Region

Šmit priznao da mora da ode: Stevandić o pritiscima Vašingtona, Dejtonu i stanju u BiH nakon spaljivanja srpske zastave

Komentari
Šmit priznao da mora da ode: Stevandić o pritiscima Vašingtona, Dejtonu i stanju u BiH nakon spaljivanja srpske zastave
Šmit priznao da mora da ode: Stevandić o pritiscima Vašingtona, Dejtonu i stanju u BiH nakon spaljivanja srpske zastave - Copyright Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Iako je još u maju podneo ostavku, Kristijan Šmit je izjavio da još ne zna kada će napustiti kancelariju visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu. Iz Stejt departmenta najavljuju da bi njegov naslednik trebalo da preuzme dužnost do kraja meseca.

O Šmitovom odlasku, mogućem novom visokom predstavniku, Dejtonskom sporazumu, međunarodnim pritiscima i aktuelnim političkim pitanjima u Euronews Jutru je govorio predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

"U momentu kada smo mi uspeli da napravimo neki reset sa Vašingtonom i kada smo uspeli da obznanimo neke stvari koje su svi znali da su istina. I ono što je za nas najbolnije ili najteže za prihvatiti je da su svi Evropljani protiv toga da bilo ko sam donosi zakone koji će nekog čoveka odvesti u zatvor. U ovom slučaju to je bio predsednik Republike Srpske, gospodin Dodik. Oni su svi govorili da to nikad ne bi bilo u njihovim zemljama. To nisu evropske vrednosti, to nije put pristupa. Ali su odobravali. To je jedna vrsta licemerja“, rekao je Stevandić.

On je dodao da je Republika Srpska bila velika žrtva takve politike.

"Mi smo bili njegova velika žrtva. Dobili smo mnogo batina, da kažemo, i političkih i sankcija, svašta smo prošli. U jednom momentu resetovanja odnosa, uh, to je postalo jasno i većem delu zemalja Evropske unije", naveo je.

O pritiscima i ulozi SAD

Stevandić smatra da je Šmitov odlazak rezultat pritiska, pre svega iz Vašingtona.

"Amerikanci su pragmatičniji i brži. Evropska unija je trom mehanizam. Mnogo zemalja, mnogo usaglašavanja. Birokratija je iznad suverenizma. Mnoge zemlje su žrtve tog evropskog liberalnog koncepta gde aparat, umesto suverenih zemalja, donosi odluke", istakao je.

Prema njegovim rečima, Evropska unija je pod uticajem inercije i stereotipa.

"I onda smo mi mic po mic došli do pozicije da Šmit sam prizna da mora da ode. Što za nas je, da kažemo, samo prvi vjesnik, ali nije završen posao", rekao je Stevandić.

Nasleđe i budućnost kancelarije

Na pitanje o nasleđu Šmita, posebno zakonima o imovini i slučaju Milorada Dodika, Stevandić kaže da novi visoki predstavnik može mnogo toga da promeni, ali posledice ostaju.

"Deo je sigurno realan. Ako vi zauzmete stranu u Bosni i Hercegovini, jedina strana u Bosni i Hercegovini je dogovor. Taj dogovor je formulisan u Dejtonskom sporazumu koji jasno kaže: ne donose se odluke bez saglasnosti sva tri naroda i dva entiteta", istakao je.

Euronews Srbija

 

On je kritikovao ponašanje Šmita.

"On je doveo u Bosnu i Hercegovinu neviđenu opasnost od rata. I to mnogi u Evropskoj uniji znaju. Pa, Šmit nas je doveo na rub sukoba. Nismo sami. Nije Parlament Republike Srpske ili čak i Parlament Federacije i Vlada Federacije napravila nešto zbog čega je počela kriza, nego je Šmit napravio nešto zbog čega je počela kriza", poručio je Stevandić.

Navijački incidenti i odnosi među narodima

Stevandić se osvrnuo i na incidente na Svetskom prvenstvu gde su navijači BiH otimali i spaljivali srpske zastave.

"Ako oni to ne osećaju i guraju vam pod nos ratne zastave Bosne i Hercegovine, a usput skidaju i spaljuju zastave Republike Srpske i Srbije, znači tu nema motiva za navijanje. To treba da se zna. Neko drugi je uklanjao i spaljivao naše zastave. I taj koji je to uradio ne može da traži od nas nikakvo poštovanje, ni navijačko, ni moralno, ni etičko", rekao je Stevandić i dodao da je potrebno kazniti počinioce.

Zaključio je da je Republika Srpska stabilizujući faktor i da se zalaže za unutrašnji dogovor naroda i entiteta u BiH.

"Borimo se za svoj status, za svoju državnost, da ne budemo ugroženi. I mislim da sve više to uspevamo da objasnimo i u Srbiji, ali naravno i u Evropskoj uniji, u Sjedinjenim Državama. Mi nismo remetilački faktor, nego stabilizujući", poručio je Nenad Stevandić.

Komentari (0)

Evropa