Region

Skupština Republike Srpske usvojila odluku o potvrđivanju veta Željke Cvijanović na spornu odluku Predsedništva BiH

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

14/05/2025

-

20:15

veličina teksta

Aa Aa

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je večeras dvotrećinskom većinom odluku o potvrđivanju izjave srpskog člana Predsedništva BiH Željke Cvijanović, prema kojoj je sporni zaključak Predsedništva BiH o pozivu EUFOR-u da asistira prilikom hapšenja rukovodstva Srpske usvojen bez konsenzusa 12. maja, veoma štetan po vitalne interese Srpske.

Od ukupno 76 prisutnih poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske za usvajanje su glasala 64, protiv je bilo pet, dok nije bilo uzdržanih.

Narodna skupština Srpske prema Ustavu BiH razmatra izjavu srpskog člana Predsedništva BiH i, ukoliko je 10 dana od dana prosleđivanja potvrdi dvotrećinskom većinom od najmanje 56 poslanika, osporena je odluka Predsedništva BiH ne stupa na snagu.

Zaključci Predsedništva BiH, inače, uključuju zahtev za asistenciju EUFOR-a u hapšenju predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, predsednika NSRS Nenada Stevandića i premijera Srpske Radovana Viškovića, za kojima je Sud BiH raspisao poternicu zbog navodnog napada na ustavni poredak.

Veto Željke Cvijanović podržale su i opozicione stranke, Srpska demokratska stranka i Partija demokratskog progresa, iz kojih je rečeno da će podržati veto ne zbog Cvijanović personalno i politike koju vodi SNSD Milorada Dodika, već zbog zaštite, kako kažu, institucija Republike Srpske.

Jedini iz opozicije koji se izdvojio je Nebojša Vukanović, lider liste "Za pravdu i red", koji je rekao da će ostati pri svom i neće davati alibi režimu Milorada Dodika, i "pogrešnoj i suludoj politici".

Šta je rekla Cvijanović?

Cvijanović je obrazložila razloge za veto, ističući opasnost od uključivanja EUFOR-a u političke procese, istakavši da on nema mandat da asistira domaćim policijskim agencijama u hapšenju bilo koga, pa i političkog rukovodstva Republike Srpske, dodajući da se radi o političkom obračunu.

"Zbog toga sam odlučila da osporim ovaj zaključak i da na taj način ne dozvolim da neodgovorni političari pozivaju strane vojske ili vojne intervencije u svrhu realizacije političkih obračuna ili svojih političkih ciljeva", rekla je ona i dodala:

"U Narodnoj skupštini sedi veliki broj odgovornih ljudi za koje se s pravom nadam da će prepoznati važnost ovog momenta i pitanja, da moramo jasno poručiti da ovo nije vreme i da niti će ikada biti dobro vreme za preglasavanje, jer kad god se ono dogodilo, sa sobom je nosilo znatno više problema, a skoro nikad rešenja", dodala je Cvijanović.

Rasprava u NSRS odražava dublju političku i ustavnu krizu u BiH, izazvanu potezima Predsedništva BiH i pravosudnih institucija.

Pre dva meseca, Sud BiH raspisao je unutrašnju poternicu za Dodikom, Stevandićem i Viškovićem zbog sumnje na napad na ustavni poredak, nakon što je NSRS 27. februara usvojila zakone kojima se zabranjuje delovanje državnih pravosudnih i policijskih agencija na teritoriji RS.

Ovi zakoni su privremeno stavljeni van snage odlukom Ustavnog suda BiH, ali vlasti RS insistiraju na njihovoj primeni.

Zaključak Predsedništva BiH, koji su podržali Željko Komšić i Denis Bećirović, o angažovanju EUFOR-a izazvao je oštre reakcije u Banjaluci, a Dodik je istakao da upravo lideri Srpske pokušavaju da očuvaju Dejtonski sporazum.

"Srbi su graditelji i to su pokazali. Oni su graditelji BiH, nisu razbijači. Mi nismo nikakva pobunjenička grupa. Mi smo oni koji pokušavamo i želimo da se očuva Dejtonski sporazum, a primarno Ustav BiH, tj. Aneks 4 kao temeljni akt tog sporazuma", rekao je Dodik.

Iz Banjaluke stižu kritike na pokušaje premeštanja ustavne krize u bezbednosni sektor. Predstavnici Srpske insistiraju da je reč o političkoj i ustavnoj krizi, a ne bezbednosnoj, i pozivaju na povratak izvornom Dejtonskom sporazumu.

Vlasti Srpske takođe osporavaju legitimitet visokog predstavnika Kristijana Šmita, tvrdeći da njegove odluke predstavljaju antiustavno ponašanje, a pozivaju i da odluke donose oni koji su birani na izborima.

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa