Posle 80 godina otkriveni memoari preživelog iz Hirošime: Svedočenje čoveka koji je video užas atomske bombe
Komentari
Memoari čoveka koji je preživeo užase Hirošime biće objavljeni prvi put ovog leta nakon što su otkriveni u američkoj arhivi, a po knjizi će biti snimljen i film. Memoare od 230 stranica napisao je pre skoro 80 godina Kijoši Tanimoto, koji je bio svedok uništenja grada nakon što je na njega bačena atomska bomba 1945. godine, piše Gardijan.
Tanimoto, koji je umro 1986. godine u 77. godini života, bio je metodistički sveštenik iz Hirošime, koji je preživeo taj 6. avgust 1945. godine jer je prevozio robu u drugi grad, a kada se vratio zatekao je užas.
Memoari su pronađeni u biblioteci retkih knjiga i rukopisa Beinek na Jejlu, među dokumentima Džona Hersija, američkog novinara dobitnika Pulicerove nagrade koji je umro 1993. godine. Hersi se sprijateljio sa sa Tanimotom prilikom posete Hirošimi osam meseci nakon što je pala bomba, što ga je inspirisalo da napiše priču 1946. godine.
Tanimotova ćerka Koko Tanimoto Kondo (81) rekla je da je on odlučio da napiše memoare kako bi pomogao da se pojača svest da tako nešto ne bi trebalo nikada više da se doživi. Ona je napisala i predgovor za knjigu u kome je napisala da je u vreme kada je bačena bomba imala osam meseci, kao i da godinama nije mogla da živi u Hirošimi.
"Na dan kada je pala atomska bomba, imala sam osam meseci, beba u naručju svoje majke. Prošlo je 40 godina pre nego što je ona uspela da mi, svojim rečima, ispriča kako sam preživela. Malo ljudi je pričalo o tom vremenu. Njihova sećanja su ih držala u tišini", napisala je ona u predgovoru.
AP/Stanley Troutman, Pool, File
Rekla je i da je eksplozija sravnila gotovo sve u centru Hirošime i da je temperatura na nivou tla iznosila oko 4.000 stepeni Celzijusa.
"Progorelo je drvo, crep, beton i ljudsko meso", napisala je ona.
Dugo godina memoari su se nalazili u američkoj arhivi, a biće objavljeni 6. avgusta, na dan bombardovanja.
Knjiga je već prodata u više zemalja, a po njoj će biti snimljen i film koji je već dobio i radni naziv "Hirošima, 8.15", po tačnom vremenu kada je bomba bačena.
Scenario za film, koji bi trebalo da počne da se snima u februaru 2027. godine, napisao je Fil Džoanou koji će ga i režirati, dok će Taminota glumiti proslavljeni japanski glumac Takehiro Hira.
U scenariju, koji je Gardijan video, Tanimoto se vraća u grad obavijen visokim plamenovima i otrovnim dimom, zgrade i ljudi su ugljenisani.
Producent filma Donald Rozenfeld rekao je da s obzirom na današnje nadolazeće nuklearne pretnje, film o Hirošimi i objavljivanje priče preživelog ne bi mogli da budu pravovremeniji.
AP/AP Photo, File
"To je detaljan pogled na ono što je ova strašna bomba učinila. To je sada toliko aktuelno zbog situacije s Iranom i Severnom Korejom. Ne možete zamisliti ništa gore od Hirošime, ali moglo bi da bude i gore - navodno 10.000 puta jače danas. Zaista moramo da obezbedimo da se to ne ponovi", rekao je on.
SAD su 6, avgusta 1945. godine bacile atomsku bombu na Hirošimu kako bi okončale Drugi svetski rat, a prema provenama 120.000 ljudi je ubijeno u prva četiri dana nakon eksplozije - tela su im bila spaljena i unakažena akutnom izloženošću zračenju. Tri dana kasnije, Amerikanci su bacili plutonijumsku bombu na Nagasaki, ubivši oko 73.000 ljudi, a 15. augusta, Japan se predao, čime je rat okončan.
Komentari (0)