Američki izaslanik Džon Koul: Postignut veliki napredak u pomirenju Belorusije sa Litvanijom
Komentari
19/03/2026
-23:00
Specijalni izaslanik američkog predsednika Donalda Trampa za Belorusiju Džon Koul izjavio je danas u Minsku da je "postignut veliki napredak" u pomirenju Belorusije sa susednom Litvanijom, koja je članica NATO-a i Evropske unije.
"Mislim da postižemo veliki napredak u tome", rekao je Koul za agenciju Rojters, nakon sastanka sa beloruskim predsednikom Aleksandrom Lukašenkom, nakon kojeg je Lukašenko oslobodio 250 političkih zatvorenika, a Sjedinjene Američke Države ukinule neke od ranije uvedenih sankcija.
Koul je rekao da se ove nedelje sastao sa litvanskim liderima "kako bi pokušao da reši neke od njihovih problema" sa Belorusijom, a da je zatim govorio o problemima koje je iznela Litvanija, tokom današnjih višesatnih razgovora sa Lukašenkom.
Odnosi dve zemlje su se pogoršavali od 2020. godine kada je Litvanija podržala demonstrante u Minsku, koji su protestovali protiv izbornog procesa u kome je pobedio Lukašenko, i od tada je optužila Minsk da je orkestrirao protok migranata preko svojih granica, i da je podsticao krijumčare cigareta da koriste balone na velikim visinama, zbog kojih je aerodrom u glavnom gradu Litvanije bio više puta zatvaran.
Komentari (0)