Izlazne ankete u Sloveniji: Liberali Roberta Goloba u blagom vođstvu ispred Janeza Janše
Komentari
22/03/2026
-20:18
Liberali aktuelnog premijera Roberta Goloba blago vode ispred konzervativaca Janeza Janše u nedeljnom parlamentarnom glasanju, pokazuje prva izlazna anketa. Golobov Pokret slobode dobio je 29,9 odsto glasova, dok je Janšina Slovenska demokratska stranka (SDS) osvojila 27,5 odsto.
Glasanje se svodi na dva glavna aktera: Golobov centar-levo Pokret slobode i desničarsku SDS koju vodi trostruki bivši premijer Janša, saveznik mađarskog premijera Viktora Orbana i poštovalac američkog predsednika Donalda Trampa, prenosi Euronews.
Očekuje se da će izbori biti neizvesni i odlučiti da li Slovenija ostaje na centralno-levoj politici ili se pomera ka desnici. Dok je Janša inicijalno imao prednost u anketama, razlika se u poslednje vreme značajno smanjila.
TANJUG/ FOTO STA/ DANIEL NOVAKOVIC
Analitičari predviđaju da nijedna stranka verovatno neće osvojiti apsolutnu većinu u 90-članom parlamentu, što bi manje partije moglo učiniti ključnim igračima u formiranju vlasti.
"Ishod je potpuno neizvestan, što nije neuobičajeno za Sloveniju, jer je biračko telo oduvek polarizovano", rekao je slovenački sociolog Samo Uhan.
Tanjug/AP/Denes Erdos
Polarizacija u Sloveniji dodatno je pojačana skandalom koji je izbio samo nekoliko dana pre izbora. Golob je optužio "strane službe" za mešanje u predstojeće izbore nakon što su se pojavile informacije da su zvaničnici izraelske privatne obaveštajne firme Black Cube navodno posetili zemlju u decembru i sastali se sa glavnim opozicionim kandidatom.
Slovenačka grupa za ljudska prava, zajedno sa istraživačkim novinarom i dva istraživača, u ponedeljak je na konferenciji za novinare tvrdila da je Black Cube stajao iza video snimaka koji prikazuju navodnu korupciju i povezali su ih sa Janšinom SDS.
Ranije ovog meseca objavljena je serija tajno snimljenih razgovora sa uticajnim slovenačkim lobistom, advokatom, bivšim ministrom i menadžerom, koji sugerišu načine kako uticati na odluke Golobove centralno-leve vlade radi ubrzavanja procedura ili dobijanja ugovora.
SDS je u izjavi naveo da nikada nisu čuli za Black Cube i osudili "neviđenu korupciju levice" otkrivenu putem video snimaka.
Komentari (0)