Crna Gora

Put od diplome u regionu do radne dozvole u Briselu izazovan: Ima li Crna Gora plan za studente nakon ulaska u EU?

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Crna Gora

10/05/2026

-

14:45

veličina teksta

Aa Aa

Crna Gora nema veterinarski fakultet, ali postavlja se pitanje da li ima plan za svoje studente nakon ulaska u Evropsku uniju. Iako je profesija deficitarna, put od diplome u regionu do radne dozvole u Briselu pun je izazova. 

Crna Gora nema fakultet veterinarske medicine, pa se budući veterinari uglavnom školuju u regionu, najčešće u Sarajevu i u Beogradu. Približavanje Evropskoj uniji otvara pitanje koje do sada nije bilo u prvom planu. 

"Mislim da je ovo jedan jako ozbiljan problem kojim se naša država mora pozabaviti, jer u ovom trenutku veliki broj naših studenata, veliki za naše uslove, studira u državama koje nisu članice Evropske unije, a što može predstavljati problem ukoliko oni okončaju studije nakon ulaska Crne Gore u Evropsku uniju, rekao je Marko Nikolić direktor Specijalističke veterinarske laboratorije.

Koliko je Crna Gora oslonjena na region pokazuju podaci iz Sarajeva.

"Koliko ja znam, na Univerzitetu Sarajevo, Veterinarskom fakultetu, ima veliki broj studenata iz Crne Gore i statistički mislim da je i do sada najveći broj veterinara koji rade u Crnoj Gori završio u Sarajevu", naveo je prof. dr Muhamed Smajlović, dekan Veterinarskog fakulteta u Sarajevu.

Na fakultetima u regionu tvrde da nastavni programi prate evropske standarde i da znanje budućih veterinara neće biti sporno. 

"Programi na veterinarskim fakultetima u Skoplju i u drugim državama regiona usaglašeni su sa zahtevima i standardima Evropske unije", ističe prof. dr Dean Jankulovski, dekan Fakulteta veterinarske medicine u Skoplju-

I prof. dr Milorad Mirilović, dekan Fakulteta veterinarske medicine u Beogradu, kaže da svi imaju veštine prvog dana, da su gotovo na svim fakultetima u Evropi jedinstvene ili iste.

I pored nespornog znanja i veština, Crna Gora će morati da ima nastavni program usklađen sa evropskim pravilima, tvrdi Nikolić. 

"Mi moramo na osnovu tog programa porediti diplome koje nam dolaze u Crnu Goru i za svaku neusklađenost sa našim programom naši će studenti morati da idu da pohađaju neke od fakulteta u Evropskoj uniji kako bi tu razliku nadomestili", kaže Nikolić. 

Iz Sarajeva ipak poručuju da tržište rada diktira da li će administrativne razlike biti nepremostive. Kao primer navode Nemačku, gde su sadašnji uslovi za veterinare iz regiona drugačiji u odnosu na period prije nekoliko godina. 

"Nemci su tražili da se polaže dvadesetak ispita da bi vi mogli dobiti dozvolu da radite na njihovom tržištu prošle godine, Nemci više ništa ne traže, nego dolaze sami i nude besplatnu dodatnu edukaciju studenata i odmah ih prihvataju gore da rade", navodi Smajlović. 

Veterinara nedostaje i kod nas i u Evropi, tvrde sagovornici. Uređena pravila priznavanja diploma biće važna ne samo za studente, već i za sistem kojem će taj kadar sve više trebati. 

Komentari (0)

Crna Gora