OPEK+ podigao prognozu potražnje za naftom za 2026. i smanjio rast ponude konkurenata
Komentari
12/08/2025
-23:15
Organizacija zemalja izvoznica nafte OPEK + danas je povećala svoju prognozu globalne potražnje za naftom za sledeću godinu i smanjila procenu rasta ponude drugih proizvođača izvan grupe.
Ukoliko tako bude, to bi olakšalo OPEK-u da nastavi sa svojim planom o uvećanju proizvodnje kako bi povratio tržišni udeo nakon godina smanjenja, preneo je Rojters.
Organizacija zemalja izvoznica nafte u mesečnom izveštaju istakla je da bi svetska potražnja za naftom trebalo da poraste za 1,38 miliona barela dnevno u 2026 godini, što je povećanje od 100.000 barela dnevno u odnosu na prethodnu prognozu.
OPEK je, u izveštaju neznatno povećao svoju prognozu svetskog ekonomskog rasta ove godine na 3,0 odsto, zbog toga što administracija američkog predsednika Donalda Trampa potpisuje trgovinske sporazume sa pojedinim partnerima, a ekonomije Indije, Kine i Brazila nadmašuju očekivanja.
"Ekonomski podaci na početku druge polovine ove godine dodatno potvrđuju stabilnost globalnog rasta, uprkos stalnim neizvesnostima u vezi sa trgovinskim tenzijama usmerenim ka Sjedinnjenim Američkim Državama, kao i širim geopolitičkim rizicima", saopštio je OPEK.
Nakon što je OPEK objavio izveštaj cena nafte Brent bila je stabilna, a njome je trgovano na nivou od oko 66 dolara po barelu, dok je u aprilu dostigla najniži nivo u poslednje četiri godine, od blizu 58 dolara.
Komentari (0)