Briselske vesti

EU: Procenićemo legalnost britansko-francuskog sporazuma o migrantima

Komentari
EU: Procenićemo legalnost britansko-francuskog sporazuma o migrantima
EU: Procenićemo legalnost britansko-francuskog sporazuma o migrantima - Copyright Tanjug/AP/Benjamin Cremel

Autor: Tanjug

11/07/2025

-

21:38

veličina teksta

Aa Aa

Evropska unija saopštila je danas da će proceniti legalnost sporazuma o migrantima koji su potpisali britanski premijer Kir Starmer i francuski predsednik Emanuel Makron, pre nego što izrazi podršku tom sporazumu.

Britanska ministarka unutrašnjih poslova Ivet Kuper izrazila je nadu da će Evropska komisija odobriti ovu inicijativu, ali je potparol Komisije rekao da će EK ''proceniti konkretne modalitete ove saradnje“, prenosi "Gardijan".

''Nastavljamo da sarađujemo sa Francuskom i Velikom Britanijom, kao i sa drugim državama članicama EU, kako bismo podržali rešenja koja su kompatibilna sa duhom i slovom prava EU. Kada saznamo više o suštini i formi toga, moći ćemo da vam kažemo više o tome'', rekao je potparol EK novinarima.

Prema sporazumu, oko 50 migranata nedeljno biće deportovano nazad u Francusku, a u zamenu će drugim migrantima biti dozvoljeno da zatraže azil u Velikoj Britaniji bezbednim i legalnim putem, ako nisu pokušali da pređu Lamanš malim čamcem.

Prema sporazumu o Bregzitu, Francuska je obavezna da se konsultuje sa Evropskom komisijom o bilateralnim sporazumima jer je pitanje migracija u nadležnosti cele Unije.

Ovaj sporazum moraće da ratifikuju Komisija i države EU, od kojih je pet - Italija, Španija, Malta, Kipar i Grčka - kritikovalo sporazum, ali Stiv Pirs, profesor prava EU na Rojal Holoveju, Univerzitetu u Londonu, kaže da Komisija nema moć da raskine sporazum.

''Francuska se konsultuje, ali čak i ako komisija smatra da ovo predstavlja kršenje prava EU, ne mogu da narede Francuskoj da to ne učini. Francuska bi mogla da kaže: 'To je zanimljivo, mi imamo drugačiji stav, uradićemo to svakako', a onda bi na Komisiji bilo da tuži Francusku“, objasnio je on.

Neimenovani diplomata rekao je za "Gardijan" da razume da Francuska mora ''da pruži nešto Velikoj Britaniji da zadovolji javno mnjenje“ u vreme kada cela EU želi da osigura saradnju sa Londonom u oblasti odbrane i bezbednosti zbog ruske pretnje.

Druge zemlje upozoravaju da je sporazum sa Velikom Britanijom ''obmana'' jer Francuska može da vrati migrante u zemlju dolaska prema Dablinskim pravilima EU.

Komentari (0)

Evropa