Biznis vesti

Obrt u kupovini Tvitera: Mask prihvata prvobitnu cenu od 44 milijarde evra

Komentari

Autor: Tanjug, Euronews

04/10/2022

-

21:02

Obrt u kupovini Tvitera: Mask prihvata prvobitnu cenu od 44 milijarde evra
Obrt u kupovini Tvitera: Mask prihvata prvobitnu cenu od 44 milijarde evra - Copyright Tanjug/AP/Miguel Roberts/The Brownsville Herald, Tanjug/AP/Gregory Bull

veličina teksta

Aa Aa

Milijarder Ilon Mask predlaže sada da nastavi s ponudom za preuzimanja i privatizaciju kompanije Tviter po prvobitnoj  ceni od 54,20 dolara po akciji odnosno 44 milijarde dolara koju je dao ranije, što je izazvalo rast akcija te društvene mreže na Njujorškoj berzi, izvestio je "Blumberg Njuz".

Akcije Tvitera su skočile za 12,7 odsto na 93 dolara pre nego što je trgovanje po drugi put obustavljeno, dok je vrednost akcija kompanije "Tesle", proizvođača električnih vozila na čijem je čelu Mask, pala za oko 3,0 posto, prenosi Rojters.

Mask je taj predlog izneo u pismu upućenom Tviteru, naveo je "Blumberg", pozivajući se na dobro upućene izvore, koji su tražili da ne budu imenovani jer je reč o poverljivoj informaciji.

Rukovodioci Tvitera i Maskovi advokati nisu bili odmah dostupni za komentar koji je zatražio Rojters.

Ova vest dolazi uoči dugo očekivanog sudskog pretresa i sučeljavanja Maska i Tvitera na sudu u Delaveru 17. oktobra. Tviter je pokrenuo sudski postupak protiv najbogatijeg čoveka na svetu tražeći da sud naloži Masku da zaključi preuzimanje te društvene mreže po ceni od 54,20 dolara po akciji, od koje je kasnije odustao.

Mask je u aprilu pristao da kupi Tviter za 44 milijarde dolara, ali je posle nekoliko nedelja saopštio da mu ta kompanija ni posle njegovih upornih zahteva nije dostavila tačne podatke o lažnim nalozima i neželjenoj pošti, tvrdeći da je njihov postotak veći od Tviterove procene da ih ima manje od 5,0 odsto. Nakon toga je objavio da povlači ponudu za kupovinu te kompanije.

Zašto je došlo do obrta

Pravni stručnjaci, kako prenosi Euronews, smatraju da je obrta došlo jer je Mask možda očekivao da će izgubiti predstojeći sudski spor.

"Stvari mu na sudu u poslednje vreme ne idu dobro, jer sudija sve češće odlučuje u korist Tvitera o dokaznim stvarima", kaže En Lipton, vanredni profesor prava na Univerzitetu Tulejn.

Sudija je odbio nekoliko Muskovih zahteva za otkrivanje, dodaje Lipton.

Takođe, dodaje i da je moguće da su Muskovi suinvestitori u poslu počeli da se nerviraju zbog toga kako se slučaj odvija.

Maskov glavni argument za raskid ugovora – problemi u vezi s brojem botova – takođe nije izgledao dobro jer je Tviter radio na tome da osujeti njegove pokušaje da pridobije stručnjake za podatke trećih strana da podrže njegove tvrdnje.

Tviter sada ima opcije u slučaju i ne mora nužno da prihvati novu ponudu od Maska, smatra Robert Anderson, profesor prava na Univerzitetu Peperdin.

„Tviter bi i dalje mogao biti zabrinut da bi se ista stvar mogla ponoviti bez dodatne sigurnosti“, rekao je Anderson. „Oni će želeti izvesne garancije da će se posao realizovati odmah".

Erih Teili, profesor prava s Kolumbija univerziteta očekuje da će se insistirati na tome da Mask stavi novac na depozitni račun dok se posao ne završi.

 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Biznis