Aktuelno iz kulture

Marija Karaklajić za "Lice od stakla" dobitnica nagrade "Biljana Jovanović" za 2021.

Komentari

Autor: Euronews Srbija

08/04/2022

-

13:47

Marija Karaklajić za "Lice od stakla" dobitnica nagrade "Biljana Jovanović" za 2021.
Marija Karaklajić za "Lice od stakla" dobitnica nagrade "Biljana Jovanović" za 2021. - Copyright Privatna arhiva

veličina teksta

Aa Aa

Nagrada "Biljana Jovanović" za 2021. godinu pripala je knjizi "Lice od stakla" Marije Karaklajić, koja je objavljena u izdanju "Arhipelaga".

Odluku o tome jednoglasno je doneo žiri koji je radio u sastavu: Dragan Bošković (predsednik), Ana Stišović Milovanović i Tijana Matijević.

Na konkurs za Nagradu "Biljana Jovanović", koju dodeljuje Srpsko književno društvo, konkurisalo je 220 naslova najrazličitijih žanrova.

U širi izbor uvršteno je 20 naslova, a u uži pored nagrađenog romana i ova četiri naslova: "Bez" Bora Ćosić (Lom), "Pogovor" David Albahari (Čarobna knjiga), "Menuet u šejtanovim papučama" Milkica Miletić (Dereta) i "Jeretička liturgija" Zlatko Paković (Zepter Book World).

"Ispitujući granice žanra i dramskog pisma, `Lice od stakla` Marije Karaklajić je više od knjige dramskih tekstova. A to više je smešteno u sam događaj pisanja, jer njeni dramski tekstovi kao da se ispisuju izvan sebe samih, sveta i nas, u teskobnim imaginativnim prostorima onoga `preko`. Od uslovno rečeno istorijskog `dramoleta` do provokativnih monoloških meditacija, od `sabranog` do `rastresitog` solilokvija, ili od psihopoetizovanog dramskog teksta do egzistencijalističkog trilera, `Lice od stakla` zahteva isto tako `pomerenog` čitaoca da krene u ove, uslovno govoreći, drame bez lica i to kao psihopatološki odraz savremenog društva bez lica", navodi se, između ostalog, u obrazloženju žirija nagrade.

Promo

 

Marija Karaklajić je rođena 1978. godine u Kragujevcu, diplomirala je dramaturgiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu 2002. godine. Kao stipendistkinja DAAD-a, završila je 2007. dvogodišnje master studije dramaturgije na Univerzitetu "Johan Volfgang Gete" u Frankfurtu, kod Hans-Tisa Lemana. 

Od 2001. godine radi kao slobodna dramaturškinja u Srbiji, Nemačkoj, Austriji, Švajcarskoj, Holandiji, Sloveniji i Hrvatskoj.

Sarađivala je s brojnim institucionalnim pozorištima i festivalima među kojima su: Narodno pozorište u Beogradu, Atelje 212, Bitef teatar, Rezidencteatar Minhen, Nacionalteatar Manhajm, Štatsšaušpil Drezden, Dizeldorfer šaušpilhaus, Šaušpilhaus Grac, Lucerner teatar, Het vem teatar, Slovensko narodno gledališče Maribor, Salcburger festšpile, Festival beluar bolverk internacional, Dubrovačke ljetne igre.

Tokom pozorišne sezone 2003/04. bila je koordinatorka programa za razvoj dramskog teksta u okviru projekta "Nova drama" u Narodnom pozorištu u Beogradu, a 2012/13. dramaturškinja Malog pozorišta "Duško Radović".

Radi za Fondaciju "S. Fišer" iz Berlina i prevodi s nemačkog jezika.

Njene drame izvođene su u Srbiji, Nemačkoj i Švajcarskoj. Prevedene su na nemački, engleski, poljski, italijanski i rumunski jezik i objavljene u domaćim i stranim časopisima i antologijama drama.

Dobitnica je nagrade za dramsko stvaralaštvo "Borislav Mihajlović Mihiz" za 2007. godinu.

Dosadašnji dobitnici nagrade "Biljana Jovanović"

Dosadašnji dobitnici su nagrade "Biljana Jovanović" su: Srđan Valjarević za knjigu "Dnevnik druge zime" (2005), Danica Vukićević za knjigu poezije "Luk i strela" i Ibrahim Hadžić za pesničku knjigu "Nepročitane i nove pesme" (2006), Nemanja Mitrović za knjigu "Bajke sa Venere" i Uglješa Šajtinac za knjigu "Vok on!" (2007), Jelena Lengold za knjigu priča "Vašarski mađioničar" (2008), Milena Marković za knjigu pesama "Ptičije oko na tarabi" i Slobodan Tišma za roman "Quatro stagioni" (2009), te Vladislava Vojnović za knjigu poezije "PeeMeSme" (2010).

Srđan Srdić za zbirku priča "Espirando" laureat je nagrade za 2011, a potom su nagrađeni - Ivančica Đerić za roman "Nesreća i stvarne potrebe" (2012), Zvonko Karanović za knjigu "Kavezi" (2013), Oto Horvat za roman "Sabo je stao" (2014), Svetislav Basara za roman "Anđeo atentata" (2015), Žarko Radaković za roman "Kafana" (2016), Mirjana Mitrović za roman "Helena ili o nemiru" (2017), Zoran Pešić Sigma za knjigu poezije "Biće sve u redu" (2018), Nenad Milošević za knjigu poezije "Pesme iz limba" (2019), Sonja Veselinović za knjigu poezije „Proklizavanje" (2020).

Preporuka za vas

Komentari (0)

Kultura