Falsifikovano mleko na rafovima u Srbiji: Proizvod u prahu i druge zamene opterećuju tržište
Komentari26/05/2025
-15:03
Interna studija pančevačke laboratorije "Ana Lab" pokazala je da mleko na rafovima prodavnica u Srbiji u najvećem broju slučajeva ne ispunjava zakonske propise da bi se tako moglo zvati. Analiza ukazuje da se potrošačima uglavnom prodaje mešavina rekonstituisanog mleka, odnosno mleka u prahu, i svežeg, umesto čistog mleka.
Nacionalna referentna laboratorija za ispitivanje i kontrolu kvaliteta mleka, izgrađena u saradnji s Evropskom unijom, još nije počela s radom.
Od 13 ispitanih uzoraka mleka s tržišta, u čak 11 detektovano je prisustvo dodate vode, u procentu od 25 do 45 odsto, saopštila je laboratorija "Ana Lab".
"Uzorci koje smo analizirali uglavnom potiču od mlekara koje su najzastupljenije na tržištu. Ako se proizvod deklariše kao mleko, to mora biti 100 odsto mleko od krave, bez oduzetih ili dodatih sastojaka. Ukoliko je nešto dodato, to mora biti jasno naznačeno na pakovanju kako potrošači ne bi bili dovedeni u zabludu da kupuju mleko, a zapravo dobijaju alternativu", kaže Ivan Smajlović iz "Ana Lab".
Falsifikati mleka stvaraju viškove na tržištu, tvrde odgajivači goveda, navodeći da su uzroci nepostojanje jasne kontrole kvaliteta i prekomerni uvoz mleka u prahu, koji se meri desetinama hiljada tona.
"Državna nacionalna referentna laboratorija, koja bi trebalo da kontroliše kvalitet, ne radi. Na tržištu vlada opšti haos. Mlečna mast se zamenjuje palminim uljem, koje je jeftinije, pa mlekare koje proizvode pravo mleko nisu konkurentne s cenama. Tržište je prezasićeno, što dovodi do pada cena, ali to nije rešenje. Pravo rešenje je uvođenje reda u kontroli kvaliteta sirovina i proizvoda", ističe Miloš Trajković iz "Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije".
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić najavio je da bi Nacionalna referentna laboratorija za ispitivanje kvaliteta mleka trebalo da počne s radom sledeće godine.
"Više neće biti situacija kao sada, da 'kadija tuži i kadija sudi', gde mlekare određuju kvalitet mleka. Nezavisna laboratorija počeće s radom od januara, a na osnovu njenih analiza formiraće se cena mleka i isplaćivati premije koje daje ministarstvo. Premiju od 19 dinara dobiće samo oni čije mleko bude u ekstra klasi, dok će oni s nižim kvalitetom dobijati manja sredstva", rekao je ministar.
On je dodao da građani ne treba da brinu, jer je mleko na rafovima bezbedno za upotrebu, ali je najavio usvajanje uredbe kojom će biti obavezno jasno naznačiti na deklaraciji ako mlečni proizvod, pored mleka, sadrži biljno ulje.
Takvi proizvodi neće moći da se nazivaju mlekom, sirom ili pavlakom ako nisu 100 odsto od čistog mleka.
Komentari (0)