RAT U UKRAJINI Ruske snage izvele napad raketama na vojno-industrijski kompleks u Kijevu
Komentari
Rat u Ukrajini traje 1.627 dana. U novim napadima zabeležene su žrtve i velika materijalna šteta. Najmanje dve osobe poginule su, a jedna je povređena u ukrajinskom napadu dronom na stambenu zgradu u Kerču na Krimu, dok je u ruskom napadu dronom na pijacu u Sumskoj oblasti povređeno najmanje 10 ljudi, od kojih su dve osobe u teškom stanju. Istovremeno, ruske snage izvele su masovni napad na objekte ukrajinske naftne kompanije Ukrnafta, pri čemu je, prema navodima Kijeva, uništena ključna oprema i obustavljen rad pojedinih postrojenja. Ukrajinske vlasti saopštile su i da je tokom rata oštećeno ili uništeno više od 4.600 objekata kulturne baštine i ustanova kulture, dok iz Moskve stižu tvrdnje da su ruski hakeri došli do dokumenata koji navodno ukazuju na direktno učešće stručnjaka NATO u ukrajinskim napadima na rusku teritoriju.
Ključni događaji:
- Najmanje dve osobe poginule, jedna povređena u ukrajinskom napadu na Krim
- U ruskim napadima pogođeno sedam objekata kompanije Ukrnafta
- Ukrajina: 2.000 spomenika i 2.600 kulturnih ustanova oštećeno ili uništeno u ratu
- Ruske trupe napale pijacu u Sumskoj oblasti, povređeno 10 ljudi
Kako je protekao prethodni dan pročitajte u našem jučerašnjem blogu
Dešavanja u Ukrajini pratite uživo u našem LIVE blogu:
09.11 Američki zvaničnik: Ukrajina obećala da neće napadati neke tankere KTK-a
Ukrajina se obavezala da neće napadati određene tankere koji prevoze kazahstansku naftu, kao ni infrastrukturu Kaspijskog naftovodnog konzorcijuma (KTK) u Crnom moru, nakon što su napadi na brodove prošlog meseca poremetili utovar, izjavio je danas američki zvaničnik koji je govorio pod uslovom anonimnosti zbog osetljivosti sporazuma. Prema njegovim rečima, Ukrajina je uspostavila kontakt tačke preko kojih komercijalni brodari mogu da razmenjuju informacije i osiguraju bezbedan prolaz, preneo je Blumberg.
08.27 Ruske snage izvele napad raketama na vojno-industrijski kompleks u Kijevu
Ruske snage su tokom noći izvele napad na fabriku u Kijevu koja proizvodi komponente za rakete Flamingo, saopštilo je danas Ministarstvo odbrane Rusije.
"Pogođeno je preduzeće Kijev-111, koje proizvodi komponente i bojeve glave za krstareće rakete kopnenog lansiranja FP-5 Flamingo. Objekat skladišti komponente za proizvodnju pojačivača na čvrsto gorivo", navodi se u saopštenju, prenosi agencija RIA Novosti.
08.07. Tri osobe, uključujući dete, poginule u ruskom napadu dronovima na Kijevsku oblast
Tri osobe, uključujući dete, poginule su, a još tri su povređene u napadu ruskih dronova na Brovarski okrug Kijevske oblasti, izjavio je danas šef Kijevske regionalne državne administracije Timur Tkačenko.
"Posledice neprijateljskog napada zabeležene su na tri lokacije u Brovarskom okrugu. Nažalost, tri osobe su poginule, uključujući dete. Još tri osobe su povređene, takođe uključujući i dete", naveo je Tkačenko na Telegramu, preneo je Ukrinform. U selu Puhovka, usled napada je izbio požar u dvospratnoj privatnoj kući, pri čemu su uništeni kuća, dva pomoćna objekta i dva automobila.
07.00 Najmanje dve osobe poginule, jedna povređena u ukrajinskom napadu na Krim
Najmanje dve osobe su poginule, a jedna je povređena u ukrajinskom napadu dronom na Krim, saopštio je lider regiona Sergej Aksjonov.
profimedia
On je objavio na platformi Maks da su ukrajinske snage izvršile napad na stambenu zgradu u Kerču na Krimu, preneo je TASS. Aksjonov je izrazio saučešće porodicama žrtava i poželeo brz oporavak povređenoj osobi.
06.45 Ukrajina: U ruskim napadma pogođeno sedam objekata kompanije Ukrnafta
Ruske snage izvele su tokom noći masovni napad na sedam objekata ukrajinske naftne kompanije Ukrnafta, koja posluje u okviru grupacije Naftogaz, pri čemu je uništena ključna oprema i obustavljen rad pojedinih postrojenja, saopštila je ukrajinska kompanija.
Prema navodima objavljenim na Telegram kanalu Naftogaza, napadi su bili usmereni na objekte koji obezbeđuju proizvodnju nafte i gasa na istoku Ukrajine.
Tanjug/AP/Dan Bashakov
"Uništena je kritično važna oprema za rad kompanije, što je dovelo do obustave rada niza objekata i gubitka značajnih količina proizvodnje", navodi se u saopštenju.
Vršilac dužnosti predsednika uprave Naftogaza Serhij Fedorenko rekao je da Rusija "sistematski napada ukrajinsku proizvodnju nafte i gasa kako bi nanela maksimalnu štetu infrastrukturi uoči zime".
"Ovo je bio najmasovniji napad na objekte Ukrnafte u poslednje vreme. Srećom, nema povređenih", rekao je Fedorenko.
06.20 NATO napao Rusiju?
Ruski hakeri tvrde da su došli do dokumenata koji, kako navodi ruska agencija TASS, ukazuju na direktno učešće stručnjaka NATO u napadima ukrajinskih oružanih snaga na rusku teritoriju.
06.05 U toku napadi na Jalti
06.00 Ukrajina: 2.000 spomenika i 2.600 kulturnih ustanova oštećeno ili uništeno u ratu
Ukupno 1.990 objekata kulturne baštine i 2.625 ustanova kulture u Ukrajini oštećeno je ili uništeno od početka rata sa Rusijom, saopštilo je danas ukrajinsko Ministarstvo kulture.
Prema podacima tog ministarstva, samo tokom jula na spisak oštećenih dodato je još 90 objekata, prenosi Suspilne.
Tanjug/AP/Efrem Lukatsky
Od ukupnog broja oštećenih lokaliteta kulturne baštine, 192 imaju status spomenika od nacionalnog značaja, 1.605 su od lokalnog značaja, dok su 193 lokaliteta novootkrivena.
Potpuno je, kako se navodi, uništeno 47 objekata. Najviše oštećenih lokaliteta zabeleženo je u Harkovskoj oblasti - 358, Hersonskoj oblasti - 303, Kijevu - 272, Donjeckoj oblasti - 229 i Odeskoj oblasti - 211.
Komentari (0)