Da li mladi Evropljani veruju u demokratiju? Za 21 odsto njih autoritarna vlast je ponekad prihvatljiva
Komentari
13/07/2025
-16:01
Iako 57 odsto mladih Evropljana podržava demokratiju više nego bilo koji drugi oblik vlasti, 48 odsto veruje da je ona ugrožena u njihovoj zemlji, pokazalo je novo istraživanje koje je za TUI fondaciju sproveo YouGov.
Istraživanje je obuhvatilo mišljenja 6.703 Evropljana uzrasta od 16 do 26 godina koji žive u Nemačkoj, Francuskoj, Španiji, Italiji, Grčkoj, Poljskoj, kao i Ujedinjenom Kraljevstvu, prenosi Euronews.
Rezultati su pokazali da je podrška demokratiji najviša među mladim Nemcima — 71 odsto ispitanika ju je podržalo — dok su Poljaci pokazali najniži nivo podrške, sa 48 odsto ispitanika koji su se izjasnili u korist ovog političkog sistema.
Iako je većina ispitanika izrazila podršku demokratiji, 21 odsto je reklo da bi, pod određenim okolnostima, više podržalo autoritarnu vlast nego demokratsku.
U poređenju sa podacima od pre četiri godine, sve veći broj mladih u anketiranim zemljama svrstava sebe desno od centra, pri čemu je taj procenat porastao sa 14 na 19 odsto.
"Među mladima koji se politički svrstavaju desno od centra i osećaju se ekonomski ugroženo, podrška demokratiji opada na svega jednu trećinu. Ove brojke pokazuju da je demokratija pod pritiskom – i spolja i iznutra", rekao je prof. dr Torsten Fas sa Slobodnog univerziteta u Berlinu, koji je učestvovao u istraživanju.
Na drugom kraju političkog spektra, porastao je i udeo mladih koji sebe svrstavaju levo od centra, naročito u Nemačkoj, Francuskoj i Italiji.
Šta mladi misle o Evropi i EU?
Ukupno 51 odsto ispitanika saglasilo se sa tvrdnjom: "EU je dobra ideja, ali je veoma loše sprovedena", pri čemu je najveći stepen evroskepticizma zabeležen među mladima u Grčkoj – čak 63 odsto njih je podržalo ovu izjavu.
Dodatno, 40 odsto ispitanih smatra da način na koji funkcioniše EU nije naročito demokratski.
Kada je reč o delovanju EU, 53 odsto mladih veruje da se Unija previše bavi trivijalnim pitanjima, dok bi trebalo da se fokusira na rešavanje važnijih problema.
Među tim prioritetima mladi izdvajaju: borbu protiv krize troškova života, jačanje odbrane od spoljašnjih pretnji i stvaranje boljih uslova za poslovanje.
Uprkos kritikama koje se tiču efikasnosti EU, većina mladih ipak podržava članstvo u Uniji — 66 odsto smatra da je pripadnost EU dobra stvar. U Velikoj Britaniji, 73 odsto mladih izjasnilo se za ponovno pridruživanje EU.
Elke Hlaotšek, direktorka TUI fondacije, izjavila je: "Evropski projekat, koji nam je decenijama donoseo mir, slobodu kretanja i ekonomski napredak, danas se doživljava kao trom", prenosi Guardian.
Istraživanje je takođe pokazalo da mladi Evropljani s vremenom postaju kritičniji prema imigraciji — 38 odsto sada podržava strožu imigracionu politiku, u poređenju sa 26 odsto u 2021. godini.
Komentari (0)