Poseta Marte Kos: Koje poruke je komesarka donela u Beograd i šta mogu da očekuju vlast i opozicija, a šta građani?
Komentari30/04/2025
-16:07
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos u poseti je Beogradu. Pre dolaska, poručila je da želi da sasluša sve građane Srbije, da razgovara sa vlastima, političkim akterima, civilnim društvom i opozicijom, kako bi zajedno doveli Srbiju tamo gde joj je mesto. Ona je danas posetila i Novi Sad, gde je odala poštu stradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici.
U poruci objavljenoj na društvenoj mreži X, Kos je naglasila da dolazi u trenutku kada je Srbija iza sebe ostavila teške mesece, uz poruku da je spremna da sasluša i ponovo potvrdi podršku Evropske unije onima koji rade na prevazilaženju aktuelne političke blokade.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa njom u utorak, a istakao je značaj iskrenog dijaloga i saradnje sa institucijama EU.
"Imali smo dobar razgovor o najvažnijim pitanjima na našem evropskom putu. Fokusirali smo se na reforme koje su neophodne, ali i na konkretne koristi koje građani mogu da osete kroz realizaciju Plana rasta", poručio je Vučić na Instagramu.
Šta od posete Marte Kos može da očekuje vlast, a šta opozicija i građani, bila je tema jutra Euronews Srbija. O tome su govorili Stanislav Sretenović, naučni savetnik Instituta za savremenu istoriju i Đorđe Dimitrov iz Centra za evropske politike.
Sretenović ističe da je poseta Marte Kos značajna, da je jedan u nizu kontakata koje su predstavnici vlasti imali sa predstavnicima EU, ali i da će posle ove uslediti još jedna značajna poseta - komesarke za spoljnu politiku i bezbednost Marte Kos.
"Ovo je jedan kontinuitet održavanja odnosa sa EU, koji ima određeni dodatni značaj zato što dolazi u jednom veoma teškom trenutku u unutrašnjoj politici Srbije, u trenutku kada su duhovi veoma napeti, kada postoje blokade fakulteta, kada se upravo završila blokada Radio-televizije Srbije. Prema tome, jedan trenutak vrlo osetljiv i vrlo značajan za dalje korake Srbije i u svojoj unutrašnjoj politici i na spoljno-političkom planu", rekao je Sretenović.
Govoreći o evropskom putu Srbije koji traje od 2012. godine, kada je Srbija dobila status kandidata za članstvo, Dimitrov kaže da je taj put više bio "tapkanje u mestu", odnosno želja da se ostane u procesu i da se uzmu benefiti pre svega u vidu finansija, bez istinske želje da se zapravo uđe u EU.
"I to je pre svega izraženo u prethodnih pet godina. Mi zaista imamo jednu stagnaciju u procesu, slobodno možemo reći da čak imamo i nazadovanje, pogotovo u pogledu usaglašenosti sa spoljnom i bezbednosnom politikom, a i u onom najvažnijem sektoru, a to je stanje demokratije u Srbiji, pre svega sloboda medija, sloboda mirnog okupljanja, pravo na slobodno mišljenje. Slobodno možemo reći da ono što smo čuli na konferenciji za medije nakon sastanka sa premijerom, jeste više bio kritički ton od strane Marte Kos, nego što je zapravo bila ponuda da ona nama pomogne, to jest da ona pomogne Srbiji", rekao je Dimitrov.

Tanjug/Miloš Milivojević
I Sretenović kaže da su ovo bili dosta ozbiljni razgovori, te da se i u nastupu Kos, ali i predsednika Srbije Aleksandra Vučića videlo da ni jedno ni drugo nisu u potpunosti zadovoljni i da su verovatno u direktnim razgovorima izrečene i vrlo oštre kritike i zamerke.
"Pretpostavljam gospođe Kos prema predstavnicima Srbije, ali i Srbija ima dosta toga da pita EU s obzirom na vrlo česte duple standarde koje EU iskazuje kada su u pitanju posebna pitanja koja su vezana za Srbiju. Tu prvenstveno mislim na jednu specifičnu poziciju s obzirom da je jedan deo srpske teritorije, njena južna pokrajina, samoproglasila nezavisnost. EU, u kojoj pet država ne priznaje tu nezavisnost, vrlo često šalje poruke koje stvaraju kod građana neki osećaj zamešateljstva i nejasnog puta. Ono što može da se kaže da je jasno definisano i mislim da se na tome insistiralo u ovim razgovorima, to su obe strane podvukle, to je taj pristup Srbije fondovima EU. Drugi set problema je vezan za stanje medija, za stanje obrazovanja, nauke, vladavine prava, efikasnosti", rekao je on.
