Biznis vesti

Srbija u top 10 zemalja koje su najviše kupovale zlato: Kakvu sigurnost to donosi i koliko se isplati ta vrsta ulaganja

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

19/07/2025

-

16:14

veličina teksta

Aa Aa

Guvernerka Narodne banke Srbije rekla je za RTS da je najnoviji podatak da Srbija ima 50,5 tona zlata u rezervama. Svetski savet za zlato objavio je da je Srbija među prvih 10 zemalja koje su najviše kupovale zlato od početka ove godine. Postavlja se pitanje kakvu sigurnost to donosi. 

Da je najnoviji podatak o rezervama zlata koje je saopštila NBS sjajan podatak navodi direktor kompanije "Tavex zlato&srebro" Georgi Hristov. 

On za Euronews Srbija kaže da je to znak da Srbija stvarno razmišlja o svojoj budućnosti i o svojoj finansijskoj slobodi koju investiciono zlato daje. 

"Sa druge strane, vidimo da se svake godine vaše zlatne rezerve povećavaju, što mislim da je odlična politika i odlična strategija", rekao je Hristov. 

Na pitanje kakvu vrstu sigurnosti donosi ta zaliha u zlatu, Hristov kaže da bilo fizičko lice ili centralna banka, ako svoju ušteđevinu čuvaju u investicionom zlatu, oni su van bankarskog sistema ili tzv. monetarnog sistema. 

"Zaštićeni su od inflacije sa jedne strane, a sa druge strane čuvaju svoju ušteđevinu u svojoj ruci, ne zavise ni od koga", rekao je on. 

Navodeći poređenje između vrednosti evra i zlata, Hristov je rekao da je evro prošle godine izgubio oko 40 odsto vrednosti u odnosu na investiciono zlato. 

On dodaje da bi bilo ko ko čuva svoju ušteđevinu u evrima, izgubio 40 odsto ili bi imao 40 odsto manje, nego da je čuvao ušteđevinu u  zlatu. 

Šta utiče na cenu zlata? 

Hristov navodi da je cena zlata trenutno oko 2.850 evra po unci što je, kaže, značajno povećanje cene od oko 40 odsto u odnosu na prošlu godinu. 

On objašnjava da najveći uticaj na cenu zlata ima inflacija, odnosno štampanje novca. 

"Koliko se inflacija povećava, toliko cena zlata raste. Logika iza toga je izuzetno jednostavna,  to je da mi imamo istu količinu zlata i jednu količinu novca i jednu količinu zlata. Čim se odštampa više papirnog novca, onda je veća količina papirnog novca koja može da kupi istu količinu zlata. Tako da, to je osnovni podatak koji čini cenu zlata da raste. Sa druge strane, sve te nesigurnosti u svetu kao što su ratovi i neke potencijalne krize i sve to što se dešava, takođe imaju ozbiljan uticaj na to da cena zlata raste", rekao je sagovornik Euronews Srbija. 

profimedia

 

Na pitanje da li je dobro držati previše rezervi u zlatu, Hristov odgovara da je trenutno to dobro. 

On dodaje da je zbog svih dešavanja najsjajniji trenutak da se uloži u zlato

"Generalno, mislim da nije dobro da držite svu svoju ušteđevinu u jednoj aktivi, tako da je dobro da bude raspoređena na neki način između različitih opcija", kaže Hristov. 

Prema njegovim rečima, centralne banke i države kupuju sve više i više investicionog zlata u poslednje četiri godine. 

"Oni, verujem, da su pametniji od nas i da oni diktiraju šta će da se desi u svetu, tako da mi možemo lako da iskopiramo njihove korake. Moja preporuka je da svaka osoba uloži bar neki deo svoje ušteđevine u investiciono zlato kako bi mogao da vidi i da oseti šta se dešava i sa papirnim novcem i sa svime što ima kao ušteđevinu, da vidi šta inflacija radi, kako cena zlata raste i onda sam da odluči kako da nastavi dalje", rekao je on. 

Govoreći o tome koji je najpopularniji vid investicionog zlata za pojedince u Srbiji, Hristov kaže da je to čuveni dukat Franc Josef. 

"To je najpopularnija kovanica, nekako ima neki istorijski uticaj, tako da je to najtraženiji proizvod", rekao je on. 

Hristov dodaje da to zavisi od klijenta, navodeći da neki klijenti traže kovanice, a neki poluge. 

 

Komentari (0)

Biznis