Nagrada razdora: Zbog čega je dodela "13. jula" politički podelila Crnu Goru?
Komentari10/07/2025
-13:59
Nedavne tenzije tokom svečanosti dodele Trinaestojulske nagrade, koje su bacile senku na državni praznik i najznačajniju državnu nagradu u Crnoj Gori, dodatno su uzdrmale pomalo nestabilnu političku scenu u toj zemlji. Incidenti, sukobi građana i policije, oštre izjave, jasne podele koje su isplivale uoči manifestacije, samo su odraz dublje političke krize koja potresa državu.
Podsetimo, šest policajaca povređeno je tokom protesta ispred Vile Gorica i njima je ukazana lekarska pomoć, saopštila je crnogorska Uprava policije.
Strategija za evropsku i građansku Crnu Goru (STEGA) organizovala je protestno okupljanje ispred Vile Gorica uoči dodele Trinaestojulske nagrade za ovu godinu. Ta nagrada dodeljena je književniku Bećiru Vukoviću i grafičaru Velju Stanišiću. Prema odluci žirija, nagrada je dodeljena i muzičaru Milošu Karadagliću koji je odbio da je primi.
Opozicija i građani tvrdili su da je ove godine politika umešala prste, a politički analitičar Aleksandar Ćuković za Euronews je govorio o Trinaestojulskoj nagradi i naveo da se već duži niz godina mogu čuti takve optužbe.
"Vama je jasna procedura dodela Trinaestojulske nagrade. Dakle, kako se moglo čuti iz javnosti, od obe strane, i od ove koja protestuje i od ove koja brani ovogodišnje dobitnike, da je Trinaestojulska nagrada već jedan duži niz godina, verovatno i decenija odraz političkih snaga u određenom trenutku, te da se na osnovu toga može i tumačiti sve ono što smo imali priliku da vidimo. Reč je, dakle, o najznačajnijoj, rekao bih, nagradi koju država dodeljuje uz Miroslavovo jevanđelje i Njegoševu nagradu", rekao je Ćuković.
Kako kaže, uprkos tezi o autonomnosti žirija, politika ga ipak formira, odnosno skupština ga predlaže.
"Ono što smo sada svedočili, i kada je reč o dodeli, ali i kada je reč o uručenju, jeste ovako malo neobično, u smislu da smo po prvi put ove godine imali protest na ovakav način, i ovih gabarita, ali podsetiću vas i kada je reč o nekim ranijim nagradama državnim, konkretno Miroslavovo jevanđelje, imali smo negodovanja javnosti, nismo imali proteste ove vrste, ali smo imali negodovanja javnosti", rekao je on.
Na pitanje da li ovo što se dogodilo znači i moguće nove podele i možda prekompoziciju vlasti na državnom nivou, Ćuković kaže da jedna strana to tako tumači.
"Međutim, ne bi se to moglo tako tumačiti eksplicitno da nije bilo u javnosti reči i o potencijalnim pregovorima između Demokratske partije socijalista i Pokreta Evropa sad o kojima su govorili mnogi političari. Takođe, imamo i slučaj da su pojedini poslanici odnosno pojedini visoki funkcioneri Pokreta Evropa sad demantovali tu priču. Dakle, da neće doći do saradnje PES-a i Demokratske partije socijalista. S druge strane, podsetiću vas u ovim trenucima, sve u ovoj nekako najavi vrelog političkog leta ali i jeseni, jesu i ta tumačenja Demokratske Crne Gore, njihovih zvaničnika odnosno poslanika koji su u javnost izneli pre neki dan i određena tumačenja da bi do jeseni, pa i tokom leta moglo doći do određenih epiloga kada je reč o pitanjima pravosuđa, o pitanjima procesuiranja nekih nekadašnjih zvaničnika Demokratske partije socijalista. Tako da jednu i drugu stranu treba pažljivo sagledati", rekao je on.
Opširnije o ovoj temi pogledajte u videu na početku teksta.
Komentari (0)