Biznis vesti

Sumnja na sabotažu naftovoda u Italiji: Prekidom snabdevanja Austrija bi ostala bez 90 odsto sirove nafte

Komentari
Sumnja na sabotažu naftovoda u Italiji: Prekidom snabdevanja Austrija bi ostala bez 90 odsto sirove nafte
Sumnja na sabotažu naftovoda u Italiji: Prekidom snabdevanja Austrija bi ostala bez 90 odsto sirove nafte - Copyright Serhii Milientiev/Panthermedia/Joho/ImageSource/Profimedia

Autor: Kronen Zeitung

13/04/2026

-

18:08

veličina teksta

Aa Aa

U italijanskoj provinciji Udine, tačno na mestu koje napaja električnu mrežu naftovoda TAL (Transalpinski naftovod), oštećen je stub dalekovoda od 132 kilovolti. Istraga ukazuje na profesionalnu sabotažu na ključnom čvorištu naftovoda koji Austriju snabdeva sa čak 90 odsto nafte. Stručnjaci su već upozoravali da bi bez ovog cevovoda Austriji moglo da ponestane nafte. Sada se istraga vodi punom parom, a karabinjeri intenzivno ispituju stručnjake kompanije Terna, koja je kvar prijavila još 25. marta, prenosi austrijski Kronen Zeitung.

U tom šumovitom području nema nijedne nadzorne kamere, pa policija trenutno proverava sve prilazne puteve. Zbog oštećenja naftovod TAL je morao da zaustavi rad na tri dana, što je prekinulo isporuku sirove nafte rafinerijama u Nemačkoj, Austriji i Češkoj, prenosi medij.

Naftovod TAL ulazi u Austriju na granici pokrajine Koruška kod Kočah-Mautena. Tu se nalazi prva pumpna stanica na austrijskoj teritoriji, odakle se nafta delimično odvaja za OMV rafineriju u Švehatu, a ostatak nastavlja dalje prema Nemačkoj preko Kufštajna.

Prvo su tvrdili da je u pitanju tehnička greška

Na početku se kao uzrok kvara navodilo klizište. Međutim, snimci italijanske televizije RAI pokazali su da je osnova stuba precizno odsečena alatom za rezanje metala. Svedoci i prvi nalazi istrage ubrzo su potvrdili da se radi o namernoj sabotaži.

Uprkos tome, uprava naftovoda TAL je u subotu tvrdila da je reč o "običnoj tehničkoj smetnji". Kasnije su ipak priznali da je operater mreže Terna 25. marta naredio isključenje pumpe u Paluci kod Udina zbog radova na oštećenom dalekovodu. Nekoliko velikih rafinerija, među kojima i najveća nemačka Miro, ostalo je bez sirove nafte nekoliko dana.

Šta je naftovod TAL

Transalpski naftovod dug je 753 kilometra i još od 1967. godine transportuje naftu od luke Trst do rafinerija u Nemačkoj, Austriji i Češkoj. Njime upravlja grupa TAL, koju čine tri kompanije sa sedištima u Italiji, Austriji i Nemačkoj.

Prema podacima TAL-a, Austrija preko ovog cevovoda dobija čak 90 odsto potrebne nafte. OMV je za agenciju APA potvrdio da im iz Trsta stiže oko osam miliona tona sirove nafte godišnje, što je više od 90 odsto količine koju prerađuju u Švehatu, preneo je Kronen Zeitung.

Energetski stručnjak Johannes Benigni izjavio je za radio Ö1 da je ova linija "apsolutno ključna jer bez nje Austrija praktično ostaje bez nafte, osim onoga što sama proizvede".

Iz OMV-a poručuju da su trodnevni prekid uspešno pokrili zalihama i da snabdevanje kupaca nije dovedeno u pitanje.

"Trenutno je snabdevanje naših kupaca potpuno obezbeđeno", naveli su i dodali da snabdevanje ima najveći prioritet. Prema njihovim rečima, trodnevni zastoj nije izazvao nikakve finansijske ni operativne štete.

Komentari (0)

Biznis