Aktuelno

Lažni video se širi društvenim mrežama: Šta proveravamo pozivom na *#62#?

Komentari
Lažni video se širi društvenim mrežama: Šta proveravamo pozivom na *#62#?
Lažni video se širi društvenim mrežama: Šta proveravamo pozivom na *#62#? - Copyright profimedia

Autor: Euronews Srbija

03/07/2025

-

10:11

veličina teksta

Aa Aa

Na društvenim mrežama širi se lažni video u kojem se tvrdi da pozivom na USSD kod *#62# možete proveriti da li vas neko prisluškuje.

Naime, USSD kod *#62# koristi se isključivo za proveru preusmeravanja poziva (call forwarding) u slučaju kada je vaš telefon nedostupan (npr. isključen, van mreže ili bez signala).

Kada ukucate *#62# i pritisnete dugme za poziv, telefon prikazuje broj na koji su preusmereni vaši pozivi u tim situacijama. Najčešće je to broj govorne pošte vašeg operatera.

Ovaj kod nema nikakve veze s prisluškivanjem niti može otkriti da li vas neko prisluškuje. On samo proverava status preusmeravanja poziva koji ste vi ili vaš operater podesili.

Dezinformacije poput ove često se šire da bi izazvale paniku ili privukle pažnju korisnika društvenih mreža koji nemaju dovoljno znanje o važnosti i značaju USSD kodova za korisnike mobilnih mreža.

Kako funkcioniše preusmeravanje poziva?

Preusmeravanje poziva je standardna funkcionalnost mobilnih mreža. Postoje različiti USSD kodovi za proveru i podešavanje preusmeravanja, na primer:

#21#: Proverava da li su svi pozivi automatski preusmereni na drugi broj.
#61#: Proverava preusmeravanje ako se ne javite na poziv.
#67#: Proverava preusmeravanje ako je linija zauzeta ili odbijete poziv.
##002#: Isključuje sva preusmeravanja odjednom.

Ako sumnjate na neovlašćeno preusmeravanje poziva, možete proveriti status koristeći ove kodove ili kontaktirati svog operatera.

Kako podići bezbednost vašeg mobilnog telefona?

U vremenu digitalizacije svih sfera života bezbednost jeste važna. Stručnjaci, kada je u pitanju mobilni aparat, preporučuju i redovno ažuriranje operativnog sistema i aplikacija na telefonu.

Osim toga, preporučuju da se ne klikće na linkove iz nepouzdanih izvora, kao i da se ne preuzimaju nepoznate aplikacije. Malveri, crvi, virusi najčešće dolaze u ovom obliku i mogu da ugroze podatke na telefonu ukoliko ovim putem bivaju preuzeti.

Na kraju, važna je i zaštitita mobilnog telefona PIN-om, lozinkom ili biometrijskim podacima. Na ovaj način onemogućujete mogućeg uljeza da fizički pristupi podacima na vašema aparatu.

Komentari (0)

Srbija