Kos: Evropska unija podržava BiH na putu ka članstvu, ali potrebne reforme i koraci na tom putu
Komentari23/09/2025
-11:52
Evropska komesarka za proširenje, Marta Kos, boravi u Bosni i Hercegovini. Nakon susreta sa Denisom Bećirovićem, članom predsedništva Bosne i Hercegovine, sastala se i sa predsedavajućim veća ministara, Borjanom Krišto. Kos je poručila da Evropska unija ostaje uz BiH na putu ka članstvu. Ipak, evropski put Bosne i Hercegovine i dalje tapka u mestu.
Evropska unija će nastaviti da podržava jedinstvenu i suverenu Bosnu i Hercegovinu bez secesionističkih politika koje dolaze iz Republike Srpske, poručila je ovo komesarka za proširenje Evropske unije, Marta Kos, nakon sastanka sa predsedavajućom veća ministara Bosne i Hercegovine, Borjanom Krišto.
Kos je poručila kako veruje u budućnost Bosne i Hercegovine i njen evropski put, ali isto tako da moraju se napraviti i pozitivni koraci ka tom putu. Dosta toga je učinjeno, no ono najvažnije i dalje je, čini se, negde u zastoju. Kos se svakako osvrnula i na plan rasta, odnosno reformsku agendu.
Ukazala je da to nije dokument koji se samo treba potpisati i usvojiti, već i provoditi u praksi i koji je vrlo važan za sve građane Bosne i Hercegovine. Dotakla se takođe i toga da domaće institucije, posebno Sud Bosne i Hercegovine, ali i Centralna izborna komisija treba da se poštuju i da će se u tom pravcu vršiti reforma, o čemu je danas svakako razgovarala sa Krišto.
S druge strane Krišto se kratko osvrnula na plan rasta, a dodala je da je izrazila optimizam da će plan rasta i reformska agenda biti usvojeni u drugom krugu glasanja na Veću ministara Bosne i Hercegovine.
"Bosna i Hercegovina se treba vratiti na svoj evropski put. Ova zemlja ne može priuštiti da gubi više vremena čekajući oktobar i izbore 2026. Pozivam sve proevropske aktere, političke i druge relevantne aktere da poduzmu korake koji su potrebni, a znamo koji su to koraci, koji bi omogućili održavanje prve međuvladine konferencije u procesu pristupanja", rekal je Kos.
Krišto je dodala da se reformska agenda, tj. veliki deo reformi zapravo tiče smanjena troškova i benefita za građane.
"Reformska agenda je nešto mnogo šire, ona za sebe veže ključne reforme koje se tiču ekonomije, koje se tiču interesa svih naroda i subjekata u Bosni i Hercegovini i to pre svega moramo uraditi zbog naše odgovornosti koju imamo prema svima u Bosni i Hercegovini. Sami ste čuli malo pre da je komesarka Kos rekla recimo da se mnoge reforme tiču smanjenja troškova, odnosno benefita za sve građane, od smanjenja troškova rominga do jedinstvenog platnog prometa, odnosno umanjenja tih troškova prilikom obavljanja i regulisanja platnog prometa", rekla je Krišto.
Budžet, ali i glavni pregovarač takođe su bili tema sastanka Krišto i Kos. Za budžet je rečeno da je to dokument bez kojeg ne može država funkcionisati, ali isto tako bez kojeg se ne može provesti ni reformska agenda.
Dok s druge strane glavni pregovarač je i dalje u zastoju, no Kos je dala smernice kako da se prevaziđu i te prepreke.
Komentari (0)