Aktuelno iz kulture

Stotine kilograma jagnjetine, bicikl i štene: Najčudniji pokloni koje su dobijali američki predsednici

Komentari
Stotine kilograma jagnjetine, bicikl i štene: Najčudniji pokloni koje su dobijali američki predsednici
Stotine kilograma jagnjetine, bicikl i štene: Najčudniji pokloni koje su dobijali američki predsednici - Copyright profimedia

Autor: Guardian

12/05/2025

-

18:54

veličina teksta

Aa Aa

Vest da je Katar u pregovorima sa Sjedinjenim Američkim Državama o "mogućem transferu" superluksuznog Boeing-a 747-8, koji bi se privremeno koristio kao avion predsednika SAD Donalda Trampa, dočekana je uz brojne kritike, iako su iz te zemlje negirali da je reč o poklonu.

Stručnjaci za etiku upozorili su da bi u slučaju da tako skup dar ode u ruke američkog predsednika to može da predstavlja kršenje ustavnih odredbi koje služe za sprečavanje mita i korupcije.

U prošlosti su američki predsednici dobijali sve i svašta – od odeće i antikviteta do životinja. Međutim, gotovo svi ti pokloni prolaze kroz strogo regulisanu birokratsku proceduru propisanu Ustavom, piše Guardian.

Među njima je i čuveni sto "Resolute" iz Ovalnog kabineta, za kojim Tramp potpisuje brojne izvršne naredbe. Impozantni komad nameštaja nalazi se u Beloj kući još od 1880. godine, kada ga je kraljica Viktorija poklonila predsedniku Raterfordu Hejsu i napravljen je od hrastovine broda "HMS Resolute".

Za vreme mandata Džordža Buša mlađeg, štene koje mu je poklonio bugarski lider poslato je direktno u Nacionalni arhiv, ali je kasnije pronađen drugi dom za psa. Buš nije mogao da ga zadrži jer prema tzv. "klauzuli o prihodima" (emoluments clause) u Ustavu, američkim zvaničnicima je zabranjeno da prihvataju poklone od bilo kojeg "kralja, princa ili strane države" bez odobrenja Kongresa.

Čiji su zapravo diplomatski pokloni

Izvori iz Trampove administracije tvrde da bi predsednik teoretski ipak mogao da zadrži luksuzni avion jer bi na kraju mandata bio prebačen u njegovu predsedničku biblioteku. Smatraju da poklon ne predstavlja mito, jer nije uslovljen nikakvom konkretnom uslugom ili političkom odlukom.

Po američkom zakonu, strani pokloni čija je vrednost ispod 480 dolara mogu ostati u vlasništvu federalnih službenika. Skuplji pokloni smatraju se vlasništvom "naroda Sjedinjenih Američkih Država" i moraju biti prijavljeni, a zatim zavedeni i prosleđeni nadležnoj jedinici Bele kuće. Najčešće završavaju u Nacionalnom arhivu ili u predsedničkim bibliotekama koje čuvaju predmete iz perioda određene administracije.

Tako, na primer, biblioteka Baraka Obame sadrži hiljade poklona – od srebrnih manžetni i božićnih ukrasa do oštrača za olovke u obliku autobusa londonskog gradskog saobraćaja.

Predsednik može zadržati poklon koji mu se posebno dopadne – ali samo ako ga otkupi po tržišnoj ceni.

Jedan od najupečatljivijih poklona bio je tepih sa likovima Bila i Hilari Klinton, koji im je 1997. godine poklonio predsednik Azerbejdžana Hejdar Alijev. Tepih dimenzija 180x150 cm istkan je u rekordnom roku – dvanaest tkalja radilo je u smenama po osam sati dnevno.

"Razbijanje leda" među državnicima

Tramp je i ranije bio na meti sumnji zbog mogućeg kršenja zakona, nakon što je u izveštaju iz 2023. godine obelodanjeno da se oko 100 poklona koje je dobio od stranih država tokom prvog mandata – jednostavno zagubilo. Među njima je bio set golf palica od japanskog premijera, kao i portret u prirodnoj veličini koji mu je darovao predsednik Salvadora, a koji su procenjeni na ukupnu vrednost od 250 hiljada dolara. Međutim, predstavnik aktuelnog predsednika SAD tvrdi da su mnogi pokloni primljeni van samog perioda administracije.

profimedia

Buš na biciklu koji mu je poklonio izraelski premijer Ehud Olmert

"New York Times" je objavio da bi Boeing avion, procenjene vrednosti od 400 miliona dolara, ukoliko zaista ode u ruke Trampu, mogao postati najskuplji poklon strane države u istoriji SAD. Navodno se planira da predsednik koristi avion kao novi Air Force One do kraja mandata, nakon čega bi on bio prebačen njegovoj predsedničkoj fondaciji – što bi mu potencijalno omogućilo da ga koristi i nakon završetka predsedničke funkcije.

Portparolka Bele kuće, Karolin Levit, izjavila je: "Svaki poklon koji dolazi iz strane države prihvata se u skladu sa svim važećim zakonima. Administracija predsednika Trampa posvećena je punoj transparentnosti".

Uprkos etičkim dilemama, pokloni i dalje igraju važnu ulogu u diplomatiji. Oni pomažu u izgradnji odnosa i "razbijanju leda" među državnicima.

Tako je 2008. godine izraelski premijer Ehud Olmert poklonio predsedniku Bušu bicikl, nakon što su mediji preneli da predsednik ne može više da trči zbog povrede kolena.

Zanimljivo je da su i drugi članovi administracije dobijali brojne poklone. Potpredsednik Dik Čejni je, recimo, 2005. primio duplo više poklona od samog Buša, uključujući četiri lovačke puške – od kojih je jedna vredela preko 6.000 dolara. Buš je te godine dobio možda i najneobičniji poklon – čak 136 kilograma sirove jagnjetine iz Argentine. Poklon je verovatno uništila Tajna služba zbog strogih pravila o poklonima u vidu hrane i pića.

AI Preporuka

Komentari (0)

Kultura