Bluit: Srbija ima značajno mesto u energetskoj i digitalnoj budućnosti Evrope - projekat Jadar
Komentari
22/07/2025
-10:22
Odluka Evropske komisije da projekat "Jadar", jedan od najperspektivnijih i najdetaljnije istraženih litijumskih projekata u Evropi, proglasi strateškim za EU potvrđuje da Srbija ima značajno mesto u energetskoj i digitalnoj budućnosti Evrope.
To je i potvrda da projekat može da se razvija u skladu sa evropskim standardima zaštite životne sredine i ljudskih prava, istim onima koji važe za projekte u Francuskoj, Nemačkoj Kanadi ili Norveškoj, kaže za Tanjug direktor projekta "Jadar" Čed Bluit.
Kako kaže, odluka Evropske komisije dodatno potkrepljuje zaključke najobimnijih naučnih studija ikada sprovedenih u Srbiji za neki rudarski ili industrijski projekat.
Te studije, prema njegovim rečima, pokazale su da se "Jadar" može realizovati bezbedno po životnu sredinu i zdravlje ljudi.
Da litijum iz Srbije ima ulogu u evropskoj zelenoj tranziciji potvrđuje i nova studija švedskog Univerziteta u Lundu, koja ukazuje na to da će evropska automobilska industrija, koja čini oko šest odsto BDP-a EU, biti u ozbiljnoj krizi ako EU ne počne da proizvodi sopstvena električna vozila i baterije.
Već sada je svako peto novo vozilo u Evropi električno, a EU planira da do 2035. godine potpuno prestane sa proizvodnjom automobila na benzin i dizel.
Direktor "Jadra" ističe da taj projekat može postati stub nove industrijske ere u Srbiji, zasnovane na jednoj od najtraženijih kritičnih sirovina, koja će to zasigurno biti narednih nekoliko decenija, na inovacijama i razvoju električne mobilnosti.
"Prema studijama renomiranih međunarodnih institucija, ovaj projekat ima snagu da pokrene privredu, privuče milijarde evra investicija i omogući otvaranje preko 20.000 visoko plaćenih i kvalifikovanih radnih mesta u zemlji", dodaje Bluit.
"Dodatna finansijska i politička podrška iz Brisela"
U pomenutoj studiji švedskog univerziteta mapirana su i najvažnija litijumska nalazišta u Španiji, Portugalu, Nemačkoj, Francuskoj, Finskoj i Srbiji.

Euronews
Iako komercijalno rudarenje još nije počelo, procena je da bi aktiviranje ovih nalazišta omogućilo EU da prepolovi buduću zavisnost EU od uvoza litijuma.
"Jadar" je jedan od 13 projekata izvan EU koje je Brisel proglasio strateškim.
Na listi su i projekti u Kanadi, Norveškoj, Grenlandu, Velikoj Britaniji, Madagaskaru i svi su morali da ispune iste kriterijume u pogledu tehničke izvodljivosti, kao i standarde zaštite životne sredine, društvene odgovornosti i dobrog korporativnog upravljanja (ESG).
Pored toga, moraju da donesu obostranu korist za EU i zemlju domaćina, stvarajući uslove za rast, otvaranje radnih mesta i izvozne prilike.
Za zemlje koje nisu članice EU, ovaj status može da znači dodatnu finansijsku i političku podršku iz Brisela, kao i lakši pristup investitorima, kupcima i institucijama.
Status strateškog projekta je u tom smislu privilegija, ali donosi i jasne obaveze.
Evropska komisija ističe da je za ostanak na listi strateških projekata neophodno poštovanje svih ekoloških, pravnih i drugih standarda u svakoj narednoj fazi razvoja.
Bluit naglašava i da status strateškog projekta na nivou EU ne znači automatski početak realizacije.
"Neophodno je da ispunimo sve zakonom propisane uslove u Republici Srbiji, što uključuje obimne konsultacije sa institucijama, stručnom javnošću i lokalnom zajednicom, dobijanje saglasnosti na studije o uticaju na životnu sredinu, kao i ishodovanje svih ostalih neophodnih dozvola. Projekat će moći da se razvija samo ako dokažemo građanima, nadležnim institucijama Republike Srbije, a sada i relevantnim institucijama EU da može da se sprovodi bezbedno, transparentno i u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine i zdravlja ljudi", naveo je Bluit.
Komentari (0)