Društvo

Vrelo kao na asfaltu: Kakva je situacija na putevima uoči pika sezone godišnjih odmora i koji su saveti za vozače

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

25/07/2025

-

07:01

veličina teksta

Aa Aa

Pik sezone godišnjih odmora se bliži, ali na putevima širom Srbije saobraćaj je već prilično intenzivan. Ove nedelje maksimalne dnevne temperatura biće dosta visoke, što znači da je potrebno posebnu pažnju obratiti prilikom vožnje. Postavlja se pitanje koliko je na tropskim temperaturama bezbedno za vožnju i koji su saveti stručnjaka kada je najbolje vreme da se krene na putovanje. 

Da poslednji vikend u julu uvek donosi pojačan intenzitet saobraćaja kaže za Euronews Srbija Jovica Mitić iz Auto-moto saveza Srbije. 

"Kada su temperature od 35. podeljka pa naviše, i to mereno u hladu, na suncu je to mnogo više, onda se praktično i asfalt toliko ugreje da i samo to trenje, trakcija guma po vrelom asfaltu je jako otežana i hlađenja su onda vrlo teška, brzine su velike. Mi uglavnom vozimo pod velikim opterećenjem, jer na more, na te destinacije idemo pod praktično punom opremom", rekao je on. 

Mitić objašnjava da je to opterećenje na vozilu dodatno pritisak na same gume i kada se naiđe na neko manje oštećenje na kolovozu, vrlo brzo dolazi do pucanja u pneumatiku, odnosno samog pneumatika, pa čovek gubi kontrolu nad vozilom, što može biti jako opasno.

"Ono što bismo upozorili vozače, to je da pre puta dobro prekontrolišu pritisak u pneumaticima, jer pneumatici su jedini kontakt sa asfaltom i sa zemljom, iz tog razloga pri brzinama od 120-130 kilometara na sat, koje su i ograničene na auto-putu, onda to može biti jako opasno. Znači, budite odgovorni", naglasio je on. 

Kada su temperature visoke, kaže Mitić, mora da se napravi i dobar plan kada krenuti na put, s obzirom na to da vožnja do turističkih destinacija traje između osam i 10 sati, što znači da je jako naporna. 

Preporuke za putovanje

Kolone vozila na putu, deonice na kojima su radovi i usporena vožnja, čekanje na naplatnim rampama ili na graničnim prelazima iziskuju strpljenje.

Euronews/Tara Tomović

 

Mitić navodi da to "izgubljeno vreme" vozači ne smeju nadoknađivati brzom vožnjom. 

Preporuka je da se na put ne kreće u najtoplijem delu dana, kada su temperature iznad 40. podeljka, nego treba krenuti u ranim jutarnjim satima, kada je vožnja najsigurnija i najbezbednija, kao i u kasnim popodnevnim satima. 

"Treba izbeći te visoke temperature. Takođe, sa prvim znakovima umora vozač mora da prepozna to kod sebe i da napravi pauzu od 10 do 15 minuta, što je jako važno. Vozači kada nisu tako umorni, imaju privid da je temperatura možda napolju prijatnija, s obzirom na to da im u vozilu radi klima i nemaju realan osećaj. Onda dolazi do pregrevanja samog automobila i različitih tih sklopova motora, dolazi do tog otkaza motora. Kada otkaže motor na temperaturi preko 40. podeljka, gde na auto-putu nemate hladovine, tada je jako teško zbrinuti svoju porodicu i zaštititi ih od tog vrelog sunca", rekao je Mitić. 

Iz tog razloga, dodaje on, pametnije je da se pauza napravi na svakih sat i po do dva, pa da se opet napravite plan i program dalje vožnje kako bi se bezbedno nastavilo putovanje do destinacije. 

U tom smislu, kako je naveo Mitić, treba uzeti u obzir i na kojem su možda graničnom prelazu manja zadržavanja. 

Navodeći da pre puta treba prekontrolisati vozilo i njegovu tehničku ispravnost, tokom vožnje na nekoj od benzinskih pumpi treba prekontrolisati rashladnu tečnost i nivo ulja u kočionom ili u sistemu motora. 

"To će sigurno vama pokazati da li ima nekih odstupanja. Ukoliko ima odstupanja, možda bi trebalo pronaći neki servis da eventualno otklonite na vreme kvar", rekao je Mitić. 

