Društvo

Zanatlije sve više "na ceni": Dualno obrazovanje povećava šansu za posao i bolju zaradu

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

08/07/2025

-

10:45

veličina teksta

Aa Aa

Iz godine u godinu raste interesovanje poslodavaca za sistem dualnog obrazovanja koji đacima nudi učenje kroz rad. Nešto slabija ponuda na tržištu dovela je do toga da su sada zanatlije na ceni, a mnogi poslodavci nude povoljne uslove kako bi privukli ili zadržali radnike.  

Direktorka Kancelarije za dualno obrazovanje Gabrijela Grujić u razgovoru za Euronews Srbija kaže da plate u ovim oblastima retko kada padaju ispod 1.000 evra, a učenici koji se odluče za dualno obrazovanje stiču i teorijsko znanje i praktične veštine koje ih odmah čine konkurentnim na tržištu rada. 

“Na delu su skupa zanimanja, i mene jako raduje što su naši učenici prepoznali snagu dualnog obrazovanja koje vodi u sigurnu karijeru,“ kaže Grujić. 

Ona ističe da su zanimanja kao što su bravari, zavarivači, operateri mašinske obrade, kuvari, kao i poslovi u elektrotehnici i informatici – među najtraženijima. 

profimedia

 

Kaže i da su smerovi koji su ranije bili zapostavljeni danas među najtraženijima. Naime, zahvaljujući podršci države, učenici koji se opredele za deficitarna zanimanja dobijaju dodatne stipendije. 

"Država je dala po 5.000 dinara mesečno za učenike koji su se upisali na deficitarna zanimanja, pored onoga što dobijaju od kompanija tokom školovanja", objašnjava Grujić. 

Kako dodaje, broj učenika koji koristi ovu pogodnost povećan je sa 1.400 prošle godine na čak 2.250 ove godine. 

Škole postaju centri rada, ne ocenjivanja 

Grujić objašnjava da način učenja, kada je u pitanju dulano obrazovanje, je takođe nešto što privlači buduće srednjoškolce. Kako dodaje, jedna od ključnih prednosti jeste i modernizacija prostora u kojem se učenici školuju.  

"To nisu više klasične učionice – govorimo o radnim prostorima koji liče na savremene proizvodne hale, a ne na škole", naglašava Grujić. 

Tanjug/Miloš Milivojević

 

Tri savremena trening centra već su završena, a kako dodaje, planirano je ukupno deset. Ona posebno ističe primer centra u Vlasotincu, koji je privukao pažnju i stranih kompanija. 

"Jedna nemačka firma nam je rekla da ovakav kvalitet obrazovanja ne postoji trenutno ni kod njih. To je velika potvrda da radimo pravu stvar", dodaje. 

Učenici dolaze do posla pre nego što završe školu 

Još jedna prednost dualnog obrazovana je to što, kako Grujić dodaje, mnogi učenici već imaju svoje mesto u kompanijama i to im obično bude obezbeđeno dok su još uvek u školi. 

"Čak 70 odsto učenika koji prođu kroz sistem dualnog obrazovanja nađu posao u roku od dva i po meseca nakon završetka škole", kaže ona. 

Kompanije su, dodaje, prezadovoljne mladima koji dolaze iz ovog sistema. 

“Učenici govore o potpuno drugačijem nivou samopouzdanja i disciplini. Kada rade u realnom okruženju, odmah vide koliko im znanje vredi i to ih dodatno motiviše”, kaže Grujić. 

Oni najbolji neretko ostaju u kompanijama, a neki čak postaju mentori novim generacijama.  

"To je divan primer socijalnog dijaloga i međugeneracijske podrške – mlad čovek koji ostaje u firmi i pomaže sledećem učeniku koji dolazi na praksu", rekla je ona. 

Komentari (0)

Srbija