Ključne teme razgovora
Upravo govoreći o dijalogu Beograda i Prištine, Dimitrov kaže da je stav EU i država članica veoma jasan - puna implementacija sporazuma iz 2023. godine.
"Ukoliko čujemo i ono što govori novi specijalni izaslanik Petar Sorensen i ono što je govorio Lajčak, prosto je to to. Dogovor je postignut i sada on mora da se implementira. Sada videćemo kakav će on imati pristup, tj. da li će on ići na neku konkretizaciju tog dogovora, tj. da li ćemo imati neke manje sporazume na osnovu kojih će se to konkretizovati, da li će se neka otvorena pitanja koja su tu još ostala rešiti prosto dijalogom ili će se rešiti nekim novim sporazumom. To ostaje da se vidi. Dijalog je trenutno zamrznut, pre svega zbog unutrašnjih dešavanja i na Kosovu, a i u Srbiji, tako da za početak čekamo formiranje nove vlade na Kosovu, tj. da vidimo da li će ona biti formirana ili će ona ići na nove izbore", rekao je Dimitrov.
Sretenović kaže da, osvrćući se na poruke koje su se čule tokom posete, Evropska unija mnogo daje na nastup nove vlade Đure Macura.
"Vlada gospodina Macuta je imala svoj međunarodni izlazak prilikom sahrane pape Franje, ostavila je prvi pozitivan utisak u međunarodnoj zajednici i Evropska unija računa na taj ekspertski deo koji bi Srbiju trebalo da izvuče iz unutrašnje krize, trenutne i verovatno da je osposobi da se stvore uslovi za redovne parlamentarne izbore i predsedničke izbore koji će doći 2027. Srbija ima godinu i po dana da se pripremi za standarde jednih običajnih parlamentarnih izbora u kojima će građani iskazati svoje mišljenje na najdemokratičniji mogući način", rekao je on.
Inače, Dimitrov kaže i da će mnogo toga zavisiti i od toga da li će doći do posete predsednika Srbije Moskvi.
"U zavisnosti od posete Moskvi zavisi kako će izgledati poseta Kaje Kalas i kako će EU reagovati prema Srbiji i prema Vučiću. Ukoliko on ode u Moskvu i ukoliko on pokaže da se približava Putinu, sad zavisi tu od mnogo faktora. Zavisi od toga da li će Donald Trump uspeti da dovede do nekog smirivanja tih tenzija. A ukoliko on pokaže poruke koje nisu u skladu sa spoljnom politikom EU, pre svega nekih od njenih jačih članica, mi možemo očekivati da EU neće blagonaklono gledati na bilo koji potez koji će dolaziti iz vlade Srbije. Što se tiče tenzija u Srbiji, ne deluje kao da će se one smiriti skoro i jedni i drugi deluju veoma uporno da izdrže do kraja sa svojim zahtevima", rekao je on.
X/@MartaKosEU
Inače, na pitanje kakvi su opšte stavovi građana o evropskim integracijama i članstvu Srbije u EU, Dimitrov kaže da nemamo istraživanje od decembra 2022, da je Ministarstvo za evropske integracije to radilo na svakih šest meseci, ali da toga više nema.
"Poslednje to istraživanje je baš govorilo da je podrška ispod 50 odsto. Ono što je osetno u društvu jeste da je poverenje u Evropsku uniju veoma opalo iz više razloga. Jedan razlog je prvobitno bilo to ćutanje i ona podrška koja je data Vučiću prošle godine za litijuma, a imamo i to da vlast ne komunicira prema građanima benefite koje zapravo daje Evropska unija i zašto treba ići u Evropsku uniju i ona daje te poruke koje su veoma podeljene i koje su zaista podelile građane", rekao je Dimitrov.
Opširnije pogledajte u videu na početku teksta.
Komentari (0)