Evropa

Alarm za buđenje: Šta Evropa može da nauči iz slučaja masovnog nestanka struje u Španiji i Portugalu?

Komentari
Alarm za buđenje: Šta Evropa može da nauči iz slučaja masovnog nestanka struje u Španiji i Portugalu?
Alarm za buđenje: Šta Evropa može da nauči iz slučaja masovnog nestanka struje u Španiji i Portugalu? - Copyright profimedia

Autor: Euronews/Pascale Davies

01/05/2025

-

17:02

veličina teksta

Aa Aa

Masovni nestanak struje u Španiji, Portugalu i delovima Francuske opisan je kao "budilnik" za one koji donose odluke, odnosno poziv da ulože više u energetske mreže.

Istrage su u toku kako bi se otkrio uzrok masovnog nestanka struje koji je počeo u ponedeljak i doveo do zastoja vozova i saobraćaja, a takođe je onemogućio rad bankomata i mobilnih telefona.

"Mislim da bi to trebalo da bude, na neki način, budilnik za donosioca odluka i regulatore, da podsete sve, i širu društvenu zajednicu, da je električna energija krvotok dobro funkcionirajućeg modernog društva", rekao je Kristijan Rubi, generalni sekretar Eurelectric-a, federacije koja predstavlja električnu industriju Evrope, za Euronews Next.

Uzrok nestanka struje nije jasan, ali su vlasti uglavnom isključile sajber napad kao mogućnost od strane vlasti.

Portugalski operater je u ponedeljak prvobitno okrivio "retki atmosferski fenomen" koji je izazvao "anomalne oscilacije" u visokonaponskim dalekovodima u Španiji.

U međuvremenu, španski operater mreže Red Electrica je kasno u ponedeljak saopštio da je došlo do "jake oscilacije u protoku energije, što je izazvalo vrlo značajan gubitak proizvodnje".

Odvojeno od ovog konkretnog incidenta, "nalazimo se usred najambicioznije, najfascinantnije i najpotrebnije transformacije našeg energetskog sistema, a posebno našeg elektroenergetskog sistema u svetskoj istoriji", rekao je Rubi.

Evropa u mreže postepeno integriše ogromne količine obnovljive energije, poput solarne i vetroenergije, ali Rubi je naveo da se ulaganja u mreže "ne dešavaju tempom koji je potreban, a to je nešto što mora da se menja" kako bi se stvorio energetski sistem koji je "pouzdan".

"Moramo u suštini razvijati infrastrukturu mreže našeg sistema istim tempom kao što razvijamo proizvodnu stranu", rekao je.

Tanjug/AP/Manu Fernandez

 

Svetske mreže moraju da dodaju ili zamene 80 miliona kilometara mreža do 2040. godine – što je jednako svim mrežama u svetu danas – kako bi se ispunili nacionalni ciljevi za klimu i podržala energetska sigurnost, navodi se u izveštaju Međunarodne agencije za energiju (IEA) iz 2023. godine.

Španija i Portugal su lideri u oblasti zelene energije, sa obiljem solarne i vetroenergije. Prošle godine, Španija je zabeležila da je 56 odsto sve energije koja se koristi bilo iz obnovljivih izvora.

Zašto je ravnoteža mreža važna

Međutim, mreže, koje prenose električnu energiju od elektrana do domova i preduzeća, moraju da unaprede svoje distribucione sisteme kako bi obezbedile ravnotežu mreže.

Ravnoteža mreže je ključna jer ona ne sme imati previše ili premalo proizvodnje, u suprotnom, mreža će se automatski isključiti ako frekvencija nije u svom uobičajenom opsegu, što je često razlog za nestanke struje.

Ta frekvencija odgovara brzini rotacije generatora poput gasnih i nuklearnih turbina.

Još jedno pitanje koje je postavljeno nakon incidenta u ponedeljak je da li bi mreža trebalo da ima interkonektore, koji povezuju velike oblasti i zemlje.

Rubi je tvrdio da bi trebalo da bude više interkonektora, jer to smanjuje pritisak na celokupni sistem i omogućava drugim regionima ili zemljama da variraju upotrebu različitih vrsta energije sa mesta koja imaju različite vremenske uslove.

Povezivanje mreža ili ne?

"Više povezani sistem sa više mreža je definitivno ključni element u izbegavanju sličnih incidenata u budućnosti", rekao je.

Međutim, u prošlosti su sami interkonektori bili uzrok nestanaka struje. Na primer, 2005. godine, preopterećenje u Nemačkoj izazvalo je nestanke struje sve do Portugala.

"Kako se nacionalne mreže i ključne usluge sve više povezuju i digitalno kontrolišu, rizik od toga da jedan događaj pokrene široko rasprostranjene kaskadne efekte značajno raste", rekao je Toni Hasek, izvršni direktor i suosnivač Goldilok-a, kompanije za sajber sigurnost specijalizovane za zaštitu kritične infrastrukture.

Tanjug/AP/Emilio Morenatti

 

Međutim, nije samo ravnoteža mreža ta koja je problem. Na elektroenergetske mreže vrši se povećani pritisak ne samo zbog obnovljivih izvora energije i nedostatka ulaganja u mreže, već i zbog ekstremnih vremenskih uslova i sve većih geopolitičkih tenzija koje mogu dovesti do napada na infrastrukturu.

"Bez obzira na to da li se ovaj incident na kraju ispostavi kao sajber napad ili ne, on ističe ključnu potrebu za proaktivnim strategijama zaštite. U okruženju u kojem čak i manji kvarovi mogu imati velike posledice, organizacije moraju imati sposobnost da brzo izoluju i zaustave pretnje pre nego što se prošire kroz međusobno povezane sisteme", rekao je Hasek za Euronews Next u saopštenju.

Kako se energija vraća u Španiju i Portugal, treba napomenuti da Evropa ima "prilično dobar elektroenergetski sistem", rekao je Rubi, dodajući da je kontinent više ulagao u svoje mreže nego Sjedinjene Američke Države, i da Evropa, zbog veće upotrebe obnovljivih izvora, ima decentralizovaniji energetski sistem.

"Sada je trenutak da, uz nastavak razvoja budućih izvora proizvodnje električne energije, kažemo – hajde da se postaramo da znamo tačno kako da podržimo sistem... i obezbedimo da električna energija pouzdano stiže do potrošača", rekao je Rubi.

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa