Rumunija između Zapada i Istoka: Dan i Simion u odlučujućem drugom krugu predsedničkih izbora
Komentari18/05/2025
-11:30
U Rumuniji su otvorena birališta u drugom krugu predsedničkih izbora, koji se smatraju najznačajnijim u novijoj istoriji ove zemlje. Građani biraju između proevropskog gradonačelnika Bukurešta Nikušora Dana i krajnje desnog kandidata Đorđa Simiona, koji se poredi s Donaldom Trampom.
Trka između dva kandidata bila je oštra. Eksperti očekuju da će izlaznost biti oko 60 odsto, što je za 10 odsto više nego u prvom krugu.
"Očekujem veoma tesnu trku koja će biti odlučena poslednjeg dana, u poslednjem satu, u poslednjem minutu i u poslednjoj sekundi dana glasanja. Svaki put bismo videli određeni skor u zemlji, a onda i njegov preokret u dijaspori. Ovog puta mislim da će mobilizacija birača koji žive u Rumuniji biti odlučujuća", rekao je Remus Stefureak, izvršni direktor Inscop Research.
Građani Rumunije takođe govore da će izaći na glasanje sa različitim težnjama.
"Glasao sam za isti poredak koji poznajemo od rođenja", rekao je jedan od njih.
"Znam samo da ne želim ništa više od ovoga što sada imamo. Naš glas se računa. Glasamo za sebe", rekla je jedna od građanki.
"Idemo da glasamo. I ja sam bio tamo pre nedelju dana. Glasam u 8:30", dodao je jedan stariji građanin.
Oba kandidata podržavaju kraj rata u Ukrajini, ali Nikušor Dan želi da nastavi podršku susednoj zemlji, dok Simion želi da Rumunija prestane da pomaže Ukrajincima.
Dok nezavisni kandidat dobija podršku od lidera kao što su premijer Poljske Donald Tusk i predsednica Moldavije Maja Sandu, Simiona podržavaju desničari poput Đorđe Meloni i Mateuša Moravjeckog.
"Stručnjaci upozoravaju da u Rumuniji može doći ne samo do političke krize unutar stranaka, već i do loma na društvenom nivou, pošto su ljudi sve više podeljeni između dva kandidata. Bez obzira na rezultat, novi predsednik moraće da se nosi s ekonomskim posledicama takve nestabilnosti", kaže Maja Bondiči iz Euronews Rumunija.
Na izborima u Rumuniji se bira predsednik, ali čini se da su ulozi mnogo veći zato što izbor građana ove zemlje može da utiče ne samo na njih, nego može da utiče na čitavu Evropu i na NATO savez. Zato i pored toga što se danas izbori održavaju u još dve evropske zemlje, svakako su oči Evrope uprte u Bukurešt i na to kako će građani Rumunije izabrati.
Kada je reč o predizbornoj kampanji, dosta toga se odnosilo ne samo na Rumuniju, nego pre svega na susednu Ukrajinu, pa tako dva kandidata imaju potpuno različite stavove kada je reč o upućivanju vojne pomoći Ukrajini.
Jedan zagovara da se ta pomoć zaustavi ili ograniči, drugi kaže da je zapravo davanje pomoći Ukrajini zalog za sopstvenu bezbednost.
To je razlog zašto se gleda i sa strane na ove izbore, a kada pitate građane, jedni će vam reći da žele potpunu i korenitu promenu svega što se dešava u Rumuniji poslednjih deset godina.
S druge strane, mnogi su uplašeni, neki od njih su govorili za Euronews i rekli da zapravo ne žele da se okrenu ka istoku.
Tokom ovog jutra Euronews Srbija je razgovarao sa građanima na biralištima u Bukureštu, a pojavio se i bivši predsednik Rumunije Trajan Basesku, koji je bio na čelu države kada je ova zemlja postala članica Evropske unije.
On je verovatno najbolje opisao kako izgleda današnji izborni dan i između čega biraju građani Rumunije, jer smatra "da se bira između Moskve i transatlantskog partnerstva".
To je nešto što je dominiralo u analizama ovog izbornog procesa koji dolazi u jeku političke krize koja je nastala nakon poništenja prošlogodišnjeg izbornog procesa.
"Glasao sam protiv nepravde učinjene rumunskom narodu, protiv nepravde i poniženja koje su naše sestre i braća trpeli i ovde i u inostranstvu. Glasao sam protiv zlostavljanja i siromaštva, protiv onih koji nas sve zanemaruju, ali sam takođe glasao za našu budućnost, o kojoj treba da odlučuju samo Rumuni. Za Rumune i za Rumuniju. Pomozi nam Bože.", rekao je Đorđe Simion nakon glasanja.
"Nije mi prva kampanja i nikada ne pravim predviđanja rezultata. Rumuni će odlučiti. Postoji velika nada za strukturne promene, ali to zavisi od toga šta se dešava danas", smatra Nikušor Dan.
Dijaspora može da odluči izboru trku
Podsećamo, prvi izborni krug poništenog izbornog procesa bio je održan krajem prošle godine, gde je potpuni autsajder Kalin Đorđesku došao u fokus pažnje i osvojio najviše glasova.
Nakon toga, Ustavni sud Rumunije poništio je taj izborni proces u krizi, koja je potom nastala bez presedana. Sve se to dešavalo u naletu velikog broja informacija o stranom uplivu i mešanju, pre svega iz Rusije.
Bila je veoma zanimljiva situacija, s obzirom na to da je došlo do informacija da je, zahvaljujući svojevrsnoj prevari algoritma na platformi TikTok, Kalin Đorđesku došao u fokus pažnje javnosti i osvojio najviše glasova.
Potom je poništen taj izborni proces, pa zato, kada računamo u odnosu na kraj prethodne godine, ovo je treće glasanje za predsednika Rumunije od kraja prošle godine, s obzirom na to da smo pre dve nedelje imali prvi izborni krug novog procesa.
Ono što sada sledi jeste da se broji svaki glas. Čeka se da se vidi kako će izgledati ova veoma tesna trka, s obzirom na to da ispitivanja javnog mnjenja, pre svega ona od petka, daju blagu prednost Nikušoru Danu, koji je zapravo bio drugoplasirani u prvom krugu.
Imao je dvostruko manje glasova u odnosu na Simiona i to sve pokazuje koliko će trka biti tesna.
Da situacija bude još složenija, dijaspora, kojoj se daje veliki značaj i koja bi mogla možda da odluči ove izbore, glasala je u dvostruko većim brojevima tokom prethodna dva dana.
Zapravo će se verovatno čekati do duboko u noć da saznamo relevantne preliminarne rezultate. Iako se izlazne ankete najavljuju odmah po zatvaranju birališta, što je 21 čas po rumunskom vremenu, odnosno 20 sati po vremenu u Srbiji.
Komentari (0)