Gde su gužve najveće

Sve koji planiraju putovanje zanima gde su gužve najveće i kolika su čekanja na graničnim prelazima. 

Mitić navodi da je svakako Koridor 10 najopterećeniji. 

"To je sada u ovom trenutku još uvek taj pravac iz pravca zapada ka istočnim krajevima, ka Bugarskoj, ka Severnoj Makedoniji, iz pravca Mađarske, iz pravca Bugarske. Na ulasku u Srbiju, iz pravca Mađarske na prelazu Horgoš zadržavanja su negde oko 50 minuta. Međutim, treba da podsetimo da uvek treba dodati vreme koje se provodi na susednim terminalima. Ja govorim samo o vremenu koliko se čeka na našim graničnim prelazima prema informacijama koje smo dobili od Uprave granične policije", rekao je Mitić govoreći stanju na putevima od jutros.

Takođe, kako on navodi, na graničnom prelazu Batrovci zadržavanja su oko 30 minuta, a na ostalim graničnim prelazima ka Hrvatskoj nije bilo dužih zadržavanja od 15 do 20 minuta. 

Intenzitet saobraćaja pojačan je u smeru ka Severnoj Makedoniji, pa se na graničnom prelazu čeka između 30 i 45 minuta na izlazu iz Srbije. 

"Podsećamo vozače da ne koriste i danas granični prelaz "Prohor Pčinjski", s obzirom da je tamo olimpijada za omladince u Severnoj Makedoniji i taj magistralni put se povremeno zatvara između graničnog prelaza Prohor Pčinski i Kumanova. Nema tačne satnice kada će doći do zatvaranja, obično to bude između 9 i 15 časova, ali iz tog razloga savetujemo da vozači koriste granični prelaz Preševo", rekao je Mitić. 

Tanjug/REC Media/Nemanja Cerović

 

Mitić je rekao da je u toku sezona građevinskih radova, pa na nekim deonicama ima izmena u saobraćaju, naglašavajući da vozači treba da budu strpljivi i da obrate pažnju na postavljenu saobraćajnu signalizaciju. 

Što se tiče auto-puta ka Preševu i ka Severnoj Makedoniji, odnosno ka Bugarskoj, na tim deonicama ima radova, ali nema nekih posebnih obustava niti prekida saobraćaja. 

"Za one koji će možda putovati ka Crnoj Gori, savet je da obrate pažnju između Kosjerića i Požege, jer tu postoji dvokratna obustava u saobraćaju od 9 do 15 i od 18 do 20 časova. U tom vremenskom periodu je potpuno obustavljen saobraćaj, dok van tog termina se vozila kreću naizmeničnim propuštanju. Kod Sušice, na delu puta između Užica i Zlatibora, postavlja se novi sloj asfalta, tu je opet naizmenično propuštanje saobraćaja, u trenutcima kada dolazi do veće koncentracije vozila što nas očekuje, u narednom vikendu može biti malo i usporenije vožnje", rekao je Mitić. 

Jutros nije bilo zadržavanja na naplatnim stanicama, a Mitić kaže da može da ih bude u dane vikenda na čeonim naplatnim stanicama, navodeći da su iz Javnog preduzeća "Putevi Srbije" preduzeli su sve odgovarajuće mere, povećan je broj radnika inkasanata, kako bi se potpuno ubrzao taj proces kroz naplatne stanice. 

Prema njegovim rečima, radovi su na delu kod Maradika, za one koji će se kretati iz pravca Beograda ka Novom Sadu, pa je ta petlja zatvorena. 

"Takođe za one koji se kreću iz pravca Beograda ka Sremskoj Mitrovici, odnosno ka Šidu, da ih podsetimo da tu ima više deonica gde se radi, na pojedinim deonicama su zatvorene brza ili vozna saobraćajna traka, tu je brzina ograničena, dok je naplatna rampa Pećinci i Sremska Mitrovica zbog radova na tom nadvožnjaku obustavljena, odnosno tu saobraćaj ne funkcioniše, pa se vozači ne mogu isključiti iz pravca Beograda pod Pećincima i kod Sremske Mitrovici, i na tim naplatnim rampama se ne mogu uključiti na autoput u smeru ka Šidu, moraju pronaći neku alternativu ili Šimanovci ili naplatnu rampu Ruma", rekao je on. 

 

 

Komentari (0)

Srbija