Jadarit fascinira naučnike: Porede ga sa kriptonitom iz stripa, uz potencijal da donese energetsku revoluciju
Komentari
19/07/2025
-22:24
Mineral jadarit postao je tema naučnog portala Earth.com koji ga u šali poredi sa kriptonitom iz stripova o Supermenu, a za kojim žude proizvođači baterija.
Opisan je kao beli mineral bez sjaja, poznat i kao natrijum-litijum-bor silikat hidroksid, koji je prvi put izvučen 2004. a zvanično priznat dve godine kasnije.
Geolozi su ubrzo primetili da se hemijska formula na etiketi uzorka jadarita poklapa sa izmišljenim kriptonitom prikazanim u filmu "Supermen" iz 2006. godine samo bez fluora i zelenog sjaja.
Taj zanimljiv detalj pomogao je da otkriće privuče pažnju svetskih medija, ali razlog za ushićenost leži u tome šta bi mineral mogao da znači za električna vozila i skladištenje obnovljive energije, piše Earth.com.

Pixabay
Jadarit se javlja u vidu tupih, kredastih nodula u finim škriljcima u dolini Jadra. Stene domaćini nastale su u drevnom jezerskom basenu bogatom vulkanskim pepelom, što je omogućilo gomilanje litijuma i bora u pornim vodama, dok se mineral nije kristalisao.
Ti uslovi do sada su pronađeni samo u Srbiji, što čini nalazište jedinstvenim i strateški važnim.
Majkl Pejdž, hemičar u australijskoj Organizaciji za nuklearnu nauku i tehnologiju (ANSTO), ističe da se dolina "smatra jednim od najvećih nalazišta litijuma na svetu, što bi moglo da promeni pravila igre u globalnoj tranziciji ka zelenoj energiji“.
Istraživači iz Prirodnjačkog muzeja u Londonu, uključujući mineraloga Robina Armstronga, kasnije su rekonstruisali prirodni proces nastanka.
Pokazali su da su za nastanak jadarita morali da se poklope terminalna alkalna jezera, vulkansko staklo bogato litijumom i postepena prerada glinenih minerala u uskom opsegu temperature i pH vrednosti.
Jadarit bi mogao da zameni benzin
Svaka tona jadarita sadrži oko sedam odsto litijuma, laganog metala koji omogućava punjivim baterijama da skladište mnogo energije bez velike mase.
Stena takođe sadrži visoke koncentracije bora, koji se koristi u staklu za pametne telefone, fiberglasu i lopaticama vetroturbina, čime ono što bi kod drugih ruda bilo otpad, postaje vredan nusproizvod.
Ako planirani rudnik uđe u fazu eksploatacije, "Rio Tinto" procenjuje godišnju proizvodnju od 58.000 tona litijum-karbonata za baterije, 160.000 tona borne kiseline i 255.000 tona natrijum-sulfata, dovoljno za katodni materijal za više miliona električnih vozila godišnje.

Tanjug/AP/Darko Vojinović
Potražnja brzo raste, pa Međunarodna agencija za energetiku (IEA) predviđa da će se globalna upotreba litijuma učetvorostručiti do 2040. prema scenariju trenutno usvojenih politika širom sveta, kako zemlje prelaze sa motora sa unutrašnjim sagorevanjem na baterije.
Procene tržišta pokazuju da bi Srbija mogla pokriti i do 90 odsto evropskih potreba za litijumom iz ovog nalazišta.
"Kako potražnja za litijumom raste u trci ka obnovljivoj energiji, jadarit bi, ako se eksploatiše, mogao imati ogroman potencijal“, rekao je dr Armstrong.
Neophodni retki uslovi za stvaranje jadarita
"Formiranje jadarita je kao pečenje kolača, sve mora da bude precizno… ako su uslovi previše kiseli ili previše hladni, mineral se neće formirati“, rekao je vođa istraživanja Frančesko Pucolu.
Laboratorijski eksperimenti tima propadali su svaki put kada bi i najmanje izmenili hemiju vode, što sugeriše da je vrlo malo mesta na Zemlji pogodnih za formiranje ovog minerala.
Ta retkost povećava strateški značaj rude, ali otežava potragu za drugim nalazištima.
Geolozi sada pretražuju satelitske snimke suvih jezerskih korita okruženih vulkanskim tufovima u nadi da će pronaći drugo nalazište. Za sada - nema uspeha.
Novi metod za ekstrakciju litijuma i bora
Vađenje litijuma iz jadarita je komplikovanije nego iz slanih rastvora ili spodumena, jer natrijum i bor zarobljavaju metal u čvrstoj molekulskoj strukturi.
Inženjeri iz ANSTO-a testiraju dvostepeni proces luženja i prečišćavanja, koji omogućava izdvajanje visokokvalitetnog litijum-karbonata, uz bor kao ko-produkt.
Pejdž kaže da je izazov "nove vrste mineralnog resursa“ inspirisao tim, koji je već uspešno proizveo litijum-komponente za baterije iz masivnih uzoraka poslatih u Australiju.
Komercijalna postrojenja bi verovatno koristila sličan hidrometalurški proces, čime bi se izbeglo energetski intenzivno pečenje potrebno za spodumen, i smanjila ukupna emisija ugljen-dioksida.
Bez obzira da li projekat Jadar doživi punu eksploataciju ili ne, sam mineral je već promenio mapu ključnih sirovina.
Njegovo postojanje dokazuje da litijum može da se koncentriše i izvan tradicionalnih pegmatita i slanih jezera, otvarajući nova potencijalna nalazišta u ranije otpisanim glinenim basenima.
Istraživači sada eksperimentišu sa sintetičkim metodama, pokušavajući da uzgajaju jadarit u laboratorijskim uslovima koristeći gelove silicijuma, bora i litijuma, pod uslovima sličnim prirodnim jezerima.
Ako uspeju, to bi moglo otvoriti vrata veštačkim nalazištima koja bi zaobišla klasično rudarstvo.
Za sada, jedini poznati prirodni izvor u zapadnoj Srbiji ostaje u središtu intenzivnog naučnog, industrijskog i javnog interesovanja.
Komentari (0)