"Ovo je put za hrabre": Zašto mladi biraju vojni poziv, i kakve izazove sa sobom nosi "život u uniformi"?
Komentari
24/07/2025
-06:56
U vremenu rastućih bezbednosnih izazova, vojna služba postaje sve relevantnija opcija za mlade. Dve pripadnice Ratnog vazduhoplovstva i protivazdušne odbrane – potporučnik Sara Nikolić i vodnik Ivana Zdravković, govorile su za Euronews Srbija o značaju vojnog poziva danas, koje izazove nosi i zbog čega su se odlučile da postanu deo sistema koji garantuje bezbednost države.
"Ja smatram da je ovaj put kojim smo mi išle - put za hrabre. Put koji zaista zahteva istrajnost i odgovornost, ali za to nudi mnogo, konstantno napredovanje i profesionalno i privatno“, poručuje potporučnik Sara Nikolić, pripadnica 126. brigade vazdušnog osmatranja, javljanja i navođenja.
Sara je vojni poziv odabrala već sa 14 godina. Kako kaže, presudna je bila ljubav prema vazduhoplovstvu.
"To je za mene predstavljalo izazov koji sam rado prihvatila. Želela sam da dokažem da je moguće ostvariti i ono što se možda tada činilo neuobičajenim za devojčicu", istakla je ona.

Euronews Srbija
Za razliku od Sare, vodnik Ivana Zdravković dolazi iz vojne porodice.
"Odrastala sam uz vojsku, generacijama su moji bili vojnici. Uniforma je za mene bila prirodan izbor, način da pokažem koliko volim svoju zemlju, dok istovremeno razvijam sebe i profesionalno i lično", kaže Zdravković.
Kako izgleda radni dan u vojsci?
Na pitanje kako izgleda vojni dan, sagovornice ističu da iako obuka deluje kompleksno spolja, ona postaje svakodnevna rutina.
"Moj posao je rad sa ljudima i rad na tehnici. Svaki dan počinjem proverom informacija o svom odeljenju, dežurnima i stanju radara. Posao je vrlo dinamičan, često se dešavaju nepredviđene situacije, ali iskustvo starijih kolega pomaže da se sve reši", objašnjava Sara.
Ivana naglašava značaj timskog rada.
"Komandiri izdaju zadatke koje realizujemo zajedno sa kolegama. Moja dužnost je poslužilac radiouređaja za komunikaciju sa vazduhoplovima. Radimo svakodnevno, svi znaju svoj deo", ukazuje ona.
Euronews Srbija
Iako je vojni poziv često povezan sa strogom disciplinom i odgovornošću, sagovornice ukazuju i na brojne benefite.
"Pre svega, vojska donosi sigurnost. Prilikom zaposlenja vi ste obezbeđeni za ceo život. Obuke se stalno izvode, svakog dana napredujem kao stručnjak, a to me čini i boljom osobom", kaže Ivana.
Sara posebno izdvaja iskustva iz vojne škole.
"Stekla sam prijateljstva i vrhunsko obrazovanje. Osim teorijske nastave, obuka uključuje skijanje, vožnju motornim vozilima i druge veštine", kaže Sara.
Kako je biti žena u vojsci?
Iako se vojni poziv tradicionalno percipira kao "muški posao", ni Sara ni Ivana se nisu suočavale sa problemima unutar sistema.
"Diskusija je bilo na početku, od porodice i društva koje nije imalo dodira s vojskom. Ali kasnije su svi reagovali s oduševljenjem“, navodi Sara naglasivši da u vojsci nikada nije osetila predrasude zasnovane na polu.
S druge strane, Ivana dodaje: "Naše kolege znaju da nismo tu slučajno, nego da smo prošle težak put i da s pravom stojimo pored njih.“
Euronews Srbija
Obe sagovornice saglasne su da mladima ne sme biti strano da razmotre vojni poziv kao opciju.
"Ne treba ih biti strah – to je izazov koji svakodnevno razvija. Usavršavate se i profesionalno i lično“, ističe Ivana.
Sara se nadovezuje navodeći da su mogućnosti u tom pozivu brojne.
"Vojska nudi logistiku, medicinu, transport, tehniku... svako može da se pronađe. Roditeljima poručujem da daju šansu, da omoguće deci da steknu lično iskustvo. Predrasude se tada razbijaju", zaključuje naša sagovornica.
Ceo razgovor sa mladim pripadnicama Vojske Srbije pogledajte u videu ispod.
Komentari (0)