, znači da bi jednostavno mi mogli da imamo dovoljnu količinu električne energije", kazala je naša sagovornica
Putniković je podsetila i na istorijat: u ranijim aranžmanima ciljana cena je bila oko osam evrocenti po kilovatu, a sada je dostignuto deset evrocenti, uz inflaciju u poslednje dve decenije.
Obaveze prema MMF-u i posledice za privredu
U poslednje tri godine zabeleženo je šest poskupljenja struje, a pitanje je da li će ovo biti jedino u ovoj godini. Putniković je naglasila da MMF daje preporuke, ali da njihova realizacija zavisi od političke situacije.
"Ako bude politička situacija takva možda i ne dođe do poskupljenja", napominje Putniković.
Ona je istakla potrebu za stabilnim energetskim sektorom kako bi se izbegao uvoz struje i ulagalo u nove kapacitete.
"Ali bih ja pričala o nečemu drugom. Da bismo mi sutra imali uspešnu Elektroprivredu Srbije i uspešnu Elektrodistribuciju Srbije koji će nama moći da poprave kvarove, da isporuče dovoljne količine električne energije, da se ne uvozi. Jer malo je izgrađeno novih kapaciteta za proizvodnju struje, nije građana ni ta niskonaponska mreža. U Elektromreži Srbije, oni su još uspeli da se izbore pa su u boljoj poziciji nego ova dva elektroenergetska preduzeća. Nije da ja sad navijam za to da struja mora da poskupi", kazala je Putniković.
Govoreći o privredi, Putniković je napomenula da privreda plaća cenu nešto nižu od tržišne, ali da je to i dalje povoljno u poređenju sa inostranstvom.
"Privreda plaća nešto malo niže od tržišne cene. Meni su iz naše berze električne energije i Sepexa objasnili da Elektroprivreda Srbije da bi bila konkurentna u odnosu na trgovce, a pošto je proizvođač električne energije, ona onda spusti za nekoliko evra u odnosu na nekog trgovca koji mora da kupi da li od EPS-a ili od nekog drugog", rekla je naša sagovornica.
Dodala je da se na sastanku u Privrednoj komori Srbije privreda bunila protiv poskupljenja, ali da se zaboravlja da je i EPS deo privrede.
"Kao da zaboravljaju da je i Elektroprivreda Srbije privreda i da je to naše najveće preduzeće. Ako uništimo EPS na račun toga, znate ono, vi ili ja odemo sutra da kupimo šerpu, na primer, i skupa nam je. Hoće li neko da kaže da mora da bude jeftinija, pa toj fabrici domaćoj da kaže da je dobila povoljniju cenu struje i da snizi?", ilustrovala je situaciju Putniković.
Ceo razgovor možete pogledati u veideu na početku teksta.
Komentari (